Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow O czym pamiętać przy układaniu paneli?

O czym pamiętać przy układaniu paneli?

Panele podłogowe przed montażem powinny leżakować w zamkniętych pakietach w pomieszczeniu, w którym będą zakładane około 1-2 dni w sezonie letnim i 2-5 w sezonie zimowym, ponieważ panele muszą dostosować temperaturę i wilgotność do pomieszczenia, w którym mają być zakładane.

Podłoże pod panele podłogowe powinno być równe, gładkie, suche i stabilne. Podłogę z desek należy przygotować poprzez podobijanie gwoździ, wyszlifowanie wystających sęków. Przy większych nierównościach należy wyłożyć podłogę drewnianą płytami wiórowymi. Natomiast podłoża betonowe muszą być odpowiednio suche, większe nierówności należy wyrównać masą samopoziomującą lub klejem do płytek i glazury. Na przygotowane podłoże należy położyć folię paraizolacyjną z zakładem min. 20 cm (nie dotyczy podłóg drewnianych). Następnie na folię układamy piankę pod panele lub podkład pod panele. Zdecydowanie nie stosujemy tzw. piankofolii.

panele_drewniane

Są dwie szkoły układania paneli. Pierwsza mówi, że przed układaniem paneli należy je posortować. W tym celu otwieramy pierwszą paczkę, wyjmujemy wszystkie panele i opieramy je obok siebie o ścianę. Otwieramy kolejną paczkę i wyjmując poszczególne panele dopasowujemy je do wcześniej wyjętych. We wszystkich paczkach powtarzają się te same deski. Można zauważyć, że jeżeli połączymy krótszymi brzegami dwa identyczne panele to zachowują one ciągłość wzoru. Dlatego tak ważne jest posortowanie paneli przed układaniem. Następnie układając jeden rząd bierzemy panele z jednego stosu. Oczywiście jeżeli nie chcemy, żeby podłoga wyglądała w 100% idealnie (jest to mało naturalne) w pewnych momentach możemy układać panele z drugiego stosu. To druga szkoła układania paneli. Jest to szczególnie polecane przy długich pokojach – wtedy wyglada to tak jakby w jednym rzędzie były dwie inne deski.

Aby panele wygladały jak najlepiej układamy je prostopadle do okna, a tym samym równolegle do kierunku padania światła. Dzięki takiemu ułożeniu połączenie pomiędzy poszczególnymi panelami są mniej widoczne. Jeżeli układamy panele o wzorze klepki, a mamy długie, wąskie pomieszczenie – ułożenie ich w poprzek rozszerzy optycznie pomieszczenie. Jeżeli kupiliśmy panele o wzorze deski, to najważniejsze jest, aby układając podłoge zachować ciągłość desek. Inaczej można zepsuć cały efekt. Wymaga to trochę dodatkowej pracy, ale naprawdę warto.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie