Start Arrow Budowa domuArrow Nietypowe okna dachowe. Jak doświetlić ciemny korytarz na poddaszu?

Nietypowe okna dachowe. Jak doświetlić ciemny korytarz na poddaszu?

Okna dachowe doświetlają pomieszczenia na poddaszu. Co jednak w sytuacji, gdy pomieszczenie znajduje się pośrodku kondygnacji i nie możemy ich zastosować? W jaki sposób można doświetlić na przykład ciemny przedpokój czy korytarz na poddaszu?

Projekty z poddaszem użytkowym cieszą się wciąż dużą sympatią wśród osób budujących domy jednorodzinne. Aranżacja domu pozwala na wygodny i funkcjonalny podział na strefę dzienną, ulokowaną na parterze i strefę nocną na poddaszu, a okna dachowe czy dekoracyjne lukarny efektownie doświetlają wnętrza naturalnym światłem. Artykuł Jak dobrać rozmiar okna dachowego odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyboru okien na poddasze.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy ciemne pomieszczenie, które wymaga doświetlenia światłem naturalnym, a znajduje się ono pośrodku kondygnacji i montaż standardowego okna dachowego nie jest możliwy?

Ciemny korytarz, łączący sypialnie i łazienki na poddaszu w ciągu dnia może zdaje się być ciemnym tunelem, do którego nie dociera światło dzienne. Włączanie i wyłączanie oświetlenia sztucznego jest nie tylko uciążliwe, ale również generuje wyższe rachunki za prąd. Jeżeli chcemy doświetlić ciemny korytarz światłem dziennym, to dobrym rozwiązaniem jest montaż świetlika dachowego.

Świetlik tunelowy doświetla te pomieszczenia, w których nie można zamontować standardowych okien. fot. Velux

Świetlik tunelowy doświetla te pomieszczenia, w których nie można zamontować standardowych okien. fot. Velux

Świetlik dachowy – sposób na doświetlenie ciemnego wnętrza

Tunelowe świetliki dachowe to prosty sposób na doświetlenie ciemnego wnętrza, nie tylko na poddaszu. Można je montować zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich, a instalacja może być przeprowadzona nie tylko w czasie budowy domu, ale także prostego remontu.

Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. fot. Velux

Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Podejmując decyzję o ich ilości należy wziąć pod uwagę funkcję wnętrza,w którym będą zamontowane. fot. Velux

Jak działa świetlik dachowy?

Przez część dachową, zamontowaną na dachu płaskim lub spadzistym, promienie słońca przedostają się do światłonośnego tunelu ze sztywnej blachy, który ma refleksyjną powłokę odbijającą nawet 98% z nich. We wnętrzu światło jest rozpraszane przez część sufitową – od strony wnętrza przezroczysty element rozpraszający światło wygląda na suficie jak klasyczny plafon.

Część sufitową można dodatkowo wyposażyć w zestaw oświetleniowy, wtedy nocą będzie również służył jako energooszczędny plafon. fot. Velux

Część sufitową można dodatkowo wyposażyć w zestaw oświetleniowy, wtedy nocą będzie również służył jako energooszczędny plafon. fot. Velux

Świetlik tunelowy może doświetlić nie tylko ciemne pomieszczenia na poddaszu, ale również na parterze czy nawet w piwnicy! Wszystko zależy bowiem od długości tunelu – odległość między sufitem a połacią dachu może wynosić nawet 6 metrów.

Ile światła wpadnie do wnętrza przez świetlik?

To, ile światła wpadnie do wnętrza przez świetlik zależy od kilku czynników. Im krótszy droga światła, to znaczy odległość między połacią dachu a sufitem, tym więcej światła dostarczone będzie do wnętrza. Bardziej efektywne doświetlenie zapewni usytuowanie części dachowej na południowej stronie, skąd dochodzi najwięcej światła słonecznego w ciągu doby, nawet zimą.

Światło dostarczone przez świetlik jest rozproszone, nie nagrzewa więc pomieszczenia latem i nie powoduje utraty ciepła zimą. fot. Velux

Światło dostarczone przez świetlik jest rozproszone, nie nagrzewa więc pomieszczenia latem i nie powoduje utraty ciepła zimą. fot. Velux

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 1, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645