Start Arrow Budowa domuArrow Nowe drzwi wewnętrzne – czy wymieniać ościeżnicę?

Nowe drzwi wewnętrzne – czy wymieniać ościeżnicę?

Ościeżnica drzwiowa to niezbędny element konstrukcji drzwi, w którą zamontowane jest skrzydło. Ceny drzwi wewnętrznych, podawane przez producentów, nie uwzględniają jednak ceny ościeżnicy, gdyż oba elementy kupowane są osobno, nie w komplecie. Jeżeli chcemy wymienić drzwi wewnętrzne na nowe, możemy spróbować dopasować je do istniejącej ościeżnicy, bez konieczności ponownego jej montażu.

Zobacz także:

Ościeżnice drzwiowe wykonane są z różnych materiałów: z metalu – mało popularne w domach jednorodzinnych, z płyt MDF czy z drewna. Producenci drzwi oferują ościeżnice dopasowane do rodzaju wykończenia swoich produktów, tak aby całość mogła harmonijnie zostać skompletowana.

(Nowe drzwi wewnętrzne to prosty sposób na odświeżenie aranżacji.)

Planując jednak remont domu czy mieszkania, nie musimy kupować skrzydła drzwiowego wraz z nową ościeżnicą. Drzwi wewnętrzne możemy zamontować w istniejącej futrynie. Należy tylko wybrać odpowiedni model skrzydła.

Zanim wybierzemy skrzydło drzwiowe, musimy ustalić jaka ościeżnica zamontowana jest w otworze. Dużo zależy od tego, jak dawno stare drzwi były montowane i jaką grubość ma ściana.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe

Zobacz także:

Ościeżnica może być dedykowana specjalnym bezprzylgowym skrzydłom drzwiowym. Rezygnacja z przylgi sprawia, że zawiasy są ukryte wewnątrz skrzydła, wskutek czego drzwi stanowią z ościeżnicą jedną płaszczyznę, chowając się w nią. Takie rozwiązanie przynosi bardzo ciekawy efekt aranżacyjny.

Stare ościeżnice jednak często przystosowane są do drzwi przylgowych, posiadających na krawędzi listwę przymykową (rant).

Wymiary drzwi wewnętrznych

Szerokość drzwi wewnętrznych podawana jest dla wymiaru w świetle ościeżnicy. Co to oznacza? Jest to odległość od wewnętrznych krawędzi ościeżnicy. Najczęściej wynosi ona 90 cm szerokości i 200 cm wysokości – i takie drzwi musimy kupić, by dopasować je do istniejącej ościeżnicy.

Producenci drzwi wewnętrznych oferują swoje produkty dopasowane do ościeżnic w standardowych wymiarach. Jest jednak możliwość przycięcia zbyt wysokich drzwi (np. z płyt MDF), uważając, by nie postrzępić krawędzi. Jeżeli jednak drzwi posiadają otwory wentylacyjne – a takie konieczne są w takich pomieszczeniach, jak np. łazienki czy pralnie – przycięcie drzwi nie powinno zmniejszać powierzchni szczeliny wentylacyjnej, co mogłoby pogorszyć jej możliwości wentylacyjne.

Nowe drzwi z ościeżnicą

Jeżeli zdecydujemy się na zakup nowej futryny, mamy do wyboru dwa rozwiązania: ościeżnice stałe i ościeżnice regulowane.

Ościeżnica stała (blokowa) ma nieskomplikowaną konstrukcję. Stosuje się ją do typowych murów o grubości ok. 6-10 cm. Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych (przy prostopadłym łączeniu ścian). Często jednak możemy mieć kłopoty z doborem wszystkich pasujących elementów.

Droższym, ale bardzo popularnym rozwiązaniem, jest ościeżnica regulowana. Sprawdza się najlepiej wtedy, gdy w domu mamy ściany o niestandardowych wymiarach. Jej konstrukcja pozwala na zabudowę nawet bardzo grubego muru (przy minimalnej grubości 75 mm – w drugą stronę nie ma już żadnego limitu.). Ościeżnice regulowane gwarantują prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju wnętrza

Aby montaż ościeżnicy nie był skomplikowany, otwór w murze powinien być po każdej stronie o około 1 cm szerszy od szerokości ościeżnicy mierzonej po jej zewnętrznej stronie. Przykładowo, jeżeli planujemy przejście o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm, należy kupić skrzydło drzwi o nieco większych wymiarach mierzonych we wrębie oraz ościeżnicę o świetle 90x200cm lecz o szerokości około 100 cm i wysokości 205 cm, mierzonych po stronie zewnętrznej. Otwór w murze zmodyfikowany musi być zatem tak, by był nieco większy od ościeżnicy.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ewa Odpowiedz 2016-09-19 10:59:21

Ja stwierdziłam, że wymienię, bałam się, że coś nie będzie pasować. Wprawdzie pan w Kon-Trade zapewniał mnie, że to mało prawdopodobne, stwierdziłam, że wymienię drzwi razem z ościeżnicą.

lidka89 Odpowiedz 2014-12-23 15:53:12

Najwazniejsze to własnie trafić na dobra firme. Bo jesli decydujemy sie na drzwi to tez musimy pamietać ze jest to wybór na lata.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-06-16 15:59:28

To prawda, tutaj na pewno dobre drzwi to podstawa. Ja polecam Platinum Design. To najlepsze rozwiązanie.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-01-31 17:33:36

Niedawno musiałem wymienić drzwi, mieliśmy włamanie do domu, na szczęście nic nie zginęło, w porę włączył się alarm. Kupiłem super drzwi antywłamaniowe, a teraz zastanawiam się nad jakimś napędem do bramy. Jednak zamykanie na kłódkę to nie wszystko. Myślałem o czymś nie bardzo drogim, ale z drugiej strony wiem, że nie ma co na bezpieczeństwie oszczędzać. Chciałem kupić hato, ale nie wiem czy chiński sprzęt się sprawdzi? Może ktoś ma u siebie tego typu sprzęt? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu