Start Arrow InstalacjeArrow Nowoczesne grzejniki żeliwne – do jakich instalacji?

Nowoczesne grzejniki żeliwne – do jakich instalacji?

Któż z nas nie pamięta żeliwnych żeberek, które ogrzewały (lub nie) nasze stare domy jednorodzinne i mieszkania. Kaloryfery żeliwne bardzo długo się nagrzewały, choć trzeba przyznać, że akumulowały ciepło. Nie były jednak dekoracją wnętrza, a zasłaniane ciężkimi kotarami jeszcze gorzej ogrzewały pomieszczenia.

Właściciele domów i mieszkań, którzy zdecydowali się na ich termomodernizację, od razu zamieniali stare kaloryfery nowymi grzejnikami aluminiowymi. Teraz grzejniki żeliwne znowu powracają do łask.

Nowoczesne grzejniki żeliwne w niczym nie przypominają tych z minionej epoki. Łączą w sobie zalety, jakie mają grzejniki stalowe czy grzejniki aluminiowe, jednocześnie konkurując atrakcyjniejszą ceną.

Grzejniki żeliwne mogą być dopasowane do każdego stylu, jaki ma nasza aranżacja wnętrz. Produkowane są w różnych rozmiarach, a ich modułowa budowa umożliwia skomponowanie grzejnika z dowolnej liczby żeberek, dopasowując grzejnik do miejsca, w którym ma być zamontowany.

Ponadto kaloryfery żeliwne występują w wielu kolorach, stając się nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, ale również będąc jego dekoracją. Można także zmieniać dowolnie ich kolor, za każdym razem, gdy zmieniamy wystrój wnętrza, malując ich powierzchnię.

(Nowoczesne grzejniki żeliwne mogą się wpasować w każdą aranżację)

Nowoczesne instalacje grzewcze

Oczywiście grzejniki żeliwne nie są atrakcyjne wyłącznie ze względu na ciekawsze wzornictwo. Nowoczesne grzejniki mają teraz mniejszą pojemność wodną, co poprawia dynamikę pracy całej instalacji grzewczej – mniejsza ilość wody szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie w domu czy mieszkaniu szybciej będzie ciepło.

Duża masa żeliwna doskonale akumuluje ciepło, co oznacza, że kaloryfery dłużej trzymają ciepło. Waga i masa grzejników wymaga jednak solidnej ściany. O ile stare budownictwo mieszkaniowe wytrzymywało ciężar grzejników, o tyle nowoczesne projekty domów wykonane w lekkich technologiach wymagają specjalnych stojaków czy rodzajów zawieszeń.

Do jakich instalacji są polecane?

Nowoczesne kaloryfery żeliwne mogą być łączone z dowolnym rodzajem instalacji – z miedzi, stali czy tworzyw sztucznych. Montaż instalacji grzewczej z zastosowaniem żeliwnych grzejników jest głównie polecany w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym, które ogrzewane są przez kotły na paliwo stałe. Powodem jest tu wysoka odporność grzejników na korozję, czyli są idealne w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. Żeliwo jest również odporne na złą jakość wody.

Grzejniki żeliwne mają duże przekroje wewnętrzne, dlatego warto stosować je do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody (przy konwekcji, czyli naturalnym unoszeniu się lżejszej wody ogrzanej).

Nowoczesne kotły kondensacyjne również mogą współpracować z grzejnikami żeliwnymi. Sprzyja temu dobra dynamika wymiany ciepła z powietrzem i akumulacja ciepła. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kaloryfery mogą nie reagować tak dobrze, jak np. grzejniki aluminiowe na regulację temperatury. Stosując termostaty do ustalania odpowiedniej temperatury musimy liczyć się z opóźnioną ich reakcją.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sezon letni najlepszy na malowanie grzejników | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:37:43

[...] Nowoczesne grzejniki żeliwne – do jakich instalacji? Właściciele domów i mieszkań, którzy zdecydowali się na ich termomodernizację,... więcej [...]

Szukasz oszczędności? Poznaj zasady wyboru i montażu grzejników | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-30 13:09:45

[...] wymieniamy stare grzejniki żeliwne w blokach i podane przez spółdzielnie parametry są inne, musimy skorzystać ze współczynników [...]

Odpowietrzanie grzejnika | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-11-07 14:39:29

[...] Nowoczesne grzejniki żeliwne [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black