Start Arrow Wiadomości Arrow Nowość! Ochrona do trzeciej potęgi – ograniczniki przepięć T1 marki HAGER

Nowość! Ochrona do trzeciej potęgi – ograniczniki przepięć T1 marki HAGER

Tegoroczne lato przyniosło gwałtowne burze, które mogą mieć nieprzewidywalne skutki dla wrażliwej domowej elektroniki. Kompleksowym rozwiązaniem ochrony przed następstwami wyładowań atmosferycznych są nowe ograniczniki przepięć typ T1 kombinowany marki Hager, łączące najwyższą odporność z uniwersalnością stosowania.

Wyładowania atmosferyczne to jedno z najpiękniejszych zjawisk w naturze, jednak natężenie prądu piorunowego o wartości nawet do 250 kA może spowodować przepięcia w wewnętrznej instalacji elektrycznej. Ryzyko bezpośredniego uderzenia w budynek jest niskie, jednak źródłem takich przepięć mogą być także stany awaryjne lub łączeniowe w pobliskiej sieci elektroenergetycznej czy wyładowania atmosferyczne w ziemię oraz sieci napowietrzne.

Warunkiem skutecznej ochrony przepięciowej jest zastosowanie trzech stopni ochrony w zależności od stref ochrony, sklasyfikowanych wg normy jako LPZ. Iskiernikowe ograniczniki przepięć typu T1 z serii SPA i SPN łączą w sobie wytrzymałość osprzętu T1 i poziom ochrony urządzeń T2 oraz T3 (w odległości do 5 m przewodu), dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić miejsce w rozdzielnicy, skrócić czas montażu i zmniejszyć koszty realizacji instalacji przeciwprzepięciowej.

Moc funkcji w jednym urządzeniu

fot. Hagel Polo

Zgodnie z przepisami kompletna ochrona przeciwprzepięciowa powinna, w zależności od usytuowania obiektu i jego otoczenia, obejmować trzy stopnie ochrony. Ograniczniki typu T1 pozwalają już na wejściu instalacji do budynku odciąć impuls przepięciowy i odprowadzić go do ziemi. Ograniczniki T2 służą do ochrony instalacji i urządzeń wewnątrz budynku, natomiast typu T3 – chronią urządzenia AGD, RTV i inne elektroniki użytkowej. Te ostatnie, w odróżnieniu od dwóch pierwszych, są montowane najbliżej chronionych urządzeń, np. w gniazdku lub listwie zasilającej. Innowacyjne ograniczniki przepięć marki Hager typu T1 kombinowany z serii SPA 201, SPA 40x i SPN 80x to najwyższej klasy rozwiązania w technologii iskiernikowej, które zapewniają trójstopniową ochronę instalacji i urządzeń przed występowaniem różnicy potencjałów, prądami zwarciowymi następczymi, a nawet bezpośrednim przepływem prądu piorunowego. Dzięki temu można zrezygnować ze stosowania ograniczników typu T2 i ograniczyć ilość stosowanych ograniczników T3, co oznacza duże uproszczenie projektu instalacji odgromowej przy zachowaniu tej samej skuteczności ochrony.

Ograniczniki T1 kombinowane iskiernikowe zapewniają stopień ochrony T2 w instalacji elektrycznej, a w promieniu 5 m (długości przewodu) od miejsca instalacji chronią urządzenia jak ograniczniki typu T3. Oznacza to, że montując jedno urządzenie w rozdzielnicy głównej, możemy zabezpieczać również centralę alarmową, automatykę kotła C.O., domofon i inne. Jest to topowe rozwiązanie ze względu na swoją uniwersalność, kompaktowy rozmiar i możliwości techniczne – mówi Dariusz Szymkiewicz, Kierownik Projektu w firmie Hager Polo Sp. z o.o.

Piorunująco odporne, błyskawicznie szybkie

fot. Hagel Polo

W ciągu ostatnich kilku lat gwałtowność zjawisk pogodowych wzrosła, dlatego należy spodziewać się wyładowań o coraz większej mocy. Słabe lub źle dobrane zabezpieczenia mogą prowadzić do zniszczenia wrażliwych urządzeń elektronicznych. Zastosowana w kombinowanych ogranicznikach przepięć z serii SPA 201, SPA 400 i SPA 401 technologia iskiernikowa sprawia, że odprowadzają one skutecznie bezpośrednio przepływający prąd udarowy o dużej wartości nawet do 50 kA przy typie impulsu 10/350 mikrosekundy. Zaawansowana technologia pozwala jednocześnie obniżyć wartość napięcia poniżej 1,5 kV. Ograniczniki chronią również instalację przed prądem następczym, który występuje po zaniku prądu piorunowego – pozwalają skutecznie wygasić prąd o natężeniu do 25 kA. Dzięki tej funkcji możemy stosować mniejsze wkładki bezpiecznikowe i ograniczyć wielkość i koszt stosowanej aparatury zabezpieczającej. Ograniczniki z tych serii wyróżniają się ponadto dużą szybkością działania poniżej 100 nanosekund. Dzięki wbudowanym iskiernikom z dodatkowymi układami zapłonowymi przeskok między elektrodami następuje szybciej. Ze względu na swoje parametry produkty te są przeznaczone do instalacji III klasy odgromowej – znajdują zastosowanie w budynkach jednorodzinnych, wielomieszkaniowych i usługowych. Natomiast budownictwu przemysłowemu i infrastrukturalnemu dedykowane są ochronniki z serii SPN 80x z wymiennymi modułami i stykiem sygnalizującym uszkodzenie. Wszystkie ograniczniki T1 kombinowane dostępne są w wersjach dwu-, trzy- i czterobiegunowych, co pozwala na zastosowanie rozwiązania najlepiej dobranego do indywidualnego projektu.

Producent: Hager Polo Sp. z o.o.

Źródło:Hager Polo

Hager Polo
Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: E.C.H.O. COMMUNICATIONS

E.C.H.O. COMMUNICATIONS
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 3, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty