Start Arrow Budowa domuArrow Nowości w izolacji dachu – ocieplenie nakrokwiowe

Nowości w izolacji dachu – ocieplenie nakrokwiowe

Co może się stać, jeśli popełnimy błędy przy ocieplaniu dachu? Możemy osiągnąć efekt odwrotny od pożądanego. W lecie poddasze będzie się niepotrzebnie nagrzewać, zaś w zimie temperatura stanie się nieznośnie niska.

Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty, w momencie gdy termoizolacja dachu jest przeprowadzona w sposób niewłaściwy, poprzez dach może uciec nawet do 20% ciepła! Jest to dosyć przerażające, w szczególności, gdy pomyślimy o tym, jakie będą koszty ogrzewania.

Prawidłowa termoizolacja dachu zapewni optymalne warunki na poddaszu.

Pożyteczne nowości na rynku

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia właściwego ocieplenia dachu jest przegląd nowości rynkowych. Będąc na bieżąco z nowinkami, z pewnością nie przegapimy żadnego rozwiązania, które mogłoby ulepszyć termoizolację naszego dachu.

Zdaniem eksperta – mówi Jakub Krzemiński, Doradca Techniczny Braas RuppCeramika:
Jakiś czas temu na rynku pojawiły się poliuretanowe ocieplenia nakrokwiowe w postaci płyt i bez wątpienia warto rozwinąć ten wątek. Są to płyty o wymiarach 1×2,4m i grubościach od kilku do kilkunastu centymetrów.

Montaż tego rozwiązania polega na ułożeniu ociepleń na krokwiach. Następnym krokiem jest połączenie ociepleń na pióro i wpust. Taki sposób montażu ma swoje niekwestionowane zalety.

Zdaniem eksperta – Jakub Krzemiński:
Skutkuje to redukcją, do absolutnego minimum, mostków termicznych, tak częstych przy tradycyjnej międzykrokwiowej metodzie ocieplania dachów.

Kolejną cechą charakteryzującą płyty poliuretanowe jest niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Wynosi ona zaledwie 0,024.

Zdaniem eksperta – Jakub Krzemiński:
Dla porównania materiały tradycyjne osiągają poziom 0,035 – 0.040. Oznacza to, że przy zastosowaniu nakrokwiowych płyt izolacyjnych z poliuretanu o grubości powiedzmy 120 mm, uzyskamy ten sam efekt (współczynnik przenikania ciepła U=0,19 ), jak przy użyciu tradycyjnej wełny o grubości mniej więcej 200 mm.  Zastosowanie ocieplenia na krokwiach ma jeszcze jeden ciekawy aspekt, aspekt estetyczny. Dzięki nim, można bez problemu wyeksponować we wnętrzu drewnianą konstrukcję, co daje architektom nowe możliwości aranżacyjne.

Co jeszcze warto wiedzieć o płytach poliuretanowych? Otóż nie wchłaniają one wody i „nie oddychają”. Co to oznacza? Od wewnątrz pozostaje szczelna paraizolacja, następnie warstwa wełny, zaś na samej górze oddychająca membrana. Inaczej wygląda to w przypadku tradycyjnej budowy dachu, który na ogół jest „oddychający”.

Zdaniem eksperta – Jakub Kamiński:
Różnica w rozwiązaniu problemu polega na tym, że w przypadku zastosowania na dachu płyt poliuretanowych należy dokładnie przemyśleć wentylację w domu, a najlepiej zaprojektować wentylację mechaniczną. Tymczasem w domu z dachem „oddychającym” wentylacja grawitacyjna, nad którą nie mamy żadnej kontroli zazwyczaj wystarczała.

Odpowiednia temperatura przez cały rok

Jeżeli odpowiednio dobierzemy materiał izolacyjny i pokryciowy, zwiększamy szanse na to, że nasz dach będzie prawidłowo ocieplony.

Zdaniem eksperta – Łukasz Budzyński, laureat programu branżowego Superdekarz:
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców – w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa, a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak, np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów niż np. blachodachówka.

Kto powinien się tym zająć?

Dach to bardzo istotny element domu. Wszelkie „niedoróbki” w jego budowie lub konserwacji mogą mieć poważne, a nawet tragiczne skutki. Dlateog też prace tego typu najlepiej powierzyć specjaliście.

Zdaniem eksperta – Bogdan Kalinowski, finalista programu branżowego Superdekarz:
Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a także naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Można popełnić błędy zarówno w samej konstrukcji dachu, a także pod jego pokryciem i nad nim. Niestety zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy. Warto też wiedzieć, że budynek, który będzie miał tak rażące błędy konstrukcyjne, nie zostanie dopuszczony do użytkowania, dopóki właściciel ich nie usunie.

Wiele osób próbuje prace na dachu wykonywać samodzielnie, kierując się względami oszczędnościowymi. Faktycznie, praca fachowca ma swoją cenę, ale pamiętajmy, że wydatek ten stanowi najlepszą inwestycję. Zwróci się ona w stosunkowo krótkim czasie, gdy rachunki za ogrzewanie spadną. Nie będziemy też się musieli głowić jak ochłodzić latem nieznośnie nagrzane pomieszczenia.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Paroizolacja - rodzaje i zastosowanie | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-12-21 12:19:30

[...] Ocieplenie nakrokwiowe [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black