Start Arrow Warto poznać - prezentacje firmArrowCiekawostkiArrow Nowość w krajobrazie Manhattanu

Nowość w krajobrazie Manhattanu

Niedawno, bo 19 marca 2011, grono wieżowców na Manhattanie zasilił nowy obiekt. Początkowo kolejny drapacz chmur miał nosić nazwę Beekman Tower. W ostatecznej wersji jednak nazwano go po prostu New York by Gehry, od nazwiska projektanta Franka Gehry’ego. Ten amerykański architekt (co ciekawe, o polsko-żydowskich korzeniach) ma na koncie wiele interesujących projektów, w tym biurowców. Pierwszy raz jednak zabrał się za koncepcję wieżowca.

Imponujące rozmiary

Nowy budynek znajduje się zaledwie parę przecznic od miejsca, gdzie niegdyś wznosiły się bliźniacze wieże World Trade Center, na południe od Brooklyn Bridge. Jest to w chwili obecnej najwyższy apartamentowiec na terenie obu Ameryk. Jego wysokość wynosi 265 metrów. Jeśli bierzemy pod uwagę wszystkie budynki mieszkalne, zajmuje on drugie miejsce. Najwyższym budynkiem mieszkalnym obu kontynentów jest obecnie Trump Tower w Chicago.

W budynku znajdują się 903 apartamenty na 76 piętrach. Co ciekawe, nie można znaleźć tu dwóch pomieszczeń o takim samym wystroju oraz rzucie. Każdy z nich charakteryzuje się oryginalnym, indywidualnym designem. Wszystkie przeznaczone są do wynajęcia – sprzedaż apartamentów nie jest prowadzona. Najmniejszy z nich ma powierzchnię około 50 metrów kwadratowych, zaś największy – około 150 metrów kwadratowych.

(New York by Gehry zadziwia rozmiarami)

Pozytywne opinie

Projekty Franka Gehry’ego zawsze były niekonwencjonalne. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego budynku. Cechą, która wyróżnia go od innych wieżowców na Manhattanie jest jego oryginalna fasada. Pokrycie go w całości stalą sprawia, że bije od niego niezwykły blask. Mimo tak odważnego pomysłu, mieszkańcy miasta pokochali wieżowiec od pierwszego momentu.

Zachwytom w prasie również nie było końca. Krytyk architektury Nicolai Ourousoff na łamach New York Timesa nazwał go „Najpiękniejszym budynkiem zbudowanym w Nowym Jorku od momentu wzniesienia budynku CBS 46 lat temu”. W tej samej gazecie inny krytyk, Paul Goldberger porównał go do stojącego obok Woolworth Building (powstałego w 1913r.) pisząc, że jako pierwszy obiekt w centrum zasługuje, aby koło niego stać.

(New York by Gehry wyróżnia się oryginalną elewacją)

Nie tylko apartamenty

Na terenie wieżowca oprócz pomieszczeń przeznaczonych pod wynajem znajduje się także szkoła podstawowa. Została ona oddana do użytku zanim jeszcze odsłonięto całość drapacza chmur, bo już w lutym 2011. Jej elewacja wyróżnia się od reszty budynku – jest bowiem pokryta ciemnoczerwoną cegłą. Dzięki temu upodabnia się do klasycznego budownictwa, charakteryzującego szkoły publiczne w mieście.

Szkoła pomieści około 600 uczniów. Zajmuje ona najniższe pięć pięter apartamentowca. Ma powierzchnię większą niż smukła część zajmowana przez apartamenty. Pozwoliło to urządzić na jej dachu plac zabaw o powierzchni około 460 metrów kwadratowych.

Oprócz tego, w przyszłości w budynku będzie znajdował się szpital. Planowo zajmie on powierzchnię 2300 metrów kwadratowych z podziemnym parkingiem.

(New York by Gehry - część wysokościowca zajmuje szkoła)

New York by Gehry ma oczywiście swoich przeciwników. Niektórzy z ich uważają, że błyszcząca fasada jest w złym guście. Inni są zdania, że wcięcia i łuki w ścianach (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych) budynku to zbyt odważny pomysł. Większość nowojorczyków jednak jest zafascynowana nowym symbolem miasta i w pełni zaakceptowała go w przestrzeni miejskiej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: warto poznać - prezentacje firm