Start Arrow InstalacjeArrow Nowy grzejnik w łazience: wymiana grzejnika łazienkowego

Nowy grzejnik w łazience: wymiana grzejnika łazienkowego

Modernizację instalacji najlepiej wykonać poza sezonem grzewczym – letnie remonty zdają się być więc optymalnym terminem na jej przeprowadzenie. Wybór nowego grzejnika łazienkowego, mimo olbrzymiej oferty na rynku, może jednak być znacznie ograniczony przez zakres prac, który zamierzamy wykonać. Dowolność mamy tylko w przypadku montażu grzejnika w nowym domu bądź w mieszkaniu, w którym przeprowadzamy gruntowny remont. Jeśli zaś nie chcemy kuć płytek, w starszych lokalach musimy zdecydować się tylko na grzejniki tzw. modernizacyjne.

(Do łazienek najczęściej wybiera się dekoracyjne grzejniki drabinkowe, które wyposażyć można dodatkowo w specjalne relingi, szklane półki czy haczyki.)

Nowoczesne grzejniki drabinkowe, które oprócz ogrzewania łazienki stanowią jej istotny element dekoracyjny, woda do urządzenia doprowadzana jest od dołu. Starsze, często żeberkowe grzejniki w łazience podłączane są z boku. Jeżeli zależy nam tylko na wymianie cieknącego czy nieestetycznego grzejnika i nie planujemy remontu łazienki łącznie z kuciem płytek, powinniśmy wybrać grzejnik, który będzie można zawiesić w tym samym miejscu i podłączyć go w ten sam sposób, jak grzejnik stary. Producenci grzejników oferują w takiej sytuacji nowoczesne grzejniki podłączane z boku, czyli tzw. grzejniki modernizacyjne.

Modele grzejników z podłączeniem bocznym (grzejniki modernizacyjne) pomiędzy rurą zasilającą  a powrotną najczęściej mają rozstaw 500 mm, czyli taki, jaki najczęściej mają grzejniki starej generacji. Dzięki temu dużo prościej będzie wymienić grzejnik żeliwny i podłączyć nowy do istniejącej instalacji. Co istotne, grzejniki modernizacyjne oferowane są w wersji prawej lub lewej, co jeszcze bardziej ułatwia dopasowanie modelu do istniejącej instalacji.

(Pamiętajmy, że nie każdy grzejnik może działać efektywnie w każdym rodzaju przyłączenia. Warto zapytać sprzedawcy, jakie podłączenie poleca producent i jakie uchwyty są sprzedawane razem z produktem.)

Jeżeli zdecydujemy się na generalny remont i przebudowę instalacji grzewczej, możemy wybrać właściwie dowolny grzejnik, podobnie jak w przypadku wyposażania nowego domu. Jak wspomniano, nowoczesne grzejniki drabinkowe najczęściej podłączane są od dołu. Zwykle nie ma znaczenia, czy zasilanie jest z prawej czy lewej strony, chyba że w wysokich grzejnikach, gdzie dodatkowo znajduje się specjalna rurka wewnątrz kolektora pionowego – wtedy rura zasilająca podłączana jest właśnie do tego kolektora. Dzięki temu duży grzejnik łazienkowy umożliwiony ma lepszy rozkład temperatury.

Na rurze zasilającej znajduje się zawór termostatyczny z głowicą, natomiast na rurze odprowadzającej (powrotnej) zakłada się zawór odcinający.

Niektóre modele podłączane są od góry, podłączenie górne korzystne jest tylko wtedy, jeśli rura zasilająca podłączona jest do prawego, a powrotna do lewego kolektora, ale od dołu (lub odwrotnie). Jeżeli podłączymy obie rury do tego samego kolektora, powierzchnia grzejnika nie będzie nagrzewać się równomiernie (ogrzeje się tylko lewa lub tylko prawa strona grzejnika).

Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?

Moc grzewcza jest wielkością podawaną w Watach [W]. Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc grzewcza była wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Upraszczając, możemy przyjąć, że na 1 m2 pomieszczenia potrzeba od 100W (budynki dobrze izolowane) do 150W (budynki gorzej izolowane).

Przybliżoną moc cieplną możemy obliczyć według wzoru:

moc cieplna = kubatura pomieszczenia x zapotrzebowanie na ciepło [W/m2]

W większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 C, gdzie: 75°C oznacza temperaturę zasilania, 65°C temperaturę powrotu, a 20°C temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę na parametry obliczeniowe. Temperatura obliczeniowa w łazience wynosi 24°C, ponadto inna niż katalogowa może być temperatura czynnika grzewczego. Dlatego przy doborze grzejnika należy stosować współczynniki korekcyjne uwzględniające zmianę mocy przy parametrach różniących się od katalogowych.

Pamiętajmy również, że grzejniki łazienkowe szczególnie popularne drabinki często służą nam do suszenia nań mokrych ręczników. Wiszące na grzejniku tkaniny ograniczają jego moc, dlatego też należy albo zadbać o dodatkowe źródło ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe), albo należy kupić grzejnik o wyższej mocy niż wynika z szacunkowych wyliczeń. Innym sposobem jest montaż dodatkowej grzałki elektrycznej, która osuszy ręczniki również poza sezonem grzewczym.

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy?

W starszych lokalach nowy grzejnik montujemy… w miejsce starego. Nie mamy więc dużego pola manewru. Najlepszym rozwiązaniem jednak z uwagi na prawidłową cyrkulację powietrza jest montaż grzejnika pod oknem. Ale nawet jeśli nasza łazienka jest widna, miejsce pod oknem rzadko kiedy jest wolne. Mimo wszystko wykorzystajmy tę podstawową zasadę montowania grzejników w miejscach, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła i zawieśmy kaloryfer nieopodal drzwi wejściowych.

(Grzejnik pod oknem można zamieścić raczej w dużych łazienkach czy salonach kąpielowych. Jeżeli montujemy grzejnik w innym miejscu, warto nad nim powiesić półkę, która - jak parapet - sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać. Ważne jest jednak, aby grzejnik nie był dłuższy od półki.)

Grzejnik powinien mieć również zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy, należy więc zamontować go w odpowiedniej odległości zarówno od podłogi, jak i sufitu. Większą odległość należy zachować od stropu; od podłogi wystarczy ok. 10-12 cm. Dzięki takiemu rozmieszczeniu konwekcja nie zostanie stłumiona, a ciepło będzie równomiernie rozchodzić się po wnętrzu.

Grzejnik łazienkowy nie powinien się znajdować bezpośrednio pod kratką wentylacyjną, gdyż zasysa ona powietrze, co w efekcie prowadzi do wychłodzenia pomieszczenia. Grzejników nie należy również montować w bliskiej odległości wanny czy umywalki, szczególnie jeśli planujemy ogrzewanie elektryczne. Ale i każdy inny kaloryfer dobrze chronić przed bezpośrednim wpływem wilgoci, a także detergentów, których używamy podczas czyszczenia ceramiki łazienkowej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 6, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black