Start Arrow InstalacjeArrow Nawilżacze powietrza – zadbaj o zdrowie w sezonie grzewczym

Nawilżacze powietrza – zadbaj o zdrowie w sezonie grzewczym

W sezonie grzewczym, gdy ogrzewanie działa z maksymalną mocą, a okna rzadko kiedy są rozszczelniane, zbyt suche powietrze w mieszkaniu negatywnie wpływa na nasz komfort i zdrowie. Cierpią również rośliny doniczkowe, a nawet drewniany parkiet, który bez odpowiedniego poziomu wilgotności we wnętrzu może pękać.

Wilgotność w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić 40-70%. Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu sprawdzimy za pomocą higrometru – małego wilgotnościomierza, który kupimy jako samodzielne urządzenie lub gadżet domowy z wbudowanym termometrem, barometrem czy zegarem.

Ale jeśli mamy problemy z oddychaniem, śluzówka nosa jest przesuszona, pojawiają się problemy z cerą czy przesuszeniem włosów – możemy być pewni i bez wilgotnościomierza, że w naszym mieszkaniu jest za suche powietrze. Czas je nawilżyć…

Co wziąć pod uwagę wybierając nawilżacz powietrza?

Na karcie technicznej produktu znajdziemy szereg istotnych informacji. Sprawdźmy i porównajmy z naszymi potrzebami:

– jaka jest powierzchnia działania urządzenia (w m2 lub m3), czyli jaką powierzchnię nawilży wybrany model;

– jaka jest wydajność urządzenia (w ml/h) – czy zależy nam na szybkim nawilżeniu całego pomieszczenia;

– jak głośno pracuje urządzenie (w dB) – czy nie będzie nam przeszkadzało w czasie snu czy pracy;

– jaka jest wielkość zbiornika na wodę – wybierając duży zbiornik pamiętajmy, że w wodzie, która długo stoi mogą się rozwijać bakterie;

– jakie urządzenie ma dodatkowe funkcje: filtry, oczyszczacze, jonizatory, automatyczne wyłączniki, higrometry, wskaźniki poziomu wody itp.;

– jak często należy czyścić urządzenie i wymieniać filtry;

Nawilżacze powietrza – rodzaje i przeznaczenie

  • Nawilżacze tradycyjne

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów nawilżaczy – my skupimy się na kilku przeznaczonych do mieszkań i domków jednorodzinnych.

Oczywiście najprostszym rodzajem jest ceramiczny, stalowy lub plastikowy nawilżacz tradycyjny, czyli pojemnik, który zawiesza się na grzejniku. Wlana do pojemnika woda nagrzewa się i paruje pod wpływem temperatury.

Taki nawilżacz często stanowi element dekoracyjny wnętrza, jest ponadto tani i nie zużywa prądu, ale jak łatwo się domyślić, jego wydajność nie jest wysoka. Ma również niewielki „zasięg”, dlatego możemy zawiesić go w małym pomieszczeniu, np. w sypialni, gdy łóżko znajduje się przy kaloryferze (choć nie jest to dobre rozwiązanie dla komfortu naszego snu).

Cena nawilżacza zaczyna się już od kilkunastu złotych.

(Nawilżacz może być prawdziwą dekoracją zwykłego grzejnika. Fot. Weltbild - www.weltbild.pl)

  • Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe, dzięki podłączeniu do prądu, wytwarzają z nalanej do urządzenia wody ciepłą mgiełkę. Co istotne, para pozbawiona jest już bakterii – może więc dodatkowo służyć do inhalacji przy infekcjach dróg oddechowych.

Cena nawilżacza uzależniona jest od dostępnych funkcji. Te najprostsze nawilżacze parowe kosztują od 120-150 zł. Bardziej zaawansowane, z funkcją wydajności nawilżania, wbudowanym higrostatem dostosowującym pracę urządzenia do poziomu wilgoci czy z filtrami antybakteryjnymi kosztują już ok. 500 zł. Warto zwrócić również uwagę na funkcję „eko”, która ogranicza pobór energii. Najdroższe urządzenia są przeznaczone do dużych pomieszczeń, gdyż wielkość pojemnika na wodę wynosi tu kilkanaście litrów.

(Nawilżacz parowy to dobre urządzenie np. do pokoju dzieci, ale raczej zimą. Pamiętajmy jednak, że ciepła mgiełka może być niekomfortowa latem. Fot. Nawilżacz parowy UH 800E marki DeLonghi)

  • Nawilżacze ultradźwiękowe

Technologia ultradźwiękowa wykorzystując wysoką częstotliwość drgań, wytwarza mgiełkę wodną, wydalaną na zewnątrz przy pomocy wentylatora. Krople wody są jednak dosyć duże, widoczne. Zaletą natomiast jest to, że ultradźwięki nie są słyszalne dla ludzi, urządzenie więc nadaje się np. do sypialni (ultradźwięki przeszkadzać mogą jednak naszym czworonożnym przyjaciołom).

Konieczna jest wymiana filtra w urządzeniu, gdyż słaba jakość wody negatywnie wpływa na działanie urządzenia. Trzeba je również regularnie czyścić.

Takie nawilżacze często wyposażone są w dyszę umożliwiająca skierowanie wydalającej się pary w dowolnym kierunku. W zależności od pozostałych funkcji, cena nawilżaczy wynosi od 150 do nawet tysiąca kilkuset złotych.

(Ultradźwięki nie będą nam przeszkadzać nawet w sypialni. Fot. Nawilżacz ultradźwiękowy AOS U650 marki Air-O-Swiss)

  • Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne, inaczej klimatyzery, również wytwarzają mgiełkę, ale zimną, nawilżającą i chłodzącą powietrze. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w jonizatory, oczyszczając powietrze z alergenów i zanieczyszczeń, a także odświeżając je, likwidując przykre zapachy, np. dymu papierosowego.

Urządzenia wielofunkcyjne zwykle są jednak droższe, ich ceny dochodzą do 1000-1500 zł, ale pobierają mniej prądu niż te nawilżacze, które mgiełkę dodatkowo podgrzewają.

Zaletą tego urządzenia jest to, że możemy korzystać z niego do aromaterapii. Wadą – dosyć głośna praca.

(Urządzenia wielofunkcyjne pozwalają osiągnąć najwyższy komfort. Fot. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Air washer 1355N marki Air-O-Swiss)

Nowoczesne nawilżacze powietrza oprócz wymienionych wyżej zalet, charakteryzują się ciekawym designem. Możemy wybierać wśród różnych kolorów (choć najpopularniejszy jest biały), wybierać modele z dodatkowymi diodami LED, które dekoracyjnie podświetlają wytwarzaną mgiełkę.

Najważniejsze jednak, by były dopasowane do naszych potrzeb i chroniły nas przed skutkami, jakie na nasze zdrowie ma suche powietrze.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-01-30 17:02:48

Super nawilżacze ma stadler form, te ze zdjęć wyglądaja jakoś tak topornie, a te oprócz funkcjonalności są prawdziwą ozdobą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black