Start Arrow Wiadomości Arrow Nuta orientu: oryginalne tapety Jim Thompson

Nuta orientu: oryginalne tapety Jim Thompson

Manufaktura Jim Thompson zasłynęła na całym świecie z produkcji jedwabiu, w którym zakochała się tajska królowa Sirikit, czy legendarny kreator mody Pierre Balmain. Teraz amerykańska marka równie znana jest ze zjawiskowych tapet, które wyróżniają się wyszukanym, orientalnym wzornictwem.

Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_11 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_1 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_2

Z fascynacji tajskim jedwabiem

Założycielem znanej na całym świecie manufaktury produkującej tkaniny dekoracyjne i tapety był Jim Thompson, urodzony w 1906 roku amerykański architekt i kolekcjoner sztuki. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie Princeton Jim Thompson pracował w latach 30-tych XX wieku w Nowym Jorku jako architekt wnętrz. Następnie pełnił funkcję dyrektora baletu Russe de Monte Carlo. Zainteresował się wtedy scenografią i kostiumologią. Podczas II Wojny Światowej służył w armii amerykańskiej w stopniu oficera. Po wojnie osiedlił się w Bangkoku. Thompson zafascynował się Tajlandią, tamtejszą kulturą i sztuką. Powróciły również jego dawne pasje związane z dekoracją wnętrz i materiałami dekoracyjnymi. Szczególnie upodobał sobie tajski jedwab z jego niesamowitym wachlarzem kolorów i tekstur. Thompson był przekonany, że w tkaninie tej tkwi bardzo duży potencjał handlowy i na jej produkcji postanowił oprzeć swoją przyszłą działalność biznesową.

Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_3 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_4 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_5

Tapety, czyli szlachectwo zobowiązuje

Manufaktura Jim Thompson powstała w 1950 roku. Od początku produkowała luksusowe tkaniny dekoracyjne, a z czasem rozszerzyła swoje portfolio o tapety do wnętrz, projektowane przez najbardziej uznanych, światowych designerów. Dzięki licznym znajomościom Jima Thompsona w świecie designu, sztuki, biznesu i mediów, jego materiały szybko osiągnęły dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie. W momencie powstania firma zatrudniała 100 pracowników, obecnie dla Jim Thompson pracuje 3000 osób i dysponuje on 50 zakładami produkcyjnymi. Marka jako największy na świecie producent ręcznie tkanych materiałów, szczególnie znana jest dzięki swoim legendarnym tajskim jedwabiom. W ostatnich latach ich sławie z powodzeniem próbują dorównać unikalne kolekcje tapet do wnętrz sygnowane marką Jim Thompson. Ich znakiem rozpoznawczym są różnorodne motywy dekoracyjne o charakterze orientalnym. Źródłem inspiracji dla projektantów jest sztuka, architektura i przyroda Dalekiego Wschodu. Mimo pozornie klasycznej stylistyki wzory tapet od Jima Thompsona intrygują egzotyczną nutą. Architekci, styliści i osoby zawodowo związane z aranżacją wnętrz zachwycają się wzorami tapet Jim Thompson i podkreślają ich niepowtarzalny charakter. Zdaniem Mariusza Kaperczaka, reprezentującego sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian: – Nie ma na świecie drugiej marki tapet, która w tak wyrafinowany sposób oddawałaby ducha orientu. Dekorian ma w swojej ofercie kilkaset kolekcji tapet pochodzących od kilkunastu producentów, a pomimo tego byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby pozyskać tapety Jim Thompson do naszego portfolio.

Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_6 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_7 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_9

Od tajskich świątyń po ukwiecone pola

Jim Thompson ma w swojej ofercie kilkanaście kolekcji tapet, z których każda liczy kilkadziesiąt wzorów. Tematyka poszczególnych ksiąg jest bardzo zróżnicowana. Kolekcja „House on the Klong” swoją nazwą nawiązuje do domu rodzinnego Jima Thompsona, uznanego za architektoniczny skarb, w którym obecnie znajduje się muzeum założyciela marki. W księdze tej dominują ciepłe kolory, kojarzące się z elegancją tradycyjnych tajskich domów. Wzory „Pagoda and Palms” inspirowane są ręcznie tkanymi dywanami tybetańskimi. Ornamentyka bogata jest w chińskie motywy i zaskakuje wyjątkowymi zestawieniami kolorystycznymi. Z kolei kolekcja „Temple of Dawn” nawiązuje do słynnej Świątyni Świtu, której zjawiskowe malowidła ścienne, gra kolorów i światła stanowiły źródło inspiracji dla projektantów Jima Thompsona. Wzory posiadają wyraźne motywy azjatyckie takie jak tradycyjna ceramika, ręcznie malowane tkaniny, a także motywy roślinne i zwierzęce. Na uwagę zasługuje również księga „Emerald Isles”, której motywem przewodnim jest wyspiarska fauna i flora wyrażone poprzez desenie i wyraźnie wyczuwalną fakturę.

Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_10 Dekorian_Tapety marki Jim Thompson_zdjęcie aranżacyjne_8

Wyłącznym dystrybutorem tapet marki Jim Thompson w Polsce jest sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian, która dysponuje 18 sklepami firmowymi w największych polskich miastach.

***

Więcej szczegółów na temat oferty salonów Dekorian: www.dekorian.pl.

Dodane przez: HSH PR

HSH PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 15, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa Cubus 4pł. TK Lighting + gratis...

 • Plafon Various Biało-szaro-biały Kolor apli: ...

 • Promocja

  Calyx listwa 2 pł. Black

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Lampa wisząca TWIST 6W LED

 • Promocja

  Zwis Burn Black 1 pł.