Start Arrow Budowa domuArrow Nieszczelny dach blaszany. Sprawdź, dlaczego pokrycie przecieka

Nieszczelny dach blaszany. Sprawdź, dlaczego pokrycie przecieka

Jakość pokrycia dachowego najlepiej weryfikują trudne warunki atmosferyczne. Tajemnicze wykwity na ścianach i zawilgocone poddasze to nieodzowny znak, że nadeszła pora, by wziąć dach pod lupę. Sprawdź, co może być przyczyną ewentualnych mankamentów na pokryciu.

Błędy w sztuce dekarskiej najczęściej wykryć można wraz z nadejściem pierwszych obfitych opadów deszczu. Nasz ekspert wyjaśnia, co jest przyczyną przecieków oraz jakie przedsięwziąć kroki, jeśli szczelność dachu pozostawia wiele do życzenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny przeciekającego dachu? fot. Blachotrapez

Jakie są najczęstsze przyczyny przeciekającego dachu? fot. Blachotrapez

Błędy w montażu pokrycia z blachy

Nieustannie powracającą i zarazem niezwykle trudną do wyeliminowania przyczyną usterek dachu jest nieumiejętny montaż. Nawet najłagodniejszy klimat oraz najlepszej jakości materiały nie uchronią dachu przed przeciekaniem, jeśli prace dekarskie wykonane zostaną niestarannie. By zdiagnozować źródło problemu niejednokrotnie wystarczy dokładnie obejrzeć pokrycie. Rewizja stanu dachu z blachodachówki i paneli jest o wiele szybsza, ze względu na duży rozmiar arkuszy i, co za tym idzie, mniejszą liczbę łączeń.

Szukając przecieku najlepiej zacząć od prześledzenia newralgicznych miejsc, czyli okapy, naroża, kalenice, kosze, obróbki komina oraz okien dachowych. Przyczyną pojawiających się z biegiem czasu skaz na dachu może stać się również przycinanie blachy niewłaściwym narzędziem. Niedopatrzenie tego typu jest wyjątkowo niefortunne, gdyż ubytki powstałe wskutek lekceważenia zaleceń producenta nie podlegają reklamacji.

Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez:
Rutynowym błędem jest wykorzystywanie do przycinania blaszanych arkuszy piły tarczowej, a nie rekomendowanych przez producenta nożyc. Nagrzana krawędź oraz spadające na blachę żarzące się opiłki mogą w dużym stopniu naruszyć blachę i przyczynić się do powstawania ognisk korozji.

Uszczelnianie przecieków

Większość poważnych usterek dachowych zaczyna się dość niewinnie. Niezaślepione otwory po wkrętach, nieznacznie odgięty fragment blachy, niedokładnie zamocowane obróbki blacharskie – każde niegroźne na pierwszy rzut oka niedopatrzenie dekarskie w perspektywie czasu może przyczynić się do rozszczelnienia pokrycia.

Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez:
Wychwycenie jakiejkolwiek skazy powinno wiązać się nieodłącznie z gruntowną naprawą. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na dokładny remont, najlepiej tymczasowo zażegnać problem, uszczelniając przeciek. Często stosowanym, doraźnym rozwiązaniem jest uszczelnienie wykrytych luk silikonem dekarskim. Należy pamiętaj niemniej, że taka naprawa sprawdzi się tylko przez pewien czas, a wraz z nadejściem wiosny konieczny będzie gruntowny przegląd dachu, który pozwoli zlokalizować prawdziwą przyczynę przecieku i skutecznie ją wyeliminować.

Aby dach prawidłowo funkcjonował konieczny jest umiejętny montaż. fot. Blachotrapez

Aby dach prawidłowo funkcjonował konieczny jest umiejętny montaż. fot. Blachotrapez

Nieszczelna membrana

Jeśli stan całego pokrycia jest bez zarzutu oznacza to, że problem tkwi głębiej. Za szczelność dachu w bardzo dużym stopniu odpowiada montowana pod materiałem pokryciowym membrana. W przypadku tego typu usterek należy zdjąć arkusze blachy znajdujące się mniej więcej nad miejscem, gdzie pojawił się przeciek. Woda może oczywiście przemieszczać się pod materiałem pokryciowym, dlatego nie zawsze metoda ta będzie skuteczna. Ewentualne luki w folii należy zakleić specjalistyczną taśmą dekarską, a następnie ponownie zamocować zdemontowany element pokrycia. Prace te najlepiej wykonać od razu, gdyż folia pozostawiona na dłuższy czas bez osłony może ulec osłabieniu wskutek działania promieni UV.

Nawet przy bardzo skrupulatnej dbałości o stan dachu należy liczyć się z tym, że z biegiem lat pojawiać się będą na nim różne defekty. Aby dach służył jak najdłużej i zapewniał domownikom pełen komfort, należy przeprowadzać regularną kontrolę stanu pokrycia oraz nie bagatelizować nawet najmniejszych usterek.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu