Start Arrow OgródArrow Nolina. Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Nolina. Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Nolina (łac. „Beaucarnea recurvata”), zwana również „nogą słonia”, to egzotyczna roślina, która w Polsce uprawiana jest wyłącznie w pomieszczeniach – jako roślina doniczkowa. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować? Oto nasze wskazówki! Sprawdź i zainspiruj się!

Pochodzenie i wygląd rośliny 

Nolina pochodzi z Meksyku. Uprawiana jest również w wielu innych rejonach świata. Charakteryzuje się grubym, pękatym pniem, który rozszerza się u dołu (tam magazynuje wodę). Na jego szczycie rosną liście. Roślina osiąga od 70 cm do 120 cm wysokości. 

Uprawa i pielęgnacja noliny 

Stanowisko 

Roślina lubi słoneczne i dobrze doświetlone stanowiska. Warto więc ustawić ją blisko okna. Latem można przenieść ją na balkon. Pamiętaj jednak, aby zapewnić roślinie miejsce osłonięte od wiatru. 

Podłoże

Podłoże dla noliny powinno być: żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym (pH 6,5). Sadząc roślinę, warto użyć ziemi uniwersalnej. Można ją wymieszać z piaskiem (w proporcji 3:1). Pamiętaj, aby na dnie doniczki umieścić drenaż. 

Podlewanie i nawożenie 

Wiosną i latem nolinę podlewamy rzadko. Raz na 2-3 tygodnie w zupełności wystarczy. Raz w miesiącu warto zasilić roślinę nawozem do kaktusów lub nawozem wieloskładnikowym (rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:4). 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 28, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród