Start Arrow Wiadomości Arrow Nawierzchnia w nowoczesnym wydaniu – płyty układane na wspornikach

Nawierzchnia w nowoczesnym wydaniu – płyty układane na wspornikach

Producenci płyt tarasowych i kostek brukowych cały czas udoskonalają swoje produkty. Zmieniają się jednak nie tylko materiały, ale również metody ich montażu. Wygodnym, prostym i szybkim sposobem na stabilną i trwałą nawierzchnię tarasu jest ułożenie elementów na specjalnych wspornikach. Ekspert firmy Libet podpowiada, jak prawidłowo wykonać tego typu konstrukcję.

Niezawodne wsparcie

fot. Libet

Zyskująca coraz większą popularność technologia tarasów wentylowych polega na pozostawieniu wolnej przestrzeni pomiędzy posadzką a podłożem. Efekt taki można osiągnąć, układając płyty właśnie na wspornikach, wykonanych ze wzbogaconego polipropylenu. Na rynku możemy znaleźć zarówno wersje o określonej, stałej wysokości 8 i 16 mm, jak i mechanizmy regulowane, o różnych zakresach wysuwania od 30 mm do nawet 220 mm.  Wybór konkretnego rodzaju zależy przede wszystkim od poziomu tarasu, efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz rodzaju podłoża.  – Ten sposób montażu doskonale sprawdzi się na nowych lub starych wylewkach betonowych – przekonuje Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet. – Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i może być przeprowadzany nawet jeśli temperatura otoczenia spada poniżej zera. Nie ma też potrzeby stosowania jakichkolwiek preparatów mocujących, więc nawierzchnia jest od razu gotowa do użytku – dodaje specjalista.

Krok po kroku

Prace rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, równe i stabilne. Na wylewce betonowej należy wykonać warstwę izolacyjną. W tym celu warto wykorzystać papę termozgrzewalną, środki bitumiczne, folie i membrany dachowe. Trzeba też pamiętać o skutecznym odprowadzeniu wody za pomocą odpowiednio wyprofilowanych spadków od 0,5 do 2 % (spadek zawsze ukierunkowany na zewnątrz budynku). Przy zastosowaniu dodatkowych głowic „samopoziomujących” nakładanych na wsporniki, możemy wykonać taras tak, aby jego wierzchnia warstwa nie odzwierciedlała wspominanego spadku i była idealnie równa. Po przeprowadzeniu takich czynności wstępnych można przystąpić do właściwego montażu. – Na stopniowo rozstawiane wsporniki układa się płyty w taki sposób, aby każda opierała się na nich czterema narożnikami – wyjaśnia Kamil Drewczyński. – Rekomendujemy zastosowanie dodatkowego, piątego wspornika na środku płyty, co pozwoli później równomiernie rozkładać obciążenia, szczególnie w przypadku dużych elementów – podpowiada ekspert.

Po ułożeniu nawierzchni należy sprawdzić, czy jest równa i usunąć ewentualne odchylenia. Niekiedy na wsporniki nakłada się specjalne podkładki wyrównujące o gr. 1, 2, 3 mm, które pozwalają skorygować różnice lub zabezpieczają warstwę izolacji i membran przeciw-wodnych przed uszkodzeniem.  W celu wykonania pionowego zamknięcia tarasu zaleca się stosowanie klipsów, umożliwiających szybkie, trwałe i estetyczne wykończenie maskownic pionowych tarasu wentylowanego. System składa się z dwóch klipsów wykonanych ze stali nierdzewnej, które nakładane są na dolną podstawę i górną głowicę wspornika tarasowego. W miejsce wyprofilowanych mocowań wsuwana jest płyta tarasowa. Każda płyta wymaga wcześniejszego nacięcia wewnętrznej krawędzi. Klipsy mocujące pozostają niewidoczne. Ich wykorzystanie przyczynia się do łatwiejszego i skuteczniejszego montażu tarasów wentylowanych na wspornikach regulowanych.

Taras funkcjonalny i trwały

Ważnym aspektem tej technologii jest to, że każdy fragment nawierzchni można w dowolnym momencie zdemontować i zamontować ponownie. Wykorzystanie systemu tarasu wentylowanego ma też wiele innych zalet. Nie tylko umożliwia przeprowadzenie pod nim różnego typu instalacji (z łatwym dostępem), ale też zapewnia swobodny odpływ wody deszczowej. Dzięki temu na powierzchni nie tworzą się kałuże. Płyty nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem, taras jest więc stale wietrzony, dzięki czemu wyeliminowany zostaje problem niszczenia nawierzchni pod wpływem mrozu. Samonośna konstrukcja oparta na wspornikach jest stosunkowo lekka, stabilna i wytrzymała na obciążenia. – Aby uzyskać estetyczną i trwałą nawierzchnię, należy przestrzegać zasad montażu, ale też odpowiednio dobrać materiał – podkreśla specjalista. – Najlepiej sprawdzają się tu płyty tarasowe o regularnym kształcie. Ważne jest, aby były tej samej grubości, co zapobiegnie efektowi tzw. ząbkowania – dodaje Kamil Drewczyński.

Do układania na wspornikach idealnie nadają się gresy porcelanowe, jakie znajdziemy w kolekcji Libet Ceramic. Są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a co więcej dostępne w bogatej gamie wzorów i kolorów. Do budowy tego typu nawierzchni użyć też można np. płyt z kolekcji Libet Impressio, takich jak Tierra, Soledo, Limbra oraz elementów z systemu Maxima

 

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 15, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

G Odpowiedz 2017-05-25 15:44:58

Taras wentylowany to świetne rozwiązanie, jeśli tylko mamy trochę miejsca między wylewką a progiem drzwi tarasowych. kostkabrukowa.buszrem.pl/projects/taras-wentylowany/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty