Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne elewacje: jakie materiały elewacyjne są najmodniejsze?

Nowoczesne elewacje: jakie materiały elewacyjne są najmodniejsze?

Surowy beton, ponadczasowe drewno, a może tynk cienkowarstwowy połączony z naturalnym kamieniem? Ciekawie zaprojektowana elewacja domu nadaje bryle budynku nowoczesny wygląd, a przy tym poprawia jej proporcje, sprawiając, że fasada prezentuje się niezwykle efektownie. Na co zwrócić uwagę wybierając materiały elewacyjne, aby nasz dom podążał za najnowszymi trendami, a przy tym przez długi czas wyglądał równie zachwycająco?

Projekt domu CPT Koncept 21 CE (DOM CP1-21)

Projekt domu CPT Koncept 21 CE (DOM CP1-21)

Piękno naturalnego drewna

Drewno wizualnie ociepla prostą bryłę nowoczesnego domu, wpasowując się w otaczający krajobraz. Oryginalnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest miejscowe wprowadzenie drewnianych elementów elewacyjnych np. pokrycie nimi jednej ze ścian i zestawienie z tynkiem bądź eleganckim kamieniem. Warto zaznaczyć, że trwałość elewacji uzależniona jest od rodzaju drewna. Największą odpornością charakteryzują się gatunki egzotyczne, takie jak proco, badi, cedr czy merbau. Popularnością cieszy się też jesion amerykański oraz sosna skandynawska.

Projekt domu CPT KONCEPT 8 CE (DOM CP1-08)

Projekt domu CPT KONCEPT 8 CE (DOM CP1-08)

Oprócz licznych profitów m.in. w postaci pięknego i naturalnego wyglądu, drewniana elewacja jest dosyć kosztowna oraz wymaga impregnacji i konserwacji.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Alternatywą dla tradycyjnych desek mogą być bardzo modne deski kompozytowe, które doskonale imitują naturalny wygląd drewna. Poza tym są niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym nie wymagają zabiegów impregnujących.

Kamień dla wymagających

Fasada pokryta naturalnym kamieniem wygląda wyjątkowo imponująco, nadając bryle luksusowego charakteru. Paleta kształtów i barw kamienia jest ogromna, dlatego pasuje on do każdej powierzchni oraz koloru tynku. Materiał ten upodobali sobie zwłaszcza inwestorzy budujący ekskluzywne domy.

Do najbardziej popularnych i najtrwalszych kamieni zaliczany jest granit i łupek kwarcowy. Pamiętajmy jednak, że elewacja wykonana z takiego materiału wymaga impregnacji oraz czyszczenia.

Projekt domu CPT KONCEPT 13 CE (DOM CP1-13)

Projekt domu CPT KONCEPT 13 CE (DOM CP1-13)

Surowy beton coraz bardziej modny

Jeżeli bardziej niż na naturalnym wyglądzie zależy nam na prostocie oraz praktycznych rozwiązaniach, warto rozważyć wykorzystanie surowego betonu. Będzie to idealna opcja dla miłośników minimalizmu, gdyż betonowe płyty elewacyjne podkreślają prostą bryłę nowoczesnych budynków.

Projekt domu CPT KONCEPT 56 CE (DOM CP1-64)

Projekt domu CPT KONCEPT 56 CE (DOM CP1-64)

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Beton bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z deskami elewacyjnymi i tynkiem. Zwolenników praktycznych i niezawodnych rozwiązań z pewnością ucieszy fakt, że materiał ten jest niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Tynk cienkowarstwowy – efektownie i tanio

Tynk cienkowarstwowy nadaje elewacji estetycznego wyglądu, a przy tym chroni ścianę budynku przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Jest to obecnie najtańsze rozwiązanie, umożliwiające skomponowanie atrakcyjnej i nowoczesnej fasady.

Projekt domu CPT Koncept 29 CE (DOM CP1-33)

Projekt domu CPT Koncept 29 CE (DOM CP1-33)

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Na uwagę zasługuje liczba dostępnych kolorów i struktur tynków cienkowarstwowych. Przykładowo struktura betonu do złudzenia przypomina prawdziwy beton, a dodanie do tynku drobnego kruszywa – elewację wykonaną z granitu. Innym ciekawym zabiegiem podnoszącym atrakcyjność fasady, jest boniowanie, które z powodzeniem zastępuje drogie materiały elewacyjne.

Co z czym połączyć?

Nie zapominajmy, że projektowanie fasady nowoczesnego domu opiera się głównie na łączeniu ze sobą materiałów elewacyjnych, które nadają minimalistycznej bryle budynku niepowtarzalnego wyglądu.

Projekt domu CPT Koncept 19 CE (DOM CP1-19)

Projekt domu CPT Koncept 19 CE (DOM CP1-19)

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Drewno bądź deski kompozytowe to materiały, które ocieplają surowy wygląd betonu czy cegły klinkierowej, dlatego doskonale prezentują się w ich towarzystwie. Kamień wygląda bardzo dobrze w zestawieniu z tynkami cienkowarstwowymi, a także elementami drewnianymi. Należy jednak pamiętać, żeby nie zestawiać ze sobą więcej niż trzech faktur i kolorów, gdyż doprowadzi to do uzyskania efektu odwrotnego do zamierzonego.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 3, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu