Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne stodoły. Modne projekty domów jednorodzinnych

Nowoczesne stodoły. Modne projekty domów jednorodzinnych

Idealne na wąskie działki, energooszczędne i ekologiczne, proste w budowie – „nowoczesne stodoły” to trend architektoniczny, który docenia coraz większa grupa inwestorów, planujących budowę domu jednorodzinnego. Czym charakteryzują się te najmodniejsze projekty domów i czy rzeczywiście zdominują rynek budownictwa jednorodzinnego w Polsce?

Nowoczesne stodoły – tak w nieco ironiczny sposób określane są ultranowoczesne projekty domów jednorodzinnych, których coraz większy wybór znaleźć można w biurach architektonicznych. Ich niebanalna architektura zachwyca miłośników minimalizmu, a sceptycy hołdujący dworkowej tradycji niechętnie potwierdzają walory tego typu budownictwa. Czym charakteryzuje się nowoczesna stodoła i skąd jej popularność?

Prosta konstrukcja, dwuspadowy dach i efektowna elewacja to cechy charakterystyczne nowoczesnego budownictwa.

Prosta konstrukcja, dwuspadowy dach i efektowna elewacja to cechy charakterystyczne nowoczesnego budownictwa.

Jak wygląda nowoczesna stodoła?

Zaplanowana w kształcie prostokąta, prosta, zwarta bryła pokryta dwuspadowym dachem sprzyja skojarzeniom z oszczędnymi budynkami gospodarczymi, stąd jej nieco pejoratywne określenie. Niemniej, rośnie liczba zwolenników tego typu zabudowy, doceniających ekologiczną, ekonomiczną i energooszczędną architekturę, tym bardziej, że projektanci dokładają starań, by oszczędna konstrukcja rekompensowana była efektowną elewacją, zgodną z najnowszymi trendami.

Nowoczesne stodoły to najczęściej projekty domów z użytkowym poddaszem lub projekty piętrowe, z przejrzystym, komfortowym rozkładem wnętrza dla kilkuosobowej rodziny zaplanowanym na względnie niewielkiej powierzchni zabudowy.

Nowoczesne stodoły to projekty domów dla zwolenników minimalizmu w architekturze.Projekt domu DCE Z WNĘKĄ CE

Nowoczesne stodoły to projekty domów dla zwolenników minimalizmu w architekturze.
Projekt domu DCE Z WNĘKĄ CE

Prosta, niemalże ascetyczna konstrukcja, pozbawiona dekoracyjnych detali sprzyja energooszczędności, niwelując ryzyko powstawania nieszczelności, przez które może uciekać ciepło z wewnątrz. Prosty jest również dach o dwóch połaciach, oszczędzających w czasie budowy zarówno materiały, jak i koszty robocizny. Dach nowoczesnej stodoły najczęściej pozbawiony jest okapu, co ma decydujący wpływ na wyjątkowy wygląd tego nowoczesnego domu.

Nowoczesne stodoły przewidują duże przeszklenia, łączące dom z ogrodem tylko na południowej elewacji, skąd dochodzi najwięcej energii słonecznej. Dzięki temu, zaplanowany na południu salon wypełniony jest ciepłem i światłem przez cały rok. Północna strona, na której zaplanowane są pomieszczenia techniczne bądź kuchnia, która z uwagi na przeprowadzane w niej prace jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu, ma tylko niewielkie przeszklenia bądź jest ich całkowicie pozbawiona.

Elewacja nowoczesnych domów często podkreśla ich ekologiczny charakter.Projekt domu AC EX 13 soft CE

Elewacja nowoczesnych domów często podkreśla ich ekologiczny charakter.
Projekt domu AC EX 13 soft CE

Nowoczesne stodoły z dachem bez okapu

Dachy dwuspadowe, które charakteryzują nowoczesne stodoły, mają szereg zalet. Przede wszystkim dwuspadowa konstrukcja więźby dachowej sprawia, że śnieg i woda swobodnie spływają po dachu, gdyż jest on pozbawiony załamań połaci, w których opady mogłyby zalegać. Taki kształt dachu bardzo często dopuszcza gmina w wydawanych warunkach zabudowy. Montaż pokrycia dachówkami wielkoformatowymi przyspiesza i ułatwia prace dekarskie.

Charakterystyczną cechą dachu dwuspadowego w domach nowoczesnych jest to, że kończy się wraz z krawędzią ściany. Jest bowiem pozbawiony okapu, czyli wykończonego podbitką elementu wystającego poza obrys budynku. Projekt dachu bez okapu umożliwia stworzenie idealnie prostej i zwartej bryły, bez dodatkowych elementów architektonicznych, które generować mogłyby trudności w budowie i izolacji, co dodatkowo wpływa na energooszczędny styl całej konstrukcji. Potęgowana ona jest również przez całkowicie odsłonięte okna, które w tradycyjnym budownictwie mogą być przesłonięte właśnie dłuższym bądź krótszym okapem. Dachy bez okapu sprawiają, że pomieszczenia na poddaszu czy piętrze wypełnione są światłem słonecznym, dogrzewającym i doświetlającym wnętrza darmową energią. Co istotne, dachy bez okapy umożliwiają również montaż efektownych okien kolankowych, dodatkowo doświetlających pomieszczenia na poddaszu. Na uwagę zasługuje również fakt, że domy z dachem bez okapu mają zainstalowany specjalny system rynnowy, który efektywnie chroni ściany przed zawilgoceniem, jednocześnie nie wpływając na wygląd elewacji.

Dwuspadowy dach, dając tradycyjne skojarzenia, ociepla i nadaje rodzinny charakter prostej bryle.Projekt domu AC Katrina II G1 ENERGO PLUS CE

Dwuspadowy dach, dając tradycyjne skojarzenia, ociepla i nadaje rodzinny charakter prostej bryle.
Projekt domu AC Katrina II G1 ENERGO PLUS CE

Nowoczesne stodoły: projekty domów na wąską działkę

Nowoczesne projekty domów bez dachu z okapem są idealne na działki w mieście, gęsto zabudowane, gdzie istnieje ryzyko przesłonięcia okien przez sąsiednie budynki, a także na działki w lesie czy w sąsiedztwie wysokich drzew. Zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich coraz częściej spotyka się wąskie działki, powstałe z podziału większych gruntów. Prostokątna konstrukcja budynku sprawia, że nowoczesne stodoły często uznawane są właśnie za najlepsze projekty domów na wąską działkę.

Podłużny dom łatwiej optymalnie usytuować na długiej a wąskiej działce, a piętrowa zabudowa umożliwia zaplanowanie funkcjonalnego podziału wnętrza dla kilkuosobowej rodziny. Ponadto brak okapu oraz zaplanowana na stronie północnej ściana bez okien bądź z niewielkimi przeszkleniami, które zastąpić można szklanymi pustakami, pozwalają usytuować budynek bliżej granicy działki.

Nowoczesne projekty domów mogą mieć garaż w bryle budynku lub wiatę garażową, oszczędzającą miejsce na działce. Projekt domu DCE JAŚMINOWY CE

Nowoczesne projekty domów mogą mieć garaż w bryle budynku lub wiatę garażową, oszczędzającą miejsce na działce.
Projekt domu DCE JAŚMINOWY CE

Nowoczesne stodoły: projekty domów przyszłości

Coraz więcej inwestorów zwraca więc uwagę nie tylko na niskie koszty budowy, ale także użytkowania. Są dla nich ważne rozwiązania, które nie tylko oszczędzają ich portfel, ale i środowisko naturalne. Trend ekologiczny bardzo mocno zakorzenił się w świadomości młodych ludzi, którzy już wkrótce poszukiwać będą domu na dorosłe życie.

Planując budowę domu warto też pamiętać, że od 2017 roku zmniejszyła się wartość współczynnika U – określającego, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz.  Dziś jego maksymalna wartość nie może być większa niż 1,1 W/m2K, a od 2021 roku będzie mogła wynosić tylko 0,9 W/m2K. Nowoczesne stodoły są zaplanowane jako projekty domów energooszczędnych, co oznacza, że spełniają wymogi bardziej restrykcyjne od aktualnie obowiązujących. Osoby budujące energooszczędne projekty domów potwierdzają, że jest to inwestycja nie tylko w wymarzony dom jednorodzinny, ale w dom, który będzie spełniać przepisy w przyszłości, co uchroni ich przed kosztowną i trudną termomodernizacją.

Nowoczesne stodoły zaplanowane są jako projekty domów tanich w eksploatacji.Projekt domu DCE ORZECHOWY CE

Nowoczesne stodoły zaplanowane są jako projekty domów tanich w eksploatacji.
Projekt domu DCE ORZECHOWY CE

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh
Zdjęcia projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 23, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu