Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Nierówna posadzka w starym domu

Nierówna posadzka w starym domu

Kupiłem dom zbudowany w latach 80-tych. Dom ma dwie kondygnacje. Na parterze i na piętrze jest nierówna posadzka. W najdłuższych odległościach pomieszczeń różnica sięga nawet 20 cm. Co mam zrobić, żeby wyrównać taką posadzkę? Czy na piętrze powinienem zastosować inną technologię, jak na parterze (niektóre pomieszczenia są podpiwniczone, a niektóre nie). Proszę o poradę jak powinienem wyrównać posadzki.

Porad udziela mgr inż. Kamil Wiśniewski, ekspert z firmy Cedat Sp. z o.o, producent chemii budowlanej marki CEKOL:

Przed przystąpieniem do pracy należy dokonać dokładnych oględzin istniejącej wylewki betonowej. Najlepiej żeby obejrzał ją dobry fachowiec, który na miejscu będzie mógł przyjrzeć się problemowi. Przy wyrównywaniu tak znacznych różnic (do 20 cm) trzeba pamiętać o tym, że duża ilość nowo nałożonej warstwy betonowej stanowi znaczące obciążenie dla istniejącego stropu i jego konstrukcji. Może zatem wpłynąć na jego wytrzymałość. Przy takich grubościach bardzo często stosuje się już dodatkowe zbrojenia posadzki.

Z opisu wynika, że nierówności są bardzo różne i miejscami sięgają do nawet 20 centymetrów. Dostępne w ofercie firmy CEDAT zaprawy pozwalają na wyrównanie powierzchni o grubości rzędu do maksymalnie 5 cm (zaprawa wyrównująca CEKOL ZW-04) lub maksymalnie do 8 cm (grubowarstwowy podkład pod posadzki CEKOL ZP-03).

Przed przystąpieniem do pracy ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Istniejącą wylewkę betonową należy odkurzyć i oczyścić, wszelkie luźne elementy trwale nie związane z podłożem należy usunąć. Musi ona też odznaczać się odpowiednią zwartością i nośnością. Podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Emulsja gruntująca zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża a tym samym poprawi przyczepność nowo nakładanej warstwy. Pod wyroby marki CEKOL należy stosować emulsję gruntującą CEKOL DL-80.

Pamiętać należy o wykonaniu dylatacji przyściennych a jeżeli pomieszczenie ma powierzchnię większą niż około 36 m2 również dylatacje wewnętrzne. Istniejące w wylewce betonowej dylatacje powtarzamy w nowo wykonywanej warstwie posadzki. Zaprawę należy wymieszać z czystą zimną wodą w proporcjach podanych przez producenta. Po wykonaniu posadzkę należy pielęgnować, najlepiej po wstępnym związaniu przykryć zaprawę folią, co zabezpieczy ją przed zbyt szybkim wysychaniem i przyczyni się do uzyskania lepszych parametrów wytrzymałościowych. Można też delikatnie zraszać powierzchnię związanej zaprawy wodą i przykryć folią.

Zaprawę pielęgnujemy, przez co najmniej 5-7 dni, generalnie im dłużej zaprawa będzie pielęgnowana tym lepiej. Wszelkie prace należy wykonywać w zakresie temperatur +5 st. C do +25 st. C.

Wszystkie prace trzeba wykonywać zgodnie ze sztuka budowlaną. Tak jak napisałem na początku najlepiej byłoby gdyby przed przystąpieniem do prac posadzkę obejrzał fachowiec, który na miejscu będzie mógł przyjrzeć się problemowi. Taka ilość nowego betonu może w znaczny sposób ingerować w konstrukcje budynku.

(Dopiero na wyrównanym podłożu można ułożyć prawidłowo płytki ceramiczne)

(Dopiero na wyrównanym podłożu można ułożyć prawidłowo płytki ceramiczne)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Darkor41 Odpowiedz 2016-11-28 11:02:41

My przy modernizacji starych budynków jako wylewki stosujemy już od dłuższego czasu WB Fast Floor posadzka szybkowiążąca o właściwościach wodoszczelnych. Można na niej wykonywać podłoża na balkonach i tarasach , pod wykładziny podłogowe z PCV, dywanowe, parkiet, terakotę, kamień, marmur naturalny itp a cena jest na prawdę dobra, jak przeglądałem ceny innych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie