Start Arrow Budowa domuArrow Nie tylko dworki: projekty domów z poddaszem w nowoczesnym stylu

Nie tylko dworki: projekty domów z poddaszem w nowoczesnym stylu

Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się niesłabnąca popularnością wśród osób, planujących budowę domu dla kilkuosobowej rodziny. Wygodne i funkcjonalne, zapewniają optymalny układ wnętrz z wyraźnym podziałem na strefy. Choć w poprzednich latach prym wiodły projekty domów w dworkowym stylu, idealne na podmiejskie działki, dziś projekty z poddaszem wybierają także inwestorzy, budujący dom w gęstej zabudowie miejskiej. Dla nich przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę na projekty domów w nowoczesnym stylu.

Projekty domów z poddaszem na wąską działkę w mieście

Projekty nowoczesnych domów z poddaszem użytkowym charakteryzuje prosta i zwarta bryła budynku, umożliwiająca optymalne zagospodarowanie często wąskich lub małych działek w mieście. Projekty z poddaszem są polecanym rozwiązaniem na niewielkie parcele również z uwagi na to, że na dwóch kondygnacjach naziemnych łatwiej zorganizować bardzo wygodny i funkcjonalny układ wnętrza na względnie niewielkiej powierzchni zabudowy. Wnętrze domu zwykle podzielone jest na funkcjonalne strefy: dzienną na parterze i nocną na poddaszu, co zapewnia maksymalny komfort codziennego życia. Na parterze nie może zabraknąć również praktycznych pomieszczeń pomocniczych, jak np. pomieszczenie gospodarcze czy garaż. Garaż znajduje się najczęściej na przodzie budynku, ciekawą alternatywą mogą być także domy z garażem w piwnicy.

Nowoczesny projekt domu MT Amarylis 4 (CE) paliwo stałe CE (DOM MS3-88) na wąską działkę.

Nowoczesny projekt domu MT Amarylis 4 (CE) paliwo stałe CE (DOM MS3-88) na wąską działkę.

Projekty domów z poddaszem na wąską działkę zaplanowane są w rzucie prostokąta, co umożliwia funkcjonalną zabudowę terenu. Na wąską działkę wybierać możemy pomiędzy ultranowoczesnymi projektami, określanymi mianem „nowoczesnej stodoły”, jak i domami inspirowanymi stylistyką dworkową, ale o znacznie bardziej współczesnej, energooszczędnej formie.

Projekt domu DZW Z POMYSŁEM 1 CE (DOM DW2-01) w typie "nowoczesnej stodoły" na wąską działkę

Projekt domu DZW Z POMYSŁEM 1 CE (DOM DW2-01) w typie „nowoczesnej stodoły” na wąską działkę

Tanie w budowie i użytkowaniu projekty domów z poddaszem 

Projekty domów z poddaszem o prostej, zwartej bryle budynku, łatwej i szybkiej w budowie, w technologiach doskonale znanych przez ekipy budowlane są tanie w budowie. Dwuspadowy dach, którym najczęściej pokryte są takie projekty, także przynosi oszczędności – na niską cenę dachu dwuspadowego wpływa nie tylko jego konstrukcja, ułatwiająca budowę, a co za tym idzie, zmniejszająca koszty robocizny, ale również prostota pokrycia.

Nowoczesny projekt domu DN KAMINERO LUX CE (DOM PC1-83) o prostej i taniej konstrukcji

Nowoczesny projekt domu DN KAMINERO LUX CE (DOM PC1-83) o prostej i taniej konstrukcji

Oszczędna konstrukcja czyni z nich również budynkami sprzyjającymi energooszczędności, która także jest wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa. Duże przeszklenia, charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa, znajdują się wyłącznie na południowej elewacji, skąd dochodzi najwięcej energii słonecznej. Północna ściana zupełnie pozbawiona jest otworów okiennych bądź są one na tyle małe, by nie generować strat ciepła.

Nowoczesny projekt domu DZW Dostępny 6 CE (DOM DW1-93) z atrakcyjnymi przeszkleniami

Nowoczesny projekt domu DZW Dostępny 6 CE (DOM DW1-93) z atrakcyjnymi przeszkleniami

Nowoczesne projekty domów cechują podwyższone parametry cieplne, odpowiadające przepisom, które wejdą w życie dopiero w 2021 roku. Są więc to projekty domów energooszczędnych, mających relatywnie niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Ważne są w nich także energooszczędne instalacje, jak np. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, pompa ciepła czy kolektory słoneczne, oparte na odnawialnych źródłach energii.

Energooszczędny projekt domu DZW Przytulny 4A CE (DOM DW2-05) z wentylacją mechaniczną w standardzie

Energooszczędny projekt domu DZW Przytulny 4A CE (DOM DW2-05) z wentylacją mechaniczną w standardzie

Nowoczesne elewacje

Projekty domów nowoczesnych, idealne do miejskiej zabudowy, charakteryzuje również zupełnie inna niż w przypadku dworków elewacja. Kontrastowe zestawienie białych ścian z ciemną dachówką to wyznacznik obowiązujących trendów architektonicznych. Aby skorygować optycznie nieco prostą bryłę budynku, poprawić jej proporcję i urozmaić budynek, architekci dodatkowo wykorzystują fragmenty wykończone drewnem, blachą, klinkierem czy kamieniem. Duże przeszklenia, wypełniające światłem wnętrza oraz szklane balustrady balkonów nadają budynkom lekkości.

Projekt domu SD Batumi A CE (DOM SD1-92) o klasycznej zabudowie w nowoczesnym wydaniu

Projekt domu SD Batumi A CE (DOM SD1-92) o klasycznej zabudowie w nowoczesnym wydaniu

Warto również zwrócić uwagę na dekoracyjne okna, charakterystyczne dla budynków z poddaszem. Poddasze, na którym najczęściej przewidziana jest strefa nocna, uatrakcyjniają nowoczesne lukarny, ale w zupełnie odmiennej wersji niż te, znane z dworkowej stylistyki. Pokryte najczęściej płaskim dachem mają regularny, prosty kształt, sprzyjający łatwej budowie i niwelujący ryzyko błędów wykonawczych, które doprowadzić mogłyby do powstawania mostków cieplnych.

Nowoczesny projekt domu AC Nils G2 ENERGO CE (DOM AF9-68) z efektowną lukarną

Nowoczesny projekt domu AC Nils G2 ENERGO CE (DOM AF9-68) z efektowną lukarną

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 25, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampka na stolik Giba max.25W nikiel sat./opal-...

  • Promocja

    Lampa wisząca Kwiaty Folk

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Florka

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa wisząca Nautica

  • Plafon ISLA

Obejrzyj zdjęcia domowników