Start Arrow InstalacjeArrow Nie tylko chłodzenie. Poznaj 5 dodatkowych funkcji nowoczesnej klimatyzacji

Nie tylko chłodzenie. Poznaj 5 dodatkowych funkcji nowoczesnej klimatyzacji

Schładzanie powietrza to dziś nie jedyna rola domowej klimatyzacji. Nowoczesne klimatyzatory zaskakują funkcjonalnymi dodatkami, które poprawiają komfort w pomieszczeniach zarówno upalnym latem, jak i podczas chłodniejszych dni przejściowych pór roku.

Co potrafią dziś klimatyzatory? Sprawdzamy, czym zaskakują nowoczesne urządzenia w tym sezonie.

Kontrola czystości powietrza i poziomu wilgoci

Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza dotyka nas nie tylko podczas przebywania na zewnątrz. Wszelkie zanieczyszczenia przedostają się również do naszego domu i biura poprzez uchylone drzwi, kanały wentylacyjne czy nieszczelne okna. Dzięki specjalnej funkcji oczyszczania powietrza, w którą wyposażone są najnowsze klimatyzatory, nie musimy się już dłużej martwić o drobinki szkodliwych pyłów pod naszym dachem. Urządzenia te czuwają nad poziomem zanieczyszczeń przez całą dobę, nawet wtedy, gdy są wyłączone. Jeżeli normy bezpieczeństwa zostaną przekroczone, uruchamia się funkcja oczyszczania, która błyskawicznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Natomiast kontrola wilgotności zapewnia odpowiednie nawilżenie w całym pomieszczeniu, eliminując przy tym nieprzyjemną suchość gardła i oczu.

Zdalne sterowanie

Jedną z najważniejszych funkcji klimatyzatorów jest zapewnienie jej użytkownikom komfortu. Każdy z nas marzy o powrocie, po wyczerpującym dniu w pracy, do odpowiednio schłodzonego i przyjemnie odświeżonego mieszkania. Dlatego nowe urządzenia wyposaża się w timery, które w łatwy sposób możemy zaprogramować, dostosowując je do naszych potrzeb.

Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w montażach i projektach klimatyzacji:
Znajdując się w dowolnym miejscu, sterujemy naszym klimatyzatorem za pomocą WiFi. Możemy wracać z urlopu lub podróży służbowej i wcześniej ustawić pożądaną przez nas temperaturę jednym kliknięciem w telefonie. Wymaga to jedynie ściągnięcia i zainstalowania specjalnej aplikacji ze strony producenta. Tak łatwe sterowanie zapewnia o wiele większą elastyczność pracy urządzenia, szybsze osiągnięcie komfortu cieplnego oraz znaczne oszczędności. Wiele z aplikacji dostępnych na smartfona oferuje również stały dostęp do informacji dotyczących temperatury i wilgotności panujących w naszym domu.

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą WiFi, filtry oczyszczające, ogrzewanie czy kontrola wilgoci – to tylko niektóre z udogodnień. fot. CentroClima

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą WiFi, filtry oczyszczające, ogrzewanie czy kontrola wilgoci – to tylko niektóre z udogodnień. fot. CentroClima

Filtry oczyszczające powietrze

Każdy z klimatyzatorów wyposażony jest w filtr oczyszczania powietrza, który regularnie się czyści. Na rynku znajdziemy szeroką gamę filtrów, które wprowadzą zdrowy i przyjemny mikroklimat do domu. Filtry dezodyrujące z węglem aktywnym oraz generator jonów ujemnych skutecznie poprawią jakość powietrza oraz wyeliminują wszelkie nieprzyjemne zapachy – nawet dym tytoniowy. Z kolei filtry z uwalniającą się witaminą C zbawiennie wpłyną na kondycję naszej skóry oraz polepszą jakość snu i zmniejszą poziom stresu. Srebro znane jest między innymi ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dlatego filtr antybakteryjny emitujący jego atomy oczyści powietrze z nieprzyjaznych zarazków.

Piękny zapach

Niechcianych zapachów skutecznie pozbędziemy się, używając np. wspomnianych filtrów. Ale ulubiony zapach może zostać z nami na dłużej – woń kwiatów, cytrusów czy kojące nuty drzewa cedrowego. I wcale nie chodzi tu o domowe odświeżacze powietrza. Dzięki specjalnym urządzeniom podłączonym do wentylacji jesteśmy w stanie rozprowadzać wybrany przez nas zapach po całym domu. Tzw. aromatyzery wykorzystują metodę zimnej dyfuzji. Zapach połączony z przefiltrowanym powietrzem tworzy mgiełkę, która trafia do układu wentylacji i stamtąd przemieszcza się do wybranego pomieszczenia. Zapachy możemy dostosowywać do pór roku, naszego samopoczucia i upodobań. Są one trwałe i równomiernie rozprowadzane po każdej z wybranych powierzchni. Wybór należy do nas.

Ogrzewanie wnętrz

Dla projektantów systemów klimatyzacji jedną z najważniejszych cech jest użyteczność. Ciężko się o nią starać, kiedy nasze urządzenia są używane tylko przez parę miesięcy w roku. Dlatego wprowadzona wielofunkcyjność pozwala działać klimatyzatorom przez cały rok. Dzięki funkcji pomy ciepła możemy skutecznie dogrzewać nasze pomieszczenia podczas chłodniejszych dni. Wystarczy przełączyć urządzenia na tryb ogrzewania. W taką funkcję wyposażone są już klimatyzatory typu split, multisplit lub VRV. Jest to doskonałe rozwiązanie w okresach przejściowych takich jak jesień i wiosna, kiedy temperatura w ciągu dnia jest wysoka, natomiast w ciągu nocy drastycznie spada. Dzięki funkcji pompy ciepła w naszym klimatyzatorze możemy zrezygnować z uruchamiania centralnego ogrzewania, a mieszkanie dogrzewać jednostką klimatyzacyjną.

Ekstrawagancki design i coraz lepsze dopasowanie do potrzeb klientów to tylko niektóre z udogodnień klimatyzacji. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń. fot. mat. pras. DOM.pl

Ekstrawagancki design i coraz lepsze dopasowanie do potrzeb klientów to tylko niektóre z udogodnień klimatyzacji. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń. fot. mat. pras. DOM.pl

Coraz większe zainteresowanie sektorem klimatyzacji daje producentom możliwość wprowadzania coraz to nowocześniejszych modeli. Cicha praca urządzeń czy wysoka wydajność energetyczna to obowiązkowe elementy, w które powinien być wyposażony każdy klimatyzator. Odpowiedni dobór instalacji zapewni nam nie tylko przyjemny klimat w upalne dni, ale również będzie służył przez cały rok.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 15, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje