Start Arrow Budowa domuArrow Nowoczesny dom na wąską działkę: jaki projekt wybrać?

Nowoczesny dom na wąską działkę: jaki projekt wybrać?

Projekty domów na wąską działkę pozwalają stworzyć na terenie o niewielkiej szerokości komfortowy, funkcjonalny dom jednorodzinny. Zwolenników współczesnej architektury z pewnością zainteresuje nasza oferta na nowoczesne projekty domów na wąska działkę.

Nowoczesne projekty domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę to najczęściej projekty z poddaszem użytkowym bądź piętrem, gdyż dwukondygnacyjna konstrukcja budynku umożliwia optymalny rozkład wnętrz, komfortowy i funkcjonalny.

Projekt domu MT Amarylis 6 CE (DOM MS4-02)

Projekt domu MT Amarylis 6 CE (DOM MS4-02)

Niemniej, w naszej największej bazie gotowych projektów domów jednorodzinnych znaleźć można także projekty domów parterowych, którymi komfortowo zagospodarować można wąski teren. W ich przypadku jednak, działka zwykle nie może być węższa niż 16-20 m.

Projekt domu DTD ZELANDIA CE (DOM DT1-56)

Projekt domu DTD ZELANDIA CE (DOM DT1-56)

Największą część naszej kolekcji na wąską działkę zajmują piękne domy z poddaszem. Piękne, bo mimo bardzo prostej konstrukcji, opracowanej na planie prostokąta, prezentują się niezwykle okazale i elegancko. Stylowe elewacje, łączące różne materiały nie tylko dekorują domy, ale także optycznie je modelują, korygując oszczędne proporcje. Dwuspadowy dach, jaki najczęściej pokrywa projekty domów na wąską działkę, nadaje budynkom przytulnego, rodzinnego charakteru.

Projekt domu AN KRASNAL CE (DOM AO10-85)

Projekt domu AN KRASNAL CE (DOM AO10-85)

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także nowoczesne projekty domów piętrowych na wąską działkę, szczególnie te z płaskim dachem. Projekty domów piętrowych z płaskim dachem także charakteryzuje bardzo efektowna, nowoczesna elewacja. Dzięki modnym zestawieniom materiałów elewacyjnych: tynku, drewna, klinkieru, często również blachy czy szkła, te proste domy uzyskują bardziej reprezentacyjny charakter, a bryła jest ciekawie urozmaicona.

Projekt domu ARC Long II z garażem CE (DOM AR6-65)

Projekt domu ARC Long II z garażem CE (DOM AR6-65)

Takie projekty domów najlepiej prezentują się w nowoczesnej, miejskiej zabudowie, choć domy piętrowe buduje się również i poza miastem, w luksusowych dzielnicach willowych.

Projekt domu PPE ELASTYCZNY D26 CE (DOM EG1-18)

Projekt domu PPE ELASTYCZNY D26 CE (DOM EG1-18)

Projekty „nowoczesna stodoła”

Ciekawą alternatywą do popularnych domów jednorodzinnych są „nowoczesne stodoły”. Choć ich określenie może brzmieć pejoratywnie, są to wyjątkowe projekty domów jednorodzinnych, których konstrukcja nie tylko często pozwala optymalnie zagospodarować wąską działkę, ale przede wszystkim sprzyja energooszczędności i trosce o środowisko.

Projekt domu AC EX 20 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-69)

Projekt domu AC EX 20 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-69)

Zaplanowane na rzucie regularnego prostokąta, pokryte są dwuspadowym dachem, który kończy się wraz z krawędzią ściany. Dach nie posiada więc standardowego okapu, dzięki czemu wnętrza nie są osłonięte i wpuszczana jest do nich maksymalna ilość energii słonecznej.

Projekt domu HM Prudens I G1 CE (DOM MA2-48)

Projekt domu HM Prudens I G1 CE (DOM MA2-48)

Oczywiście, projekt nowoczesnej stodoły jest opracowany jako dom energooszczędny, a nawet pasywny – przewiduje więc alternatywne sposoby ogrzewania, oparte na odnawialnych źródłach energii. Choć wraz z podniesionymi parametrami izolacyjnymi zwiększa to koszt budowy domu, to w przyszłości gwarantuje on mieszkańcom maksymalny komfort termiczny i niskie koszty utrzymania.

Projekt domu HM Amoenus II CE (DOM MA2-40)

Projekt domu HM Amoenus II CE (DOM MA2-40)

Projekty domów z garażem na wąską działkę

Właściciele wąskich działek nie mają często możliwości postawienia garażu wolnostojącego. Dla nich Pracownia DOM.pl przygotowała atrakcyjną ofertę na projekty domów z garażem. Do wyboru są projekty z garażem wysuniętym z przodu budynku lub dobudowanym do jego boku – optymalne rozwiązanie należy wybrać analizując usytuowanie budynku na działce.

Projekt Mój dom Manienka CE (DOM BR8-07)

Projekt Mój dom Manienka CE (DOM BR8-07)

Ciekawe są również projekty domów z garażem w piwnicy. Ulokowanie garażu w piwnicy oszczędza miejsce na działce i właścicielom wąskich parceli umożliwia aranżację najmniejszego chociażby przydomowego ogrodu. To funkcjonalne i bardzo wygodne rozwiązanie, rozwiązujące problem z parkowaniem na wąskich działkach w mieście. Wjazd do garażu od strony frontowej nie zajmuje wiele miejsca. Co najistotniejsze jednak, powierzchnia garażu nie wpływa na powierzchnię mieszkalną domu.

Projekt domu KBP ŁOWICZ CE (DOM BP6-66)

Projekt domu KBP ŁOWICZ CE (DOM BP6-66)

Projekty domów bez okien z jednej strony

Właściciele bardzo wąskich działek powinni zwrócić uwagę na projekty domów bez okien z jednej strony. Planując domy jednorodzinnej na działce należy pamiętać o konieczności zachowania odpowiednich odległości od granicy działki. Standardowo projekty domów można postawić w odległości 4 m od granicy działki ścianą z oknem bądź drzwiami. Jeżeli wybierzemy projekty domów bez okien z jednej strony, ściana bez otworów może stanąć już w odległości 3 metrów od granicy działki, a nawet w jej granicy.

Projekt domu MT Dalia CE (DOM MS2-62)

Projekt domu MT Dalia CE (DOM MS2-62)

To drugie rozwiązanie będzie możliwe, jeśli działka nie jest szersza niż 16 m i na budowę w granicy zezwala  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – decyzja o warunkach zabudowy.

Projekt domu MT Koliber 3 CE (DOM MS2-98)

Projekt domu MT Koliber 3 CE (DOM MS2-98)

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej

Doskonałym rozwiązaniem dla dwóch rodzin, chcących mieszkać blisko siebie, a jednocześnie zachować domową prywatność są projekty domów w zabudowie bliźniaczej. Co istotne, wymagają długiej, ale niekoniecznie szerokiej działki.

Projekt domu ARC Long bliźniak BL2 z garażem CE (DOM AR6-64)

Projekt domu ARC Long bliźniak BL2 z garażem CE (DOM AR6-64)

W naszej ofercie dostępne są projekty domów bliźniaków na wąską działkę, tanie w budowie i eksploatacji. Projekty domów w zabudowie bliźniaczej zaplanowane są zarówno w stylu tradycyjnym, dworkowym, jak i nowoczesnym, idealnie komponującym się z zabudową miejską.

Nowoczesne projekty domów w zabudowie bliźniaczej na wąską działkę najczęściej przewidują garaże w bryle budynku, które rozwiązują problem z parkowaniem na wąskiej działce w mieście. Garaż stanowić może śluzę pomiędzy dwoma budynkami, zapewniając rodzinom większą prywatność.

Projekt domu SD HAVANA B CE (DOM SD1-63)

Projekt domu SD HAVANA B CE (DOM SD1-63)

Uwaga

Zanim wybierzemy projekty domów na wąską działkę do 16m szerokości, koniecznie zapoznajmy się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – gdy gmina nie ma uchwalonego planu – wystąpmy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Z dokumentów tych dowiemy się bowiem, jakie projekty domów możemy realizować na naszej działce i jakie odległości musimy zachować od jej granic.

Ciekawe informacje w temacie również na stronie: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172411-jaki-dom-wybudowac-na-waskiej-dzialce.html

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 5, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu