Start Arrow InstalacjeArrow Nowoczesne łazienki – odwodnienie liniowe czy punktowe?

Nowoczesne łazienki – odwodnienie liniowe czy punktowe?

Tradycyjne brodziki montowane pod prysznicem zostają coraz częściej zastępowane przez odwodnienia montowane w płaszczyźnie posadzki. Systemy te są estetyczne, funkcjonalne i proste w montażu. Do dyspozycji inwestorów są odwodnienia punktowe oraz liniowe. Oba modele mają za zadanie odprowadzenie wody z powierzchni posadzki. Nie bez przyczyny istnieją jednak dwa rodzaje systemu instalacji. Różnią się one zarówno budową, przepustowością, sposobem montażu, jak i przeznaczeniem.

W jaki sposób dokonać selekcji i wybrać rozwiązanie, które najlepiej dopasowane będzie do naszych potrzeb? Porównania zastosowania odwodnień liniowych i punktowych dokonuje ekspert z firmy TECE – Krzysztof Kaczmarek.

W zależności od charakteru instalacji sanitarnej warto dobrać typ odwodnienia, które zarówno pod względem budowy, jak i przepustowości umożliwi nam efektywne odprowadzanie wody. Gdy poznamy te dane techniczne dla odwodnień liniowych i punktowych, wybór właściwego modelu nie powinien być trudny.

Co wybrać – odwodnienie liniowe czy punktowe?

Odwodnienie liniowe i punktowe to przede wszystkim rozwiązania o różnej budowie.

Krzysztof Kaczmarek, TECE:
Pierwsze z nich składa się z podłużnej rynny odpływowej, syfonu oraz ozdobnego rusztu dostępnego w wielu wariantach dekoracyjnych. Odwodnienie punktowe to korpus odpływu w wariancie pionowym lub poziomym, nasadka wykonana z tworzywa sztucznego z ramką wykonaną z tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej oraz zdobiony, stalowy ruszt w kształcie kwadratu. Odwodnienie liniowe jest to rozwiązanie szczególnie polecane pod prysznice w domowych łazienkach czy salonach kąpielowych. System ten zazwyczaj montowany jest wzdłuż ściany lub po obrysie strefy prysznicowej.

(Odwodnienie liniowe to idealne rozwiązanie do domowych łazienek, fot. TECE)

Odwodnienie punktowe, ze względu na większą przepustowość, montowane mogą być w łazienkach hal sportowych, czy szatniach przy basenach lub klubach fitness. Warto pamiętać, że montaż odwodnienia liniowego wymaga wykonania nachylenia posadzki w kierunku rynny, najczęściej  tylko z jednej strony, co przekłada się na jego prostszą instalację. Odwodnienie punktowe można zamontować jedynie po wykonaniu spadków powierzchni ze wszystkich stron, czyli tzw. koperty. Oznacza to dodatkowe prace w czasie wykonywania posadzki, ale także może wpłynąć na estetykę pomieszczenia.

(Odwodnienie punktowe znajdzie zastosowanie w łazienkach obiektów sportowych, fot. TECE)

Różnice w montażu

Wybór odpowiedniego rozwiązania odprowadzającego wodę spod prysznica to połowa sukcesu. Drugim, niezwykle ważnym krokiem, jest prawidłowy montaż całej konstrukcji tak, aby była ona szczelna i funkcjonowała bez żadnych problemów.

Krzysztof Kaczmarek, TECE:
Bez względu na wybór wariantu odwodnienia, należy zadbać o poprawny montaż poszczególnych elementów oraz szczelność całego systemu. Dużym udogodnieniem jest rozwiązanie o nazwie Seal System, czyli metoda uszczelnienia zespolonego.  W przypadku odwodnień liniowych rekomendowane jest zastosowanie butylowo-kauczukowej taśmy uszczelniającej Seal System. Powoduje ona, że przejście między jastrychem a stalowym kołnierzem odpływowym rynny prysznicowej jest zabezpieczone przed przeciekaniem wody. Rozwiązanie to, w połączeniu ze sprawdzonymi produktami do wykonania uszczelnień zespolonych, bezwzględnie gwarantuje szczelność całej konstrukcji.

Odwodnienie punktowe wyposażone jest w uniwersalny kołnierz uszczelniający, który można wyposażyć w specjalną matę uszczelniającą. W przypadku połączeń zaciskowo-kołnierzowych z pasami uszczelniającymi z bitumu, pierścienie zaciskowe wykonane ze stali nierdzewnej są po prostu przykręcane do kołnierza uniwersalnego. Tego rodzaju połączenie poszczególnych elementów całej instalacji gwarantuje jej szczelność oraz prawidłowe funkcjonowanie.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty