Start Arrow Finanse i prawoArrow Nowelizacja prawa spadkowego – jakie zmiany?

Nowelizacja prawa spadkowego – jakie zmiany?

23 października 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzając niezwykle istotne zmiany w dotychczasowym prawie spadkowym.

Zobacz także:

Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość dokonania przez spadkodawcę zapisu windykacyjnego na rzecz konkretnej osoby w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. Oznacza to, iż z chwilą śmierci spadkodawcy (chwila otwarcia spadku) dana osoba może nabyć konkretny przedmiot bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

(Spadkodawca ma większy wpływ na losy składników swojego majątku po śmierci.)

Zgodnie z art. 9811 § 2 k.c. przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą być rzeczy oznaczone co do tożsamości (np. samochód czy mieszkanie), zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, a także ustanowienie na rzecz spadkobiercy użytkowania lub służebności. Nie można jednak przekazać pieniędzy. W chwili otwarcia spadku rzeczy te lub prawa muszą należeć do spadkodawcy.

Należy przyznać, że powyższa zmiana wprowadza duże ułatwienie przyznając testorowi większy wpływ na losy składników swojego majątku po jego śmierci, w szczególności jeżeli spadkodawca chce zabezpieczyć przyszłość swojego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z nowelizacją spadkodawca będzie mógł powołać więcej niż jednego wykonawcę testamentu lub powołać wykonawcę do sprawowania zarządu nad całym spadkiem, jego zorganizowaną częścią lub tylko oznaczonym jego składnikiem.

Ustawa nie określa zasad współpracy pomiędzy wykonawcami testamentu. To od spadkodawcy będzie zależało, w jaki sposób i do jakich czynności powoła wykonawców testamentu tak, aby po jego śmierci nie nastąpiła kolizja działań.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 16, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty