Start Arrow Budowa domuArrow Nowe prawo budowlane. Sprawdź, jakie domy mieszkalne nadal wymagają pozwolenia na budowę

Nowe prawo budowlane. Sprawdź, jakie domy mieszkalne nadal wymagają pozwolenia na budowę

Od 28 czerwca 2015 obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego, która znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę niektórych domów mieszkalnych. Zmiana ma na celu uproszczenie i skrócenie procedur związanych z budową domów. Budowa, której dotyczy zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia, musi być zgłoszona od urzędu wraz z załączeniem projektu budowlanego.

Jednak nie wszystkie domy mieszkalne można budować na podstawie zgłoszenia. Na budowę jakich domów wciąż wymagane jest uzyskanie pozwolenia?

Uproszczone procedury budowlane dotyczą tylko niektórych domów jednorodzinnych.

Uproszczone procedury budowlane dotyczą tylko niektórych domów jednorodzinnych.

Jakie domy można budować na podstawie zgłoszenia?

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Oznacza to, że budowany dom nie będzie uciążliwy dla sąsiadów i nie wpłynie na ich nieruchomość. Określenie obszaru oddziaływania będzie nowym obowiązkiem projektanta.

Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

W prawie budowlanym znajdujemy mało szczegółową definicję obszaru oddziaływania. Określa się go jako teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu.

Budynek oddziałuje na teren np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, generując zapachy czy hałas, ograniczając światło dzienne itp. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wszystkie te działania dotyczą działki, na której dom jest wybudowany, zatem „obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany”, nie wymaga więc pozwolenia na budowę.

Jeżeli jednak budynek powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania bądź użytkowania sąsiednich działek, wtedy obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji i pozwolenie jest niezbędne.

Jakie inne domy wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?

Domy mieszkalne to nie tylko domy jednorodzinne, a tylko te, w wymienionym wyżej przypadku, można budować na podstawie zgłoszenia. Zatem domy wielorodzinne wymają już uzyskania pozwolenia na budowę. I nie chodzi tu tylko o bloki mieszkalne. Pozwolenie będzie nam potrzebne także wtedy, gdy planujemy domy dwurodzinne, czyli popularne bliźniaki.

Zgłoszenie nie wystarczy również wtedy, gdy zaplanujemy domy z zabudowie szeregowej – na budowę tych także potrzebne będzie pozwolenie.

Domki letniskowe, budynki gospodarcze, garaże – pozwolenie czy zgłoszenie?

Pozwolenia na budowę wymaga także budowa:

  • budowa budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2
  • budowa całorocznych domków letniskowych (bez względu na powierzchnię zabudowy) lub domków letniskowych przeznaczonych do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2
  • budowa wiaty o powierzchni zabudowy powyżej 50 m2
    budowa budynków usługowych

Uwaga! Uzyskanie pozwolenia na budowę domów, które wystarczy zgłosić, jest możliwe, gdy inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcie: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 7, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty