Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne projekty domów: domy energooszczędne ogrzewane pompą ciepła

Nowoczesne projekty domów: domy energooszczędne ogrzewane pompą ciepła

Pompa ciepła to alternatywny sposób ogrzewania budynków, który mimo wysokiej ceny instalacji, cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, planujących budowę domu jednorodzinnego. Dla wielu inwestorów coraz istotniejsze bowiem stają się koszty późniejszego utrzymania budynku, które w przypadku zastosowania pompy ciepła, są znacznie niższe. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologiczne – alarmujące ostrzeżenia dotyczące wpływu smogu na nasze zdrowie powodują większe zainteresowanie przyjaznymi środowisku sposobami pozyskiwania energii cieplnej.

Projekt domu AC Eris G2 (wersja C) KL.A Z POMPĄ CIEPŁA CE (DOM AF4-09)

Projekt domu AC Eris G2 (wersja C) KL.A Z POMPĄ CIEPŁA CE (DOM AF4-09)

Pompa ciepła – energooszczędne i ekologiczne ogrzewanie domu

Pompa ciepła to urządzenie, które do ogrzewania domu i uzyskania ciepłej wody wykorzystuje energię odnawialną. W efekcie, pompa jest niezależna od ceny paliw grzewczych, a także warunków technicznych działki.

W zależności od rodzaju pompy ciepła i potrzeb użytkowników, urządzenie ogrzewa pomieszczenia, a także je klimatyzuje, dostarcza ciepłą wodę użytkową lub podgrzewa wodę w basenie. Może zapewnić 100% zapotrzebowanie na energię, pod warunkiem, że instalacja jest dostosowana do rozmiarów domu i potrzeb jego mieszkańców.

Pompa ciepła jest jednym z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych w użytkowaniu urządzeń grzewczych. Nie wymaga ładowania opału czy szczególnej konserwacji. Zasilana prądem, jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Co istotne, w przypadku instalacji pompy ciepła nie jest wymagane dodatkowe miejsce na składowanie paliwa, doprowadzenie przyłącza gazowego oraz wybudowanie komina.

W domu ogrzewanym pompą ciepła zniwelowane jest ryzyko wybuchu czy groźnych awarii. Energia odnawialna, pobierana z gruntu, słońca, wody gruntowej czy powietrza sprawia, że pompa ciepła uniezależniona jest od warunków pogodowych i może działać cały rok.

Pompy ciepła są ponadto bardzo ekologiczne. Nie generują spalin, w przeciwieństwie do kotłów olejowych lub węglowych do atmosfery nie są emitowane żadne trujące gazy.

Wiele zalet pompy ciepła sprawia, że mimo dość wysokiej ceny instalacji i zakupu urządzenia, ten system grzewczy spotyka się z coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Koszt pompy ciepła to kilkadziesiąt tysięcy złotych – uzależniony jest od wielkości domu i potrzeb mieszkańców.

Wydatki na pompę ciepła należy traktować jednak jak inwestycję – oszczędzimy na ogrzewaniu, dzięki czemu koszty zwrócą się nam już po 4-6 latach.

Projekt domu AC Nils II G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-62)

Projekt domu AC Nils II G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-62)

Nowoczesne projekty domów z pompą ciepła

Aby maksymalnie wykorzystać zalety pompy ciepła, warto również wybrać odpowiedni projekt domu, w którym planujemy instalację. Proponowane przez naszą DOM.pl projekty domów z pompą ciepła to nowoczesne domy jednorodzinne, których konstrukcja sprzyja energooszczędności, eliminując ryzyko nieszczelności.

Projekty domów nowoczesnych charakteryzuje więc prosta, oszczędna bryła budynku, pokryta często ekonomicznym dachem dwuspadowym. Konstrukcja ścian i dachu pozbawiona jest zwykle dodatkowych elementów architektonicznych, których budowa może wiązać się z ryzykiem powstawania mostków cieplnych.

Wszystko to sprawia, że projekty domów energooszczędnych są nie tylko łatwe do ogrzania, ale także niedrogie i szybkie w budowie. Koszty budowy domu zwiększyć mogą natomiast instalacje energooszczędne, m.in. właśnie pompa ciepła. Oprócz pompy ciepła, nasze projekty przewidują często alternatywę do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, czyli nowoczesną wentylację mechaniczną z rekuperatorem, odzyskującym ciepło z usuwanego z budynku powietrza. 

Projekty domów nowoczesnych i energooszczędnych to doskonała inwestycja w przyszłość – w razie chęci sprzedaży domu, ich wartość rynkowa będzie znacznie wyższa, szczególnie po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących izolacyjności. Zaczną one obowiązywać już w 2021, dlatego wybierając dom energooszczędny warto zwrócić szczególną uwagę na projekty domów WT2021, spełniające już dziś nowe przepisy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 7, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Radek Odpowiedz 2019-09-24 14:57:17

Powietrzna pompa ciepła to świetne rozwiązanie. Mam u siebie takie urządzenie - od firmy Fonko i jestem zadowolony. Nigdy więcej nieprzyjemnego chłodu w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny