Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne projekty dużych domów parterowych: niebanalna architektura

Nowoczesne projekty dużych domów parterowych: niebanalna architektura

Właściciele dużych, przestronnych działek mają niemalże nieograniczone możliwości jej zabudowy. Często decydują się na piękne projekty domów parterowych, które łączą się z przydomowym ogrodem, są komfortowe dla rodzin z dziećmi i bardzo reprezentacyjnie wyglądają na działce. Dom parterowy może jednak powodować pewne ograniczenia w komfortowym urządzeniu wnętrza. Odpowiedni projekt, z największej oferty gotowych projektów domów jednorodzinnych, niweluje jednak wszystkie kłopoty aranżacyjne, zapewniając domownikom wygodę i użyteczność na najwyższym poziomie.

Projekty w kształcie litery L lub T

Projekty dużych domów parterowych charakteryzuje efektowna, nieszablonowa architektura. Często są to projekty domów w kształcie litery L lub T, które chętnie wybierane są przez właścicieli dużych działek z zaplanowanym atrakcyjnym ogrodem.

Projekty domów parterowych w kształcie litery L to zarówno domy nowoczesne, jak i nawiązujące do tradycyjnej zabudowy dworki. Posiadają przejrzysty, funkcjonalny układ wnętrza, podzielony na strefy: dzienną, nocną i gospodarczą, zachowujący komfort mieszkania kilkuosobowej rodzinie. W naszej pracowni dostępne są zarówno projekty domów w kształcie litery L bez garażu, jak i z garażem w bryle budynku, ulokowanym najczęściej na krótszej elewacji. 

Częstym rozwiązaniem, poszukiwanym przez inwestorów, są projekty domów domów parterowych z garażem wysuniętym do przodu. Dobudowany do głównego „ramienia” konstrukcji budynku, pozwala na zupełne oddzielenie części mieszkalnej od gospodarczej. Co istotne, projekty domów z garażem na przodzie budynku zapewniają większą intymność i prywatność we wnętrzach – garaż stanowi tu bowiem bufor oddzielający np. salon od drogi. Zaletą tego rozwiązania jest także stosunkowo krótki podjazd do garażu, co oszczędza miejsce na działce, a po boku umożliwia aranżację przydomowego ogródka, chroniącego dodatkowo wnętrza przed okiem przechodniów.

Projekty domów w kształcie litery L swoją popularność zawdzięczają również efektownej możliwości otwarcia domu na ogród. Salon znajdujący się w środkowej części budynku posiada zaciszny taras, ulokowany między dwoma ramionami, co zapewnia domownikom intymne miejsce do letniego wypoczynku. Odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata pozwala maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, dzięki czemu salon z tarasem jest doskonale doświetloną i dogrzaną strefą.

Projekt domu TP Endo 4 CE (DOM TP2-37)

Projekt domu TP Endo 4 CE (DOM TP2-37)

Ciekawym rozwiązaniem na duże działki są także projekty domów parterowych w kształcie litery T.  Kształt urozmaica parterówkę, w której wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji. Efekt potęguje również bardzo ciekawie zaplanowana elewacja, która eksponuje kształt budynku i koryguje ewentualne mankamenty. Nowoczesne materiały elewacyjne tworzą oryginalne i bardzo modne zestawienia, podnosząc walory estetyczne domu.

Projekty w kształcie litery T, podobnie jak te zaplanowane na rzucie litery L, pozwalają na stworzenie bardzo funkcjonalnej i komfortowej aranżacji wnętrza. Możliwy jest tu podział na strefę mieszkalną, zaplanowaną w większej części budynku, oraz strefę gospodarczą – w mniejszej. Tam znajduje się więc najczęściej garaż, który oddzielony od wnętrz mieszkalnych jednocześnie stanowi dla nich barierę termiczną, chroniąc pomieszczenia przed wiatrem i chłodem.

Projekty domów w kształcie litery T to także atrakcyjna propozycja na dom wielopokoleniowy. Pozwalają one zaplanować funkcjonalne wnętrze dla dużej rodziny – w mniejszej części niekiedy znajduje się pokój seniora z osobną łazienką. Takie projekty domów często także posiadają dwa osobne wejścia do budynku.

Projekt domu TP Agos CE (DOM TP2-20)

Projekt domu TP Agos CE (DOM TP2-20)

Projekty z płaskim dachem

Ciekawą propozycją architektoniczną dla zwolenników minimalizmu i eleganckiej prostoty, są nasze projekty domów parterowych z płaskim dachem. Taki dach podkreśla charakter miejskiej willi, która doskonale komponuje się z sąsiednią zabudową osiedli mieszkaniowych czy nowoczesnych biurowców. Często są to projekty domów z garażem jedno lub dwustanowiskowym, zapewniającym miejsce postojowe, o które niełatwo w wielkim mieście.

Projekty domów parterowych oprócz tarasu na parterze, mogą mieć zaplanowany tzw. zielony dach. Ogród na dachu to coraz popularniejsze rozwiązanie właśnie w miastach, gdzie staje się zieloną oazą i idealnym miejscem na relaks i wypoczynek.

Projekty domów parterowych z płaskim dachem wykorzystują dach również do instalacji urządzeń wykorzystujących energię słoneczną. To sprawia, że projekty domów nowoczesnych z płaskim dachem są nie tylko proste w budowie, ale i tanie w użytkowaniu. Dodatkowo prosta bryła sprzyja energooszczędności z uwagi na to, że eliminuje ryzyko powstawania nieszczelności.

Projekt domu AC EX 6 (z wiatą) ENERGO PLUS CE (DOM AF1-62)

Projekt domu AC EX 6 (z wiatą) ENERGO PLUS CE (DOM AF1-62)

Projekty domów z antresolą

W domach parterowych często stosuje się różne poziomy podłogi lub podwieszane sufity. Ten zabieg ma na celu zróżnicowanie powierzchni pomieszczeń skupionych na jednej kondygnacji. Ale to nie jedyna możliwość, pozwalająca na urozmaicenie wnętrz w domach parterowych.  Miłośnikom przestrzeni i różnorodności polecane są atrakcyjne projekty domów parterowych z antresolą. 

Projekt domu DZW Rodzinny 4 CE (DOM DW1-99)

Projekt domu DZW Rodzinny 4 CE (DOM DW1-99)

Antresola w domu jednorodzinnym znajduje się najczęściej nad salonem, sprawiając, że część dzienna nabiera przestronności i dwukondygnacyjnego wymiaru. Na antresoli w domu parterowym planuje się najczęściej atrakcyjną galerię zdjęć czy obrazów, bibliotekę lub domowe biuro.  Antresola sprawia, że wnętrze parteru wygląda niezwykle ekskluzywnie i reprezentacyjnie. Daje również możliwość bardzo efektownego przeszklenia części ściany, co wygląda wyjątkowo zarówno od środka, jak i na zewnątrz.

Nowoczesne projekty domów z antresolą potęgują efekt przestronności otwierając kuchnię na salon, łącząc funkcje kilku pomieszczeń w jedną przestrzeń.

Projekt domu DZW Rodzinny 4 CE (DOM DW1-99) od środka

Projekt domu DZW Rodzinny 4 CE (DOM DW1-99) od środka

Piękne tarasy w domach parterowych

Dom parterowy najlepiej łączy wnętrza z ogrodem. Sprzyja temu lokalizacja wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji, a także nieszablonowa architektura, o której pisaliśmy wyżej. Miejsce, które w naturalny sposób otwiera pomieszczenie na ogród jest taras, który w domach parterowych latem stanowi dodatkowy salon na świeżym powietrzu.

Zadaszenie tarasu może tworzyć bardzo efektowną dekorację prostej, energooszczędnej konstrukcji budynku. Ozdobne belkowanie czy pergole pięknie komponują się z zieloną oazą wokół domu. 

Projekt domu CPT Koncept 26 CE (DOM CP1-29)

Projekt domu CPT Koncept 26 CE (DOM CP1-29)

W projektach piętrowych lub z poddaszem taras na parterze przynależy do strefy dziennej: salonu i jadalni. Projekty domów parterowych dają mieszkańcom możliwość korzystania z przydomowego tarasu również z innych pomieszczeń – sypialni, pokoi dziecięcych czy nawet z łazienek, czyniąc z nich komfortowe salony kąpielowe. 

Projekt domu TP Lars CE (DOM TP2-27)

Projekt domu TP Lars CE (DOM TP2-27)

Nasza pracownia oferuje projekty dużych domów parterowych w wielu zróżnicowanych opcjach, które doskonale spełnią rolę zarówno podmiejskiego dworku, jak i nowoczesnej willi w mieście.  Zarówno projekty domów parterowych nowoczesnych,  jaki i projekty domów parterowych tradycyjnych to ciekawa alternatywa do projektów z poddaszem użytkowym.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 1, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników