Idealne na wąskie działki, energooszczędne i ekologiczne, proste w budowie – „nowoczesne stodoły” to trend architektoniczny, który docenia coraz większa grupa inwestorów, planujących budowę domu jednorodzinnego. Czym charakteryzują się te najmodniejsze projekty domów i czy rzeczywiście zdominują rynek budownictwa jednorodzinnego w Polsce?
Nowoczesne stodoły – tak w nieco ironiczny sposób określane są ultranowoczesne projekty domów jednorodzinnych, których coraz większy wybór znaleźć można w biurach architektonicznych. Ich niebanalna architektura zachwyca miłośników minimalizmu, a sceptycy hołdujący dworkowej tradycji niechętnie potwierdzają walory tego typu budownictwa. Czym charakteryzuje się nowoczesna stodoła i skąd jej popularność?

Prosta konstrukcja, dwuspadowy dach i efektowna elewacja to cechy charakterystyczne nowoczesnego budownictwa.
Jak wygląda nowoczesna stodoła?
Zaplanowana w kształcie prostokąta, prosta, zwarta bryła pokryta dwuspadowym dachem sprzyja skojarzeniom z oszczędnymi budynkami gospodarczymi, stąd jej nieco pejoratywne określenie. Niemniej, rośnie liczba zwolenników tego typu zabudowy, doceniających ekologiczną, ekonomiczną i energooszczędną architekturę, tym bardziej, że projektanci dokładają starań, by oszczędna konstrukcja rekompensowana była efektowną elewacją, zgodną z najnowszymi trendami.
Nowoczesne stodoły to najczęściej projekty domów z użytkowym poddaszem lub projekty piętrowe, z przejrzystym, komfortowym rozkładem wnętrza dla kilkuosobowej rodziny zaplanowanym na względnie niewielkiej powierzchni zabudowy.

Nowoczesne stodoły to projekty domów dla zwolenników minimalizmu w architekturze.
Projekt domu DCE Z WNĘKĄ CE
Prosta, niemalże ascetyczna konstrukcja, pozbawiona dekoracyjnych detali sprzyja energooszczędności, niwelując ryzyko powstawania nieszczelności, przez które może uciekać ciepło z wewnątrz. Prosty jest również dach o dwóch połaciach, oszczędzających w czasie budowy zarówno materiały, jak i koszty robocizny. Dach nowoczesnej stodoły najczęściej pozbawiony jest okapu, co ma decydujący wpływ na wyjątkowy wygląd tego nowoczesnego domu.
Nowoczesne stodoły przewidują duże przeszklenia, łączące dom z ogrodem tylko na południowej elewacji, skąd dochodzi najwięcej energii słonecznej. Dzięki temu, zaplanowany na południu salon wypełniony jest ciepłem i światłem przez cały rok. Północna strona, na której zaplanowane są pomieszczenia techniczne bądź kuchnia, która z uwagi na przeprowadzane w niej prace jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu, ma tylko niewielkie przeszklenia bądź jest ich całkowicie pozbawiona.

Elewacja nowoczesnych domów często podkreśla ich ekologiczny charakter.
Projekt domu AC EX 13 soft CE
Nowoczesne stodoły z dachem bez okapu
Dachy dwuspadowe, które charakteryzują nowoczesne stodoły, mają szereg zalet. Przede wszystkim dwuspadowa konstrukcja więźby dachowej sprawia, że śnieg i woda swobodnie spływają po dachu, gdyż jest on pozbawiony załamań połaci, w których opady mogłyby zalegać. Taki kształt dachu bardzo często dopuszcza gmina w wydawanych warunkach zabudowy. Montaż pokrycia dachówkami wielkoformatowymi przyspiesza i ułatwia prace dekarskie.
Charakterystyczną cechą dachu dwuspadowego w domach nowoczesnych jest to, że kończy się wraz z krawędzią ściany. Jest bowiem pozbawiony okapu, czyli wykończonego podbitką elementu wystającego poza obrys budynku. Projekt dachu bez okapu umożliwia stworzenie idealnie prostej i zwartej bryły, bez dodatkowych elementów architektonicznych, które generować mogłyby trudności w budowie i izolacji, co dodatkowo wpływa na energooszczędny styl całej konstrukcji. Potęgowana ona jest również przez całkowicie odsłonięte okna, które w tradycyjnym budownictwie mogą być przesłonięte właśnie dłuższym bądź krótszym okapem. Dachy bez okapu sprawiają, że pomieszczenia na poddaszu czy piętrze wypełnione są światłem słonecznym, dogrzewającym i doświetlającym wnętrza darmową energią. Co istotne, dachy bez okapy umożliwiają również montaż efektownych okien kolankowych, dodatkowo doświetlających pomieszczenia na poddaszu. Na uwagę zasługuje również fakt, że domy z dachem bez okapu mają zainstalowany specjalny system rynnowy, który efektywnie chroni ściany przed zawilgoceniem, jednocześnie nie wpływając na wygląd elewacji.

Dwuspadowy dach, dając tradycyjne skojarzenia, ociepla i nadaje rodzinny charakter prostej bryle.
Projekt domu AC Katrina II G1 ENERGO PLUS CE
Nowoczesne stodoły: projekty domów na wąską działkę
Nowoczesne projekty domów bez dachu z okapem są idealne na działki w mieście, gęsto zabudowane, gdzie istnieje ryzyko przesłonięcia okien przez sąsiednie budynki, a także na działki w lesie czy w sąsiedztwie wysokich drzew. Zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich coraz częściej spotyka się wąskie działki, powstałe z podziału większych gruntów. Prostokątna konstrukcja budynku sprawia, że nowoczesne stodoły często uznawane są właśnie za najlepsze projekty domów na wąską działkę.
Podłużny dom łatwiej optymalnie usytuować na długiej a wąskiej działce, a piętrowa zabudowa umożliwia zaplanowanie funkcjonalnego podziału wnętrza dla kilkuosobowej rodziny. Ponadto brak okapu oraz zaplanowana na stronie północnej ściana bez okien bądź z niewielkimi przeszkleniami, które zastąpić można szklanymi pustakami, pozwalają usytuować budynek bliżej granicy działki.

Nowoczesne projekty domów mogą mieć garaż w bryle budynku lub wiatę garażową, oszczędzającą miejsce na działce.
Projekt domu DCE JAŚMINOWY CE
Nowoczesne stodoły: projekty domów przyszłości
Coraz więcej inwestorów zwraca więc uwagę nie tylko na niskie koszty budowy, ale także użytkowania. Są dla nich ważne rozwiązania, które nie tylko oszczędzają ich portfel, ale i środowisko naturalne. Trend ekologiczny bardzo mocno zakorzenił się w świadomości młodych ludzi, którzy już wkrótce poszukiwać będą domu na dorosłe życie.
Planując budowę domu warto też pamiętać, że od 2017 roku zmniejszyła się wartość współczynnika U – określającego, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Dziś jego maksymalna wartość nie może być większa niż 1,1 W/m2K, a od 2021 roku będzie mogła wynosić tylko 0,9 W/m2K. Nowoczesne stodoły są zaplanowane jako projekty domów energooszczędnych, co oznacza, że spełniają wymogi bardziej restrykcyjne od aktualnie obowiązujących. Osoby budujące energooszczędne projekty domów potwierdzają, że jest to inwestycja nie tylko w wymarzony dom jednorodzinny, ale w dom, który będzie spełniać przepisy w przyszłości, co uchroni ich przed kosztowną i trudną termomodernizacją.

Nowoczesne stodoły zaplanowane są jako projekty domów tanich w eksploatacji.
Projekt domu DCE ORZECHOWY CE
Dodaj komentarz