Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne metody impregnacji

Nowoczesne metody impregnacji

Drewno, używane jako materiał konstrukcyjny – czy to stanowiący jak w przypadku konstrukcji szkieletowych podstawę zarówno dla ścian, stropów, jak i dachu, czy jak w przypadku innych technologii będące materiałem używanym do konstrukcji dachu, może być praktycznie niezniszczalne.

drewniany_domAby jednak tak się stało, drewno musi być przede wszystkim suche i odpowiednio zaimpregnowane.

Nowoczesne metody impregnacji czynią z niego materiał niepalny, odporny na działanie wilgoci, bakterii, grzybów i insektów. Najnowocześniejszą metodą impregnacji drewna jest metoda próżniowo-ciśnieniowa, choć są stosowane także i inne – polegająca na zanurzeniu w odpowiednim preparacie np. firmy Selena czy na natryskiwaniu impregnatu na powierzchnię drewna. Każda z tych metod jest skuteczna, pod warunkiem ścisłego przestrzegania reżimu technologicznego. Jednym z jego istotnych elementów jest impregnowanie drewna relatywnie suchego – o wilgotności nie przekraczającej 25 proc. Jakość drewna konstrukcyjnego (a zwłaszcza poziom jego wilgotności) są trudne do rozpoznania „na oko”, dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest kupowanie drewna z pewnego źródła, u renomowanego sprzedawcy.

Warto też pamiętać, że już na budowie trzeba dodatkowo zaimpregnować te powierzchnie, które w trakcie obróbki zostały naruszone. Zaniedbanie może dać skutek porównywalny z otwarciem drzwi dla destrukcyjnych czynników. Źle zaimpregnowane drewno już po kilku, kilkunastu latach może zostać zaatakowane przez grzyby czy robactwo. Gdy już do tego dojdzie, terapia jest trudna i kosztowna, a w większości przypadków jedynym wyjściem jest wymiana zaatakowanego elementu na nowy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...