Start Arrow Budowa domuArrow Nowe okna krok po kroku: poradnik kupującego

Nowe okna krok po kroku: poradnik kupującego

Wiadomości z rynku

Zakup stolarki do domu to inwestycja na długie lata. Dlatego przed podjęciem decyzji wnikliwie analizujemy i porównujemy dostępne oferty. Wówczas bierzemy pod uwagę jakość drzwi i okien, ich wygląd i cenę. Producenci na swoich stronach internetowych czy w folderach podają wiele parametrów.

Jak je czytać by nie pogubić się w zalewie informacji? Co warto wiedzieć przed wizytą w salonie sprzedaży? A o co zapytać sprzedawcę i na co zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie.

(Jeśli budujemy dom, pamiętajmy, że okna najlepiej zamontować po wzniesieniu ścian i ułożeniu dachu, jednak zanim nałożymy tynk. Decyzję o zakupie okien powinniśmy więc podjąć na tyle wcześnie, by nie wstrzymywać kolejnych etapów. fot.OKNOPLAST)

Przed wizytą w salonie zapoznaj się z parametrami okien

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi i okien różniących się między sobą szeregiem współczynników. Uw, g, A1 czy C to zaledwie część oznaczeń używanych przez producentów.

 

 • Współczynnik przenikania ciepła okna

Podstawową sprawą jaką powinniśmy sprawdzić przy wyborze stolarki jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw. To od niego zależy bowiem ile ciepła będzie wydostawało się z domu przez nasze okna i drzwi. Parametr ten wyrażany jest w jednostkach W/m²K, a niska jego wartość oznacza małe starty energii.

Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii, OKNOPLAST:
W niektórych opisach okien i drzwi znajdziemy oznaczenia Uf czy Ug. Odnoszą się one odpowiednio do profilu PVC  i szyby, dlatego nie obrazują rzeczywistego poziomu strat ciepła. O tym dowiemy się właśnie dzięki współczynnikowi Uw.

Polskie przepisy dokładnie precyzują dopuszczalny poziom parametru Uw. Dla okien wynosi ona 1,8 W/m²K, natomiast dla drzwi 2,6 W/m²K. Stolarki o niższych parametrach w ogóle zatem nie należy brać pod uwagę.

Jeśli jednak zależy nam na obniżeniu rachunków za ogrzewanie możemy zdecydować się na modele energooszczędne. Wielu producentów przedstawia swoje produkty jako energooszczędne, jednak okna, które realnie zmniejszą starty energii w domu charakteryzują się parametrem Uw poniżej 1,2 W/m²K.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Porównując współczynniki przenikania ciepła warto też upewnić się czy deklarowane wartości zostały wyliczone dla wersji standardowej. Niekiedy bowiem może się zdarzyć, że aby otrzymać pożądane parametry musimy dopłacić za dodatkowe elementy.

 • Klasy profilu okna

Symbole A, B, C określają klasy profilu okna. To bardzo ważna cecha, ponieważ profil odpowiada za odpowiednią izolację i sztywność ramy i skrzydła. Najwyższą klasą jest ta oznaczona symbolem A. Ścianki zewnętrzne takich profili mają grubość co najmniej 2,8 mm. Konstrukcja tego typu daje gwarancję, że okno nie odkształci się z biegiem czasu.
W przypadku profili warto zwrócić też uwagę na jego szerokość i ilość komór – zazwyczaj im jest on szerszy i posiada więcej komór, tym okno będzie cieplejsze.

Oznaczenia A1, B4 lub C2 informują nas o tym jaka jest klasa odporności stolarki na obciążenie wiatrem. Zostały one uszeregowane od A1 do C5, gdzie A to klasa najniższa. Obrazują one w jakim stopniu okno czy drzwi będą uginały się pod wpływem wiatru i tym samym zabezpieczały konstrukcję przed uszkodzeniem, pękaniem szyb oraz nieszczelnością.

Parametry od 1A do 9A to klasy wodoszczelności. Dzięki nim dowiemy się o stopniu zabezpieczenia pomieszczenia przed przenikaniem do niego wody pochodzącej z opadów atmosferycznych. Ponieważ w naszym klimacie dość często zdarzają się ulewy, nie należy kupować drzwi i okien o klasach poniżej 4A.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
W opisach stolarki możemy też znaleźć cyfry od 1 do 4. Oznaczają one klasy przepuszczalności powietrza. Najwyższa, 4 klasa, zapewni nam maksymalną szczelność stolarki oraz komfort w pomieszczeniach nawet podczas silnych wichur.

Przed wizytą w salonie określ swoje potrzeby

Przed wizytą w salonie powinniśmy zapoznać się z propozycjami producentów, by wiedzieć jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku i czym się one charakteryzują. Warto także wiedzieć czego szukamy i jaki rodzaj stolarki nas interesuje. Jeśli okna mają spełniać dodatkowe funkcje np. energooszczędne, antywłamaniowe czy dźwiękoszczelne koniecznie powiedzmy o tym sprzedawcy na początku, aby mógł dobrać produkty spełniające nasze wymagania.

Dobrze jest również zdecydować wcześniej czy nasze okna powinny mieć kształt standardowy czy raczej mniej spotykany. W tym drugim przypadku będziemy pewnie musieli poczekać nieco dłużej na realizację zamówienia – warto to uwzględnić w harmonogramie prac budowlanych.

Pomiar okien i drzwi zostawmy fachowcom z salonu. W renomowanych sklepach taka usługa zwykle jest bezpłatna, a będziemy mieli pewność, że wymiary będą dokładne. W przypadku okien i drzwi należy bowiem zostawić odpowiednią ilość przestrzeni między ramą a ościeżem. Jej wielkość zależy między innymi od koloru stolarki – ciemne bardziej się nagrzewają co powoduje ich większą rozszerzalność.

W salonie zapytaj sprzedawcę o wyposażenie dodatkowe i usługi

W salonach sprzedaży dostępnych jest wiele rozwiązań, różniących się między sobą jakością i ceną. Dlatego wybierając stolarkę do domu często czujemy się zdezorientowani.

 

 • Certyfikaty i aprobaty

Niezależnie od tego jaką stolarkę wybierzemy, zawsze prośmy o szczegółowe informacje na temat danego modelu. Znajdziemy je w karcie technicznej, którą powinien udostępnić nam sprzedawca. Dopytajmy też jakie certyfikaty i aprobaty posiada okno, jeśli wydały je renomowane instytucje np. Instytut Ift Rosenheim – możemy mieć pewność, że parametry deklarowane przez producenta są wiarygodne.

 • Wyposażenie dodatkowe

Obecnie niemal każdy model możemy modyfikować, dodając do niego elementy, których nie ma w standardzie. Zawsze powinniśmy zapytać sprzedawcę jakie wyposażenie obejmuje cena podstawowa. Może się bowiem okazać, że aby otrzymać parametry, którymi producent zachęca w reklamach musimy dopłacić znaczną kwotę.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Pamiętajmy też, że rzetelne firmy podają wartości poszczególnych współczynników dla wersji standardowej konkretnego modelu. Termoramka, specjalne pakiety szybowe czy dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem to tylko część rozwiązań, o które możemy wzbogacić nasze okna. Fachowy sprzedawca powinien doradzić nam wybór ewentualnych dodatków w zależności od naszych potrzeb.

 • Gwarancja na okna

Chociaż polskie prawo nie nakłada na producentów obowiązku udzielania gwarancji to obecnie wśród renomowanych firm jest ona standardem. Dlatego przed wyborem konkretnych okien dopytajmy sprzedawcę czy stolarka, którą zamierzamy zamówić objęta jest gwarancją. Dowiedzmy się także jaki jest jej zakres. Może ona bowiem obejmować całe okno lub tylko poszczególne elementy np. profil czy klamkę.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Warto wziąć pod uwagę fakt, że okres gwarancji na poszczególne elementy może być inny. Producent udzieli np. 5 lat gwarancji na klamkę, ale już na całe okno tylko roku.

Oczywiście swoich praw będziemy mogli dochodzić tylko, gdy otrzymamy dokument na piśmie – tzw. kartę gwarancyjną. Aby była ona ważna, musi zostać opatrzona pieczątką, podpisem sprzedawcy i datą zakupu. W karcie takiej powinny być zawarte wszelkie warunki wykonywania gwarancji, szczególnie czas jej obowiązywania, obowiązki producenta oraz użytkownika.

 • Zakres usług –  czyli czego możemy oczekiwać

Wiemy już na co zwracać uwagę przy wyborze okien i dodatkowego wyposażenia. Poznaliśmy także ważne kwestie dotyczące gwarancji. To jednak jeszcze nie wszystko. Przed ostateczną decyzją koniecznie ustalmy ze sprzedawcą, czy salon zapewnia pomiar, transport i montaż. Oczywiście najlepiej będzie jeśli usługi te oferowane są bezpłatnie.

Przy składaniu zamówienia, zawsze pamiętajmy o podpisaniu umowy, w której zawarty będzie  zakres usługi – pozwoli nam to uniknąć późniejszych niemiłych niespodzianek.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Pamiętajmy, że zaliczka nie powinna przekraczać 40% wartości zamówienia. Zwróćmy też uwagę na stawkę VAT, jeśli decydujemy się na zamówienie okien wraz z montażem, VAT wyniesie tylko 8%, natomiast w przypadku zakupu samej stolarki, obowiązuje podatek 23%.

Znakomite parametry techniczne okna to dopiero połowa sukcesu. Zanim podamy wymiary zamawianych okien umówmy się na pomiary w naszym domu. Wtedy będziemy mieli gwarancję, że są one prawidłowe.

Równie ważny co odpowiednie wymiary jest fachowy montaż. Tylko osadzenie stolarki wykonane zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli w pełni wykorzystać jej właściwości. Nawet, jeśli nasz salon nie oferuje montażu możemy poprosić o polecenie godnej zaufania ekipy.

Pamiętajmy, że okna energooszczędne powinny być zawsze wstawiane metodą ciepłego montażu. Takie, które mają nas chronić przed włamaniem należy zamontować zgodnie z wymogami rygorystycznej normy PN-ENV1627. Warto wcześniej potwierdzić ze sprzedawcą czy ekipa posiada niezbędne przeszkolenie w tym zakresie i będzie mogła wydać nam odpowiedni certyfikat. Bardzo często jest on warunkiem udzielenia gwarancji przez producenta.

 • Jak długo będziemy czekać?

Na koniec naszej wizyty w salonie powinniśmy ustalić czas realizacji zamówienia. Jeśli budujemy dom, pamiętajmy, że okna najlepiej zamontować po wzniesieniu ścian i ułożeniu dachu, jednak zanim nałożymy tynk. Stolarka powinna zatem dotrzeć do nas tak, by nie wstrzymywać kolejnych etapów. Unikajmy też zamawiania z dużym wyprzedzeniem,  bowiem jeśli okna długo będą leżały na placu budowy – mogą zostać uszkodzone.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Zamówienie dodatkowego wyposażenia lub niestandardowego kształtu czy rozmiaru okien często wpływa na wydłużenie czasu realizacji. Najlepiej umówić się ze sprzedawcą na dostawę konkretnego dnia i uzgodnić termin z ekipą montażową.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Okucia okienne: mały element ważny dla komfortu i bezpieczeństwa | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-20 12:23:39

[...] Nowe okna krok po kroku: poradnik kupującego Zakup stolarki do domu to inwestycja na długie lata. Dlatego przed podjęciem decyzji... więcej    Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego? Ciepły próg: drzwi wejściowe odpowiednio szczelne Ciepły parapet: warstwowy montaż okien Okno w kuchni – jak je zaplanować? Drzwi łamane: gdzie sprawdzą się najlepiej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu