Start Arrow InstalacjeArrow Nowy kocioł i stare grzejniki

Nowy kocioł i stare grzejniki

Zbliżający się sezon grzewczy stawia nas przed dylematami dotyczącymi konserwacji systemu grzewczego. Pojawiają się pytania, na które nierzadko odpowiedzi może udzielić tylko fachowa firma. Czy w przypadku wymiany kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny, będzie on współpracował ze starymi żeliwnymi grzejnikami?

Kotły kondensacyjne polecane są przede wszystkim do współpracy z ogrzewaniem podłogowym, w którym parametry pracy instalacji wynoszą 50/40°C.Oznacza, to że temperatura wody zasilającej wynosi 50°C, a wody powrotnej 40°C. W takim układzie kocioł pracuje najefektywniej, osiągając maksymalną sprawność 109%.

Urządzenia te można jednak też stosować w instalacji z grzejnikami żeliwnymi, których wielkość była zazwyczaj dobierana do parametrów pracy 80/60°C. Wynika to stąd, że w naszych warunkach klimatycznych przyjmowana w obliczeniach temperatura zewnętrzna -20°C, przy której kocioł i grzejniki muszą pracować pełną mocą,aby dostarczyć wymaganą ilość ciepła, występuje zazwyczaj tylko przez kilka lub kilkanaście dni w sezonie grzewczym. Choć wtedy w kotle nie zachodzi kondensacja, to jednak jego sprawność jest i tak wyższa niż tradycyjnego.

Współpraca kotła kondensacyjnego z grzejnikami żeliwnymi jest jeszcze lepsza, gdy dom zostanie poddany termomodernizacji. Wówczas bowiem moc grzejników dla dotychczasowej temperatury zasilania (80°C) staje się zbyt duża – są przewymiarowane. Jednak ze względu na kocioł kondensacyjny będą one zasilane wodą o niższej temperaturze (50°C), więc ich wielkość będzie odpowiednia.

(Kotły kondensacyjne można stosować w instalacji z grzejnikami żeliwnymi.)

Montaż i eksploatacja

Producenci kotłów wymagają, aby po zamontowaniu kotła jego uruchomienia dokonał autoryzowany przedstawiciel serwisu. Jednak nawet najlepszy kocioł nie będzie działał właściwie, jeśli nie jest poddawany regularnym kontrolom. Zgodnie z przepisami należy to robić przynajmniej raz w roku. Co ważne, konserwację urządzenia powinno się zlecać wyłącznie autoryzowanym firmom serwisowym.

Odprowadzenie kondensatu

W wyniku pracy kotła kondensacyjnego powstaje w kominie kwaśny kondensat (jego odczyn określany jako pH waha się od 3,5 do 5,5). W Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby jego neutralizację. Dlatego najczęściej jest odprowadzany bezpośrednio do kanalizacji, niezależnie, czy to sieć miejska, czy zbiornik bezodpływowy (szambo). Takie postępowanie uzasadniane jest tym, że ścieki domowe mają odczyn zasadowy (pH 6,5-10) i jest ich znacznie więcej, niż kondensatu, zatem nastąpi jego neutralizacja. Przykładowo podczas silnych mrozów z kotła o mocy 24 kW pracującego 15 godzin na dobę powstanie 36 l kondensatu. Natomiast 4–osobowa rodzina wytwarza około 400 l ścieków na dobę. Gdy jednak ścieki będą odprowadzane do przydomowej oczyszczalni, lepiej zapytać jej producenta, czy nie spowoduje to zakłócenia jej pracy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje