Start Arrow Budowa domuArrow Nowe wymagania dotyczące izolacyjności ścian zewnętrznych

Nowe wymagania dotyczące izolacyjności ścian zewnętrznych

Od 1 stycznia 2014 roku zacznie obowiązywać pierwszy etap zmian, przewidziany w rozporządzeniu zmieniającym warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmodyfikowane przepisy będą wprowadzane fazowo: kolejne wymagania obowiązywać więc będą od 2014, 2017 i 2021 roku. Obniżenie dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła ścian jest jedną z najistotniejszych zmian wynikających z rozporządzenia.

Współczynnik przenikania ciepła ścian U to wartość określająca, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Od 2014 roku wszystkie nowo budowane i nowo projektowane budynki będą musiały spełniać bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych.

(Na rynku znajdziemy już materiały budowlane na przegrody zewnętrzne, spełniające wszystkie nowe parametry. fot.archiwum)

Należy pamiętać, że im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła U, tym mniejsze straty ciepła. Etapy określone w rozporządzeniu mają więc na celu systematyczne obniżanie wartości. Jak przedstawia się to w poszczególnych etapach, wskazuje poniższa tabela:

Zatem w przypadku ścian zewnętrznych od 2014 roku współczynnik U powinien mieć wartość nie wyższą niż  U=0,25 W/m2K, w 2017 obniży się on do U=0,23 W/m2K, a w 2021 roku do U=0,20 W/m2K.

Wchodzące w życie rozporządzenie dotyczyć będzie wszystkich nowo budowanych obiektów, dla których inwestor będzie się ubiegał o pozwolenie na budowę. Mają one na celu poprawę efektywności energetycznej nowo budowanych budynków.

Powyższe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 i dotyczą tych nowo budowanych obiektów, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane po 31 grudnia 2013 roku.

Domy, na budowę których wydano pozwolenie w 2013 roku lub wcześniej, objęte są przepisami obowiązującymi do końca 2013 roku.

Szczegółowe wymagania dla przegród zewnętrznych:

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników