Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne domy, czyli… jakie? Zobacz, polecane projekty domów w nowoczesnym stylu

Nowoczesne domy, czyli… jakie? Zobacz, polecane projekty domów w nowoczesnym stylu

Minie wiele lat zanim dom jednorodzinny wydrukowany ostatnio na drukarce 3D stanie się powszechnie dostępny. Tradycyjna technologia murowana nie oznacza jednak, że dzisiejsze budynki nie mogą być nowoczesne i oryginalne.

Choć nadal największym zainteresowaniem wśród osób budujących dom jednorodzinny cieszą się projekty domów z poddaszem w stylu dworkowym, to wkraczająca w dorosłe życie nowa generacja Polaków, podążająca za najmodniejszymi trendami, już wkrótce może to zmienić. Młodzi ludzie mają bowiem świadomość, że dziś domu nie buduje się dla rodzin wielopokoleniowych, tylko dla realizacji bieżących potrzeb i możliwości. 

W naszym biurze projektów domów zauważamy zmianę pokoleniową wśród osób szukających idealnego projektu. Inwestorzy coraz częściej dopytują się o kwestie związane z energooszczędnością, zwracają uwagę nie tylko na niższe koszty budowy, ale także późniejszego utrzymania domu. Szukają rozwiązań ekonomicznych, ale bezpiecznych dla środowiska, jednocześnie nie rezygnując z marzeń o komforcie, wspólnej przestrzeni rodzinnej i otwarcia na otaczający krajobraz. Dla młodych osób, znających najnowsze trendy architektoniczne nie bez znaczenia jest również oryginalny wygląd budynku, zachowujący jednak stonowaną estetykę, pozwalającą wkomponować elewację w otoczenie.

Jakie więc projekty domów są najmodniejsze?

Po pierwsze: nowoczesne projekty domów są tanie w budowie i utrzymaniu

Przez lata głównym kryterium wyboru projektu domu były koszty budowy. Inwestorzy wybierali projekty domów tanie w realizacji, poszukiwali również oszczędności na placu budowy. Troska o pieniądze przeznaczone na budowę nadal jest najważniejszym czynnikiem, jednak projekty nowoczesnych domów umożliwiają rozsądne gospodarowanie wydatkami.

Świadomy inwestor wie już, że nie można oszczędzać na profesjonalnej ekipie i jakości materiałów budowlanych czy izolacyjnych, choć oczywiście warto szukać promocyjnych ofert w składach budowlanych czy hurtowniach. Naszym klientom podpowiadamy więc, jak skutecznie obniżyć koszty budowy już na etapie wyboru projektu domu, wskazując charakterystyczne cechy projektów tanich w budowie. Podstawowa zasada brzmi: im prostsza konstrukcja budynku, tym tańsza będzie budowa domu. Dotyczy ona zarówno ścian zewnętrznych, jak i dachu.

Projekt domu DZW WYGODNY 2 CE (DOM DW1-31)

Projekt domu DZW WYGODNY 2 CE (DOM DW1-31)

Na podstawie wyników sprzedażowych, a także wniosków z rozmowy z inwestorami z różnych stron Polski, DOM.pl prognozuje, że moda na dworkowe rezydencje powoli mija. Najmodniejsze są projekty domów o prostej, zwartej bryle, zaplanowane na kształcie prostokąta lub kwadratu. Takie projekty domów są łatwe i szybkie w budowie, co obniża koszty robocizny i eliminuje ryzyko błędów wykonawczych. Co istotne, oszczędna bryła budynku sprzyja energooszczędności, niwelując miejsca, w których dochodzić mogłoby do ucieczki energii na zewnątrz.

Regularna przestrzeń, skupiająca przejrzyście zaplanowane wnętrza jest tu łatwiejsza do ogrzania, ogranicza również ucieczkę ciepła przez zniwelowanie liczby mostków termicznych. Szczelny budynek wymaga jednak zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza. Wiedzą o tym nasi klienci, coraz częściej inwestując w skuteczną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, zapewniającą świeże i zdrowe powietrze w domu.

Projekt domu DZW ATRAKCYJNY 3A CE (DOM DW1-27)

Projekt domu DZW ATRAKCYJNY 3A CE (DOM DW1-27)

Po drugie: nowoczesny dach nie zawsze jest płaski

Do niedawna symbolem nowoczesnego budownictwa był oszczędny w detalach dom piętrowy z płaskim dachem. Architekci dokładali wszelkich starań, by odmienić złą sławę prl-owskich „kostek”, nadając budynkom z płaskim dachem efektownego, współczesnego charakteru. 

Projekty domów z dachem płaskim z naszej oferty są naprawdę atrakcyjnymi budynkami, o nieszablonowych elewacjach i ciekawej formie architektonicznej. Nie mają nic wspólnego z masowym budownictwem jednorodzinnym z zeszłego wieku, ani pod względem estetyki, ani też technologii budowy i izolacji płaskiego dachu. Choć był okres, że projekty domów z płaskim dachem cieszyły się rosnącym zainteresowaniem naszych klientów, to rzadko jednak dochodziło do ich realizacji. Na drodze stawały bowiem przepisy miejscowych planów zagospodarowania, które w naszej strefie klimatycznej rzadko kiedy zezwalają na budowę domu z dachem płaskim.

Projekt domu DZW PARTEROWY 1 CE (DOM DW1-62)

Projekt domu DZW PARTEROWY 1 CE (DOM DW1-62)

Dziś najmodniejsze są projekty domów z dachem dwuspadowym, o prostej, pozbawionej elementów dekoracyjnych konstrukcji. Takie dachy są tanie i proste w budowie, a brak licznych załamań połaci powoduje mniejsze ryzyko powstawania nieszczelności.

Prosty jest również montaż pokrycia, możliwy za pomocą np. dachówek wielkoformatowych, które przyspieszają prace. Nie powstaje tu wiele odpadów, jak to jest w przypadku dachu skomplikowanego. Niska cena dachu dwuspadowego spowodowana jest również dużo mniejszą liczbą potrzebnych rynien i rur spustowych, mniej zużywa się także materiałów do zabudowy poddasza.

Projekt domu DZW Przytulny 1A CE (DOM DW2-03)

Projekt domu DZW Przytulny 1A CE (DOM DW2-03)

Co istotne, dwuspadowa konstrukcja więźby dachowej sprawia, że śnieg i woda swobodnie spływają po dachu, gdyż jest on pozbawiony załamań połaci, w których opady mogłyby zalegać. Dlatego też taki kształt i nachylenie dachu bardzo często dopuszczane są w planach gminy, budowa ich nie przynosi zatem formalnych trudności.

Jeszcze do niedawna wśród inwestorów panowało przekonanie, że tylko rozrzeźbiony, rozległy dach wielospadowy pozwoli wyeksponować budynek i nadać mu ekskluzywny charakter. Jak wskazuje ekspert, dzisiaj młodzi klienci pracowni doceniają elegancki, oszczędny wygląd dachu dwuspadowego i na zrealizowanych projektach widzą, że wbrew pozorom nadaje on budynkowi bardzo ciepły, rodzinny wygląd. 

Projekt domu DZW PROSTY 1A CE (DOM DW1-35)

Projekt domu DZW PROSTY 1A CE (DOM DW1-35)

Jedna z naszych klientek poszukiwała projektu z dachem dwuspadowym na wzór domu rodziny Boskich z bardzo popularnego serialu „Rodzinka.pl”, podkreślając, że budynek ten jest doskonałym mariażem nowoczesności z tradycją. Trudno nie zgodzić się z taką opinią.

Po trzecie: najmodniejsze projekty domów łączą dom z ogrodem

Mimo energooszczędnych i prostych rozwiązań, nowoczesne domy nie są zamkniętymi, ciemnymi bunkrami. Najmodniejsze są projekty domów z dużymi przeszkleniami, łączącymi dom z ogrodem i wypełniającymi wnętrze światłem. Dzisiejsi inwestorzy żyją bowiem szybko i intensywnie, więc dom ma być dla nich azylem i miejscem, w którym choć trochę docenią piękno zmieniających się pór roku. Duże okna w salonie czy wręcz przeszklone ściany pozwalają obcować z przyrodą, nawet jeśli ograniczona jest ona do małego, przydomowego ogrodu.

Projekt domu DZW Dostępny 6 CE (DOM DW1-93)

Projekt domu DZW Dostępny 6 CE (DOM DW1-93)

Duże przeszklenia stosować należy jednak wyłącznie na południowej elewacji. Tylko wtedy maksymalnie wykorzysta się energię słoneczną do dogrzania i doświetlenia wnętrz. Nawet najwyższej jakości stolarka okienna nie zabezpieczy wnętrza przed chłodem północnego wiatru. Dlatego na północy nowoczesne projekty domów mają niewielkie okna bądź są ich zupełnie pozbawione. Tu warto dodać, że projekty domów bez okien z jednej strony są często jedynym rozwiązaniem na małą czy wąską działkę, bo umożliwiają zachowanie wymaganych odległości od granicy działki.

Projekt domu SD Casablanca CE (DOM SD1-27)

Projekt domu SD Casablanca CE (DOM SD1-27)

Wypełniony światłem salon na parterze poprawia komfort życia i… obniża rachunki. Co jednak z pozostałymi pomieszczeniami, szczególnie tymi na wyższej kondygnacji?

Ostatnio zauważyć można wyraźny trend zwiększający popularność domów z dachem bez okapu. Dach kończący się na krawędzi ściany w żaden sposób nie zacieni pomieszczeń na poddaszu czy piętrze, umożliwia również montaż dodatkowych okien kolankowych, doskonale doświetlających i dających wspaniały widok na ogród. Prosta linia budynku wygląda niezwykle efektownie, zarówno gdy dach odcięty jest od elewacji, jak i w przypadku, gdy pokrycie dachowe przechodzi na ściany zewnętrzne. Taki charakterystyczny budynek określany jest jako „nowoczesna stodoła” i odważę się stwierdzić, że stanie się on wkrótce czarnym koniem wyścigu o tytuł najmodniejszego budynku jednorodzinnego.

Projekt domu DZW EKONOMICZNY 1 CE (DOM DW1-04)

Projekt domu DZW EKONOMICZNY 1 CE (DOM DW1-04)

Projekt domu DZW PROSTY 3 CE (DOM DW1-32)

Projekt domu DZW PROSTY 3 CE (DOM DW1-32)

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 23, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny