Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Nowy wygląd starych mebli

Nowy wygląd starych mebli

Z czasem każdy mebel się starzeje – pojawiają się pęknięcia i ubytki, a warstwy farby lub lakieru zaczynają się łuszczyć i zmieniać kolor. Zniszczone meble łatwo odnowić i jest to świetna okazja, by wykazać się kreatywnością. Dzięki odrobinie kolorowej emulsji możemy tchnąć w nie nowe życie, nadając im zarazem oryginalny charakter.

Fioletowe krzesła lub czerwony stół? Jak najbardziej – wszystko zależy wyłącznie od naszej fantazji!

Eksperci marki Bondex doradzają, jak odnowić meble krok po kroku:

Na początek skompletujemy niezbędne produkty oraz narzędzia. Do odnowienia drewnianych mebli potrzebna będzie przede wszystkim dobra farba. Przy renowacji przydatne  okażą się także: papier ścierny o granulacji 180 i 220, szpachla do drewna oraz płaski pędzel lub wałek dedykowany do emalii.

Pracę rozpocznijmy od solidnego przygotowania mebli do malowania. Jeśli zniszczenia są nieznaczne, a stare powłoki dobrze się trzymają, wystarczy delikatne przeszlifowanie drobnych usterek drewna papierem typu 220. Zabieg ten dodatkowo zmatowi podłoże i sprawi, że rozprowadzanie farby będzie łatwiejsze.

Natomiast w przypadku dużych rys oraz spękań należy najpierw sięgnąć po papier o granulacji 180 i gruntownie przeszlifować powierzchnię, aby dokładnie usunąć warstwę starej farby lub lakieru. Jeśli zostawimy fragmenty luźnej, niezwiązanej powłoki, to nowa farba odpadnie wraz z nimi.

W przypadku problemów, z pomocą przyjdą preparaty do usuwania starych powłok malarskich i lakierniczych z podłoży takich jak np. drewno, metale żelazne, płytki czy glazura.

(Jeśli zniszczenia są nieznaczne, a stare powłoki dobrze się trzymają, wystarczy delikatne przeszlifowanie drobnych usterek drewna papierem typu 220. fot. Bondex)

Naprawmy też duże ubytki, wypełniając je szpachlą do drewna. Na koniec całość wygładźmy papierem ściernym typu 220, a powstały pył usuńmy wilgotną szmatką. Tak przygotowaną powierzchnię powinniśmy następnie zagruntować – zwiększy to jej przyczepność i ułatwi malowanie.

 

(W przypadku dużych powierzchni – takich jak blat stołu lub front szafki – najwygodniej malować wałkiem. Natomiast do malowania mniejszych elementów idealny będzie pędzel płaski. fot. Bondex)

Emalię kolorową przed nałożeniem trzeba dokładnie wymieszać i w razie potrzeby również rozcieńczyć (zgodnie z zaleceniami producenta). W przypadku dużych powierzchni – takich jak blat stołu lub front szafki – najwygodniej malować wałkiem. Natomiast do malowania mniejszych elementów idealny będzie pędzel płaski.

Ponadto, jeśli mebel posiada dekoracyjne uchwyty lub zdobienia, do ich wykończenia wykorzystajmy mały pędzelek okrągły. Po zakończeniu malowania nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi malarskich.

(Dzięki odrobinie kolorowej emulsji możemy tchnąć nowe życie w stare meble, nadając im zarazem oryginalny charakter. fot. Bondex)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ewa Odpowiedz 2016-05-27 10:01:35

i kto powiedział, że białe musi być białe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny