Start Arrow Artykuły PremiumArrow Nowe wymagania dotyczące budowy domów. Co zmieniają warunki techniczne 2021?

Nowe wymagania dotyczące budowy domów. Co zmieniają warunki techniczne 2021?

W 2021 roku weszły w życie nowe przepisy. Zmieniają one warunki techniczne, czyli wymagania, które muszą spełnić wszystkie nowopowstające czy modernizowane budynki. Znowelizowane prawo to bardziej rygorystyczne normy między innymi dla ścian i zapotrzebowania budynków na energię. Od 2021 roku modernizowane lub nowopowstające budynki muszą spełniać wyższe parametry cieplne.

CONTENT ARTICLE

Budowa domu z bloczków betonu komórkowego H+H

Budowa domu z bloczków betonu komórkowego H+H

Z jakich materiałów powinniśmy budować, by spełnić wymagania stawiane przez nowe warunki techniczne?

 

Choć znowelizowane przepisy nazywamy warunkami technicznymi 2021 (WT2021), to w rzeczywistości obowiązują one od 31 grudnia 2020 roku. Dlatego wszystkie wnioski złożone do urzędu z tą datą lub później muszą spełniać nowe normy. Dla wielu inwestorów, którzy spóźnili się ze składaniem wniosków o pozwolenie na budowę może to być niespodzianka. Nie wszystkie dotychczas używane materiały i rozwiązania będą w stanie spełnić nowe normy, co oznacza konieczność postawienia na dobre jakościowo i spełniające te nowe normy rozwiązania lub materiały. Dzięki takim wyborom nie będzie negatywnej decyzji w zakresie pozwolenia na budowę.

Warto sięgać po wyroby budowlane spełniające nowe normy, takie jak np. produkty H+H, które od wielu lat pozwalają osiągnąć znakomite parametry cieplne, przewyższające nawet nowe, zaostrzone wymagania.

Współczynniki Ep i U

Nowe warunki techniczne WT 2021 to już trzecia zmiana przepisów podwyższająca wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej budynków, która została wprowadzona w ostatnich latach. Przepisy nakazują zastosowanie jeszcze lepszych rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną. Wskaźnik zużycia energii pierwotnej (Ep) – określający, ile energii z nieodnawialnych źródeł może zużywać budynek, wraz z najnowszą zmianą prawa został zmieniony dla domów jednorodzinnych do poziomu 70 kWh/m² na rok. Oznacza to konieczność zastosowania w projektowanych budynkach odnawialnych źródeł energii oraz budowania ścian z materiałów o lepszej izolacyjności, dzięki którym budynek spełni nowe wymagania techniczne.

WT 2021 nie ograniczają się tylko do określenia maksymalnej dopuszczalnej wielkości wskaźnika Ep, również wskazują wymogi cieplne dla budowy ścian. Przepisy wprost określają maksymalny dopuszczalny współczynnik przewodzenia ciepła (U) dla ścian zewnętrznych. Od nowego roku został zmniejszony do 0,2 W/(m²K) wobec obecnych 0,23 W/(m²K). Im niższy współczynnik U, tym izolacyjność cieplna ściany jest lepsza.

Jak spełnić wymagania WT2021?

Współczynniki Ep i U zostały mocno wyśrubowane, w praktyce pozostawiają inwestorom możliwość jedynie budowy domów energooszczędnych. Ważną informacją jest fakt, iż przy zastosowaniu bloczków z betonu komórkowego H+H oraz produktów silikatowych H+H, spełnienie tych wymagań nie będzie trudne. Dla przykładu: wartość współczynnika U dla przegrody wykonanej z silikatowych elementów murowych H+H o grubości 25 cm, z odpowiednią izolacją w postaci wełny mineralnej lub styropianu oraz warstwą elewacyjną i tynkiem, może wynieść zaledwie 0,15 W/(m²K), osiągnięto o wiele lepszy współczynnik izolacyjności cieplnej od wymagań WT 2021. Bardzo korzystny wpław dla całościowego bilansu energetycznego jest cecha produktów H+H -silikatowe elementy murowe posiadają zdolność akumulacji ciepła – akumulują energie cieplną i oddają ją do wnętrza np. podczas chłodnych nocy.

Jeszcze więcej, czyli H+H SUPERTERMO

W ofercie H+H znajdziemy także rozwiązania TERMO i SUPERTERMO pozwalające na wybudowanie ściany jednowarstwowej, która bez warstwy ocieplenia z nawiązką spełni wymagania nowych przepisów prawa. Jednowarstwowa ściana z bloczków H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o szerokości 480 mm będzie posiadała współczynnik U=0,17 W/(m²K). Z bloczkami H+H SUPERTERMO możesz błyskawicznie wznosić budynki. W parze z szybkością wznoszenia ścian idą doskonałe parametry cieplne. Teraz możesz pozwolić sobie na całkowite wyeliminowanie prac dociepleniowych, jeśli wybierzesz H+H SUPERTERMO.

Dodatkowa izolacja położona na ścianie z bloczków H+H SUPERTERMO jeszcze podwyższy jej parametry izolacyjne. Przy zastosowaniu dodatkowych rozwiązań poprawiających bilans energetyczny budynku i przy wykorzystaniu bloczków H+H SUPERTERMO można wznosić budynki zupełnie pasywne, a nawet dodatnio energetyczne, czyli budynki zużywające mniej energii od tej wytwarzanej przez nie.

Budowa domu z produktów H+H to:

 • sposób na łatwe spełnienie warunków technicznych 2021,
 • gwarancja ciepłego domu,
 •  niskie koszty eksploatacji budynku
 • komfort termiczny we wnętrzach niezależny od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Architekci chętnie korzystają z rozwiązań H+H, pozwalają one na spokojne i planowe prowadzenie prac projektowych, czy przygotowań do budowy bez obaw, że zablokują nas kolejne zmiany w prawie nakładające jeszcze wyższe wymagania dotyczące materiałów budowlanych.

dom jednorodzinny w trakcie budowy

dom jednorodzinny w trakcie budowy

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

Firma H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H i działa na polskim rynku od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy ponad 800 osób zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne. Więcej informacji na  www.HplusH.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 8, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

 • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon Nature Berlin

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: artykuły premium