Start Arrow Budowa domuArrow Nowe Okna – jak płacić mniejsze rachunki za energię?

Nowe Okna – jak płacić mniejsze rachunki za energię?

Kupując nowe okna PVC czy okna drewniane powinniśmy pamiętać, że dobra stolarka okienna zminimalizuje straty energii cieplnej, a co za tym idzie, zmniejszy rachunki za ogrzewanie, zapewniając komfort cieplny w naszym domu. Na karcie produktu znajdziemy informacje o współczynniku U i współczynniku g. Co oznaczają te współczynniki? Jakie zapewnią nam ciepło w domu?

Okna o wysokiej izolacyjności cieplnej mogą zmniejszyć ilość traconej przez stolarkę energii w domach nawet o 30 %. Wybierając nowe okna powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że materiał, z którego są wykonane – okna plastikowe czy okna drewniane – nie decyduje o energooszczędności.

Współczynnik U

Najważniejszą informacją jest dla nas współczynnik przenikania ciepła U. Oznacza on, jaka ilość ciepła, spowodowane są różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz, przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna. Im wartość współczynnika jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe i okno ma lepsze parametry izolacyjne.

O tym, jakie okna są najcieplejsze, mówi współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, określany symbolem Uw! O parametrach całego okna decydują cechy profilu, pakietu szybowego, sposób osadzenia szyby w ramie oraz ich udział procentowy w konstrukcji.

Zobacz:

Uwaga!

Dla okien określa się również inne współczynniki przenikania ciepła:

 • Uf – współczynnik ramy okiennej
 • Ug – współczynnik szyby

Będą one miały wartość zawsze znacznie niższą niż współczynnik dla całego okna Uw, dlatego podczas zakupu koniecznie sprawdźmy, jaki symbol przedstawia nam sprzedawca!

(Dla dużych okien istotny jest współczynnik przenikania ciepła szyby, ale o energooszczędności mówi współczynnik dla całego okna! fot. archiwum)

Te dwa współczynnik oczywiście również mają znaczenie, bo jak wspomnieliśmy, na energooszczędność całego okna ma wpływ wiele czynników (także i rama, i szyba), jednak samodzielnie nie mogą określać izolacyjności okna. Współczynnik Ug szyby będzie dla nas istotny, jeżeli wybieramy duże okna, gdzie szyba stanowi większość konstrukcji; współczynnik Uf jest ważny dla małych okien, w których głównych elementem jest rama okienna.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
CO TO JEST WSPÓŁCZYNNIK G OKIEN?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645