Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne domy jednorodzinne – projekty nagrodzone w prestiżowym konkursie

Nowoczesne domy jednorodzinne – projekty nagrodzone w prestiżowym konkursie

Dynamiczny postęp, a wraz z nim pojawienie się na rynku innowacyjnych technologii budowlanych, otwiera nowe możliwości w zakresie kreowania przestrzeni, pozwalając urzeczywistnić nawet najbardziej wyszukane wizje inwestorów i architektów. Znakomitym przykładem takiej nieszablonowej, wizjonerskiej bryły wśród nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych jest budynek w podwarszawskiej wsi Zielonki, autorstwa Magdaleny i Macieja Beczaków z pracowni BECZAK/BECZAK/ARCHITEKTCI.

Magdalena Beczak, architektka z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI:
Dom jednorodzinny zlokalizowany w miejscowości Zielonki-Wieś to jednolity kolorystycznie, podzielony pionowymi liniami, tynkowo-blaszany masyw z drewnianym „miąższem”. Od strony południowej wycięty fragment parteru stanowi obszerny taras, który organicznie wtapia się w tektonikę domu.

www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

Główną decyzją architekta, kształtującą budynek jest spadzisty niesymetryczny dach. Połać o mniejszym nachyleniu kryje funkcje mieszkalne piętra, połać o większym – zamyka przestrzeń dwukondygnacyjną parteru. Kolor domu od początku założeń miał być ciemnografitowy. Narzucona struktura podziałów ma przypominać pancerz.

Maciej Beczak, architekt z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI:
„Mroczność” domu, została przełamana jasnym, ciepłym drewnem okoume. Wszelkie wycięcia w głównej bryle budynku konsekwentnie zostały wykończone szalówką drewnianą. Projektujemy nie tylko z myślą o estetyce, ale również funkcjonalności obiektów. W naszych założeniach staramy się m.in. kształtować dom w taki sposób, by wykorzystywał strony świata i żeby czerpał energię ze strony południowej. Wpływa to na insolację wnętrza oraz minimalizuje zapotrzebowanie na ciepło. W ten sposób oszczędzamy zasoby naturalne i zmniejszamy rachunki za ogrzewanie.

Aby dodatkowo poprawić bilans energetyczny budynku, do wykończenia elewacji użyto systemu ociepleń firmy Baumit. Architekci zdecydowali się na wariant z wyprawą wierzchnią w postaci tynku strukturalnego Baumit SilikonTop.

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

Magdalena Beczak, architektka z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI:
Dobrze nam się pracuje na tych materiałach i wiemy, że są to produkty z wyższej półki, którym warto zaufać. Zastępujemy niejednokrotnie droższe elementy elewacyjne, typu panele, właśnie strukturą Baumit. Poprzez boniowanie możemy uzyskać podziały na elewacji, a efekt tych zabiegów można obserwować zarówno we wsi Zielonki, jak również w Konstancinie-Jeziornie.

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

fot. www.fasadaroku.pl

Monumentalne bryły budynków jednorodzinnych w Zielonkach-Wsi pod Warszawą i w Konstancinie-Jeziornie to nie tylko dopracowane w detalach, spójne stylistycznie propozycje, obok których nie sposób przejść obojętnie, lecz także udana próba wypracowania nowego genotypu domu jednorodzinnego. Potwierdzeniem tego są pierwsze nagrody przyznane jednogłośnie zarówno przez Internautów, jak również profesjonalne Jury w dwóch kolejnych odsłonach konkursu Fasada Roku 2014 i 2015. Zwyciężając na poziomie krajowym, oba obiekty otrzymały automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge, co oznacza, że w roku 2016 architekci z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI będą mieli podwójną szansę na zdobycie prestiżowego tytułu Europejskiej Fasady Roku.

Przykład projektów w Zielonkach-Wsi oraz Konstancinie-Jeziornie udowadnia, że efektowna architektura nie jest zarezerwowana wyłącznie dla świątyń, biurowców czy galerii handlowych. Połączenie śmiałej wizji architekta i inwestora, mariaż nowoczesnych trendów architektonicznych z wysokiej jakości materiałami budowlanymi oraz perfekcyjnym wykonaniem to recepta na udaną kreację budynku jednorodzinnego.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty