Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne domy piętrowe: duży dom na małą działkę

Nowoczesne domy piętrowe: duży dom na małą działkę

Nowoczesne domy piętrowe to idealne rozwiązanie na dom w mieście, gdzie działki są często małe i wąskie. Taki typ zabudowy pozwala na usytuowanie na mniejszym terenie większego domu, o wygodnym rozkładzie pomieszczeń. Atrakcyjna elewacja domu, zwarta, energooszczędna bryła budynku i łatwość aranżacji wnętrz na każdej kondygnacji to tylko niektóre zalety domów piętrowych.

Dlaczego warto budować domy piętrowe?

Budynki piętrowe długo nie miały dobrej prasy, ze względu na skojarzenia z prl-owską kostką. Nowoczesne projekty domów piętrowych dowodzą jednak, że taki typ zabudowy może być bardzo atrakcyjną alternatywą dla domów z poddaszem czy parterowych.

Dom piętrowy najlepiej prezentuje się w mieście, gdzie komponuje się z zabudową blokowisk czy biurowców. Co istotne, działki w miastach są zwykle małe i trudno ustawne. Dom piętrowy pozwala na zaplanowanie potrzebnej liczby pomieszczeń na względnie małym terenie.

Nowoczesne pomysły na elewacje domów piętrowych z zastosowaniem szkła, betonu czy nawet stali podkreślają miejski charakter, jednocześnie korygując zbyt prostą i zwartą bryłę budynku piętrowego.

(Miejski charakter budynku podkreśla również dach płaski – ten jednak nie zawsze możliwy jest do zastosowania, ze względu na ograniczone warunki zabudowy, wydawane przez gminę.)

Prosta bryła jest jednak zaletą domu piętrowego zaprojektowanego na planie prostokąta czy kwadratu, wpływając na jego energooszczędność. Zwarta bryła ogranicza powstawanie mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Mostki termiczne powstają głównie w miejscach załamań konstrukcji, zatem ściany o ograniczonej liczbie styków różnych materiałów zapewnią mniejsze ryzyko strat ciepła. Są też tańsze i prostsze w budowie.

Nowoczesne domy piętrowe to domy energooszczędne, o podwyższonych wymaganiach dotyczących izolacyjności cieplnej. Podjęcie decyzji o budowie domu energooszczędnego jest korzystne nie tylko ze względu na niższe koszty utrzymania budynku i komfort mieszkania, a także wyższą wartość rynkową nieruchomości, ale również ze względu na uruchomiony w 2013 roku program dopłat do kredytów na dom energooszczędny, pozwalający uzyskać dofinansowanie nawet do 50 tysięcy złotych.

Cechą charakterystyczną domów piętrowych jest dach płaski. Choć nowoczesne projekty domów przewidują jego zastosowanie, to jednak możliwość takiego rodzaju dachu należy wcześniej sprawdzić w warunkach zabudowy, wydawanych przez gminę, bowiem ze względu na strefę klimatyczną w Polsce rzadko kiedy wydawana jest zgoda na płaski dach.

Kompromisem są dachy o kącie nachylenia ok. 30-40 stopni, dwu- lub czterospadowe. Dachy dwuspadowe są znacznie tańsze i zapewniają optymalną ochronę przed ucieczką ciepła. Prostota dachu dwuspadowego sprawia, że najlepiej chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Śnieg i woda swobodnie spływają po dachu, gdyż jest on pozbawiony załamań połaci, w których opady mogłyby zalegać.

(Tanie w budowie są domy z dachem dwuspadowym. Taka konstrukcja dachu oszczędza zarówno materiały, jak i koszty robocizny pokrycia dachu, z uwagi na prostą i szybką budowę.)

Niewątpliwą zaletą domów piętrowych jest funkcjonalny i wygodny rozkład pomieszczeń. Domy piętrowe mają kondygnacje o podobnej lub takiej samej powierzchni: wysokości i szerokości, co ułatwia aranżację wnętrz i nie wymaga specjalnej (i kosztownej) zabudowy pod wymiar.

Na parterze znajduje się najczęściej strefa dzienna z salonem, kuchnią i pomieszczeniami gospodarczymi. Piętro to strefa nocna z sypialniami, łazienką, garderobą. Domy piętrowe to również najlepsze rozwiązania na domy wielopokoleniowe, gdyż najłatwiej jest w nich zaaranżować osobne wręcz mieszkania dla starszych i młodszych mieszkańców.

Kiedy dom piętrowy będzie tańszy w budowie niż dom parterowy?

Choć dom parterowy ma fundamenty o mniejszej nośności (więc tańsze) i nie wymaga budowy schodów wewnętrznych, które nie tylko zabierają powierzchnię użytkową, ale i zwiększają koszty budowy, to jednak jego budowa będzie tańsza od budowy domu piętrowego tylko w przypadku małych domów do 150 mkw.

Domy parterowe wymagają znacznie większej działki niż domy piętrowe o tej samej powierzchni, co jest istotne ze względu zarówno na trudną dostępność dużych parceli w mieście, jak i na znacznie wyższy ogólny koszt budowy domu. Ponadto duży dom parterowy pochłonie więcej pieniędzy na komunikacje: hole, korytarze, które połączą wszystkie pomieszczenia zlokalizowane na jednej kondygnacji, odbierając dużo z powierzchni użytkowej.

W przypadku domów piętrowych tańsze będą również instalacje domowe – kuchnia i łazienka mogą znajdować się jedna pod drugą, co ułatwia i obniża koszt dostarczenia do pomieszczeń ciepłej wody. W projekcie parterowym trudno znaleźć centralne miejsce, z którego ciepła woda dochodzić będzie do tych dwóch pomieszczeń.

Warto również pamiętać, że dom piętrowy można budować etapami, a jego ewentualna rozbudowa jest możliwa w przyszłości. Ewentualna rozbudowa domu parterowego może być kosztowna i trudna, a czasem wręcz niemożliwa.

(Domy „kostki” łatwo można zaadaptować na nowoczesne budynki dzięki termomodernizacji i uatrakcyjnieniu elewacji domu.)

Dom piętrowy czy dom z poddaszem?

Choć domy z poddaszem nadal cieszą się dużą popularnością, to jednak atrakcyjną alternatywą są dla nich domy piętrowe, szczególnie, gdy budujemy dom w mieście.

Domy dworki są pełne uroku, jednak na funkcjonalność ich użytkowania i aranżacji ma duży wpływ powierzchnia na poddaszu. Jak wspomniano wyżej, projekty piętrowe mają kondygnacje o podobnej lub takiej samej powierzchni: wysokości i szerokości, natomiast poddasze ograniczone może być przez skosy, które trudno funkcjonalnie wykorzystać.

Porównując projekty z poddaszem z projektami piętrowymi, warto pamiętać, że powierzchnia poddasza jest tylko w części wliczona w powierzchnię użytkową, czyli tę, która powie nam na ilu metrach będziemy mieszkać. Część powierzchni poddasza o wysokości 2,20 m wlicza się w 100%. Ale już wysokości od 1,40 do 2,20 m wliczone są tylko w 50%, natomiast część powierzchni pomieszczenia poniżej 1,40 m nie jest wliczona w ogóle.

Ciekawe porady dotyczące wyboru projektu domu piętrowego: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172399-dom-parterowy-czy-pietrowy-ktory-dom-wybudowac.html

 

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

kiki99 Odpowiedz 2015-11-29 19:59:19

Też myślimy o domu piętrowym, właśnie z takim podziałem. Dół dla rodziców piętro dla nas

lena Odpowiedz 2015-06-26 15:34:38

Dom piętrowy doskonale sprawdzi się jako dom dwurodzinny. Parter dla rodziców a piętro dla młodych.

Alicja Odpowiedz 2015-03-16 13:51:19

Domy parterowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się, gdy mieszka z nami osoba starsza. Wchodzenie po schodach może być dla niej nie lada wyzwaniem. Warto o tym pomyśleć przy wyborze projektu.

Pomysł na dom z ogrodem zimowym | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:14:46

[...] Nowoczesne domy piętrowe: duży dom na małą działkę Nowoczesne domy piętrowe to idealne rozwiązanie na dom w mieście, gdzie... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny