Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesne technologie w stolarce okiennej. Sprawdź, zanim kupisz nowe okna

Nowoczesne technologie w stolarce okiennej. Sprawdź, zanim kupisz nowe okna

Dobór odpowiednich rozwiązań z zakresu stolarki okiennej jest niezwykle istotny. Wpływa bowiem nie tylko na wygląd naszego domu, ale również na takie aspekty jak energooszczędność, dźwiękoszczelność czy wentylacja. Właściwie dobrana stolarka zapewnia długotrwałe, komfortowe użytkowanie i pozwala na ograniczenie strat ciepła w budynku.

Okno to pozornie prosta konstrukcja, która składa się z ram i wypełnienia w postaci szyby oraz akcesoriów, np. klamek. Zastosowanie nowoczesnych technologii powoduje jednak, że stolarka okienna jest coraz bardziej zaawansowana, co przekłada się na poprawę jej parametrów użytkowych. Dzięki temu, okna są „cieplejsze”, trwalsze i bardziej funkcjonalne. Wiedza na ten temat  umożliwia dokonanie przemyślanego wyboru i zakup produktów, które będą nam służyć przez długie lata.

Energooszczędne szyby

Ważnym elementem stolarki okiennej, na który jednak rzadko zwracamy uwagę przy zakupie, jest szyba. Tymczasem, zastosowanie odpowiedniego przeszklenia daje możliwość znacznego ograniczenia strat ciepła. Przykładem takiego rozwiązania są energooszczędne szyby, które pozwalają nie tylko na zwiększenie izolacyjności termicznej stolarki, ale również na dogrzanie pomieszczeń poprzez zapewnienie optymalnego dopływu promieniowania słonecznego.

Maciej Mańko, Market Manager w firmie Glasssolutions Saint-Gobain:
Szyby nowej generacji wykorzystują powłoki niskoemisyjne, które zatrzymują energię cieplną wewnątrz budynku, jednocześnie przepuszczając „darmową” energię do pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Innowacyjne rozwiązania mogą łączyć w sobie trzy funkcje: zapewniają komfort, wyjątkową przejrzystość i transparentność oraz oszczędności w użytkowaniu mieszkania czy domu. Szyby pozwalają osiągnąć najwyższą klasę energooszczędności „A”.

Uzyskanie takich parametrów szyby jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii dwóch komór z przestrzenią międzyszybową o grubości min. 14 mm wypełnioną argonem, osadzonych na ciepłej ramce.

fot. Saint Gobain

fot. Glasssolutions Saint-Gobain

Funkcjonalne rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które łączy w sobie wiele funkcji, dając poczucie bezpieczeństwa, komfortu i estetyki.  Bardzo powszechne stało się ich uwzględnianie już na etapie projektu domu. Rolety chronią przed działaniem czynników atmosferycznych i wpływają korzystnie na izolację termiczną budynku podczas zimy. W czasie upałów zatrzymują zaś nadmierną ilość promieni słonecznych, zapewniając we wnętrzu przyjemny chłód. Kolejną ich funkcją jest ochrona przed hałasem – dobrze dobrane rolety skutecznie tłumią dźwięki docierające z zewnątrz, co jest szczególnie istotne w przypadku obiektów zlokalizowanych bezpośrednio np. przy ruchliwej ulicy. Rolety dodatkowo zabezpieczają przed złodziejami.

Jerzy Balon, Dyrektor Produkcji Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa:
Rolety to pierwsza bariera pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem zewnętrznym budynku. Ponieważ narażone są na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, powinny być zbudowane z materiałów spełniających najwyższe normy jakości. Takie wymagania spełniają oferowane przez nas rozwiązania w postaci systemów rolet zewnętrznych z aluminium. Można do nich dodatkowo zastosować siłowniki z napędem elektrycznym, co pozwala na zdalne obsługiwanie za pomocą pilota lub przełączników naściennych.

Systemy rolet zewnętrznych są dostępne w różnych konfiguracjach, różniących się sposobem zabudowy i funkcjonalnością. Mnogość profili powoduje, że rolety mogą być dopasowane do zróżnicowanych wymagań użytkowników.

fot. Aluprof

fot. Aluprof

Zakup nowych okien

Niezależnie od tego, jakie wyroby z zakresu stolarki okiennej najlepiej odpowiadają naszym potrzebom, istotne jest, żeby ich wybór uwzględniał odpowiednie kryteria i był przemyślany.

Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej podmioty działające na polskim rynku stolarki otworowej:
Badania przeprowadzone na rynku materiałów budowlanych pokazują, że głównymi czynnikami wpływającymi na zakup stolarki okiennej są cena, opinia znajomych, reklama i moda na daną konstrukcję. Tymczasem przy podejmowaniu decyzji powinny być brane pod uwagę przede wszystkim parametry stolarki – jej izolacyjność termiczna i akustyczna czy też trwałość i stabilność. Cena to czynnik, który należy uwzględnić w drugiej kolejności.

Najlepiej sprawdzić czy producent określił wszystkie parametry techniczne charakteryzujące wyrób i warunki jego gwarancji. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zweryfikować tych informacji, nie bójmy się skorzystać z wiedzy fachowego doradcy.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645