Start Arrow InstalacjeArrow Niższe koszty ogrzewania: kotły z automatyką pogodową

Niższe koszty ogrzewania: kotły z automatyką pogodową

Nowoczesne kotły są bardziej sprawne i oszczędne od tradycyjnych kotłów gazowych, dzięki odzyskiwaniu ciepła za pomocą kondensacji. Dodatkowe możliwości regulacji, jakie dają kotły kondensacyjne mogą jeszcze oszczędniej gospodarować ciepłej, wpływając znacząco na obniżenie kosztów ogrzewania.

(Kocioł kondensacyjny ogrzewa zarówno wodę użytkową, jak i wodę, która zasila instalację ogrzewania. Pod względem funkcji nie różni się więc od kotła tradycyjnego niekondensacyjnego. Jednak tradycyjny kocioł gazowy wydala spaliny do atmosfery, zawierające ciepło, które jest bezpowrotnie tracone. Natomiast nowoczesne kotły kondensacyjne maksymalnie wykorzystują to ciepło ze spalin, zanim je wyrzucą. Na zdjęciu kocioł kondensacyjny Vitodens 220-W, fot. Viessmann)

Sezon grzewczy, trwający kilka miesięcy w roku, charakteryzuje się zmienną temperaturą zewnętrzną. Inaczej ogrzewamy dom, gdy na dworze panują siarczyste mrozy, inaczej – gdy temperatura wynosi powyżej 0 stopni. Ostatnie tygodnie pokazały nam, jak zmienna może być zimowa aura – po 20-stopniowych mrozach nadeszła odwilż, a wraz z nią przyjemna, niemalże wczesnowiosenna temperatura.

Sterowanie kotłem – regulatory pokojowe

Regulacja kotłów powinna umożliwiać dostosowanie ilości wytwarzanego ciepła nie tylko do warunków panujących w pomieszczeniu, ale również do temperatury na zewnątrz.

Standardowe regulatory kotłów (pokojowe) działają na podstawie zapotrzebowania na ciepło wnętrza. Kocioł gazowy wytwarza taką ilość ciepła, jaka jest potrzebna. Programując kocioł, ustawiamy żądaną temperaturę w pomieszczeniu, a kocioł zmniejsza moc działania, gdy zostanie ona osiągnięta lub zwiększa pracę, gdy pomieszczenie się znów wychłodzi.

Działanie kotła możemy dostosować także do stylu życia – nocą lub w czasie naszej nieobecności pomieszczenia nie muszą być mocno ogrzewane, dzięki zastosowaniu regulatora z możliwością zaprogramowania cykli ogrzewania z temperaturą komfortową i cykli oszczędzania.

Większe możliwości – większe oszczędności

Inne możliwości regulacji kotła daje automatyka pogodowa. Dzięki jej zastosowaniu temperatura utrzymywana jest na jak najniższym poziomie, niezbędnym jednak do utrzymania określonej przez nas komfortowej temperatury. Takie oszczędne gospodarowanie ciepłem jest możliwe dzięki temu, że regulator pogodowy uzależnia temperaturę od temperatury zewnętrznej.

Temperatura na zewnątrz wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. Im wyższa temperatura zewnętrzna, tym mniej ciepła trzeba wytworzyć, by utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniach, tym niższa może być temperatura czynnika grzewczego. I odwrotnie.

Automatyka pogodowa jest tak czuła, że pozwala na precyzyjną regulację temperatury co do 1o.C. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, regulator pogodowy obniża pracę kotła chociażby o ten 1 stopień. A warto wiedzieć, że obniżenie temperatury o 1o C przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o 6%! Na rachunku za cały sezon grzewczy to niebagatelna kwota.

(Regulator pogodowy może być zamontowany na ścianie. Dzięki jego zastosowaniu kotły kondensacyjne są praktycznie bezobsługowe. Na zdjęciu regulator pogodowy, fot. Junkers)

(Regulator pogodowy może być także wbudowany w urządzenie. Na zdjęciu kocioł gazowy CERACLASS EXCELLENCE ZSC 24-3 MFK, fot. Junkers)

Czy zawsze warto stosować automatykę pogodową?

W domach o powierzchni mniejszej niż 100 mkw, przy zamontowanym tradycyjnym kotle gazowym, automatyka pogodowa nie zawsze jest niezbędna. Oszczędności wynikające z jej zastosowania nie będą tak duże, jak przy większych domach. Właściciele dużych budynków, wymagających naprawdę sporych nakładów na ogrzewanie domu, docenią korzyści regulatora pogodowego już po pierwszych sezonie grzewczym.

Kiedy należy stosować automatykę pogodową?

Bezwzględnie warto stosować automatykę pogodową zawsze przy kotłach kondensacyjnych. Chodzi tu bowiem nie tylko o energooszczędność, ale również maksymalne wykorzystanie sprawności kotła.

Dzięki zjawisku kondensacji nowoczesne kotły gazowe pracują o ok. 11% oszczędniej od kotłów tradycyjnych. Automatyka pogodowa pozwala osiągnąć średnioroczną sprawność znormalizowaną powyżej 100%, dzięki jeszcze lepszemu wykorzystaniu zjawiska kondensacji.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black