Start Arrow InstalacjeArrow Obowiązkowa kontrola przewodów kominowych

Obowiązkowa kontrola przewodów kominowych

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego opublikował na stronie urzędu komunikat do właścicieli, zarządców i użytkowników obiektów budowlanych w związku z koniecznością dostosowania obiektów budowlanych do wymagań sezonu jesienno-zimowego.

Głównym Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina w komunikacie o obowiązku zapewnienia przynajmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego budynku.

W związku z trwającym sezonem jesienno-zimowym i nasileniem się zagrożeń związanych z eksploatacją instalacji grzewczych GINB zaleca szczególnie sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Właściciele i zarządcy obiektów mają również obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych.

Zgodnie z przepisami kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych – osoby mające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. W odniesieniu do kominów przemysłowych i kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony praca urządzeń mechanicznych – tylko osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Kontrolę budynku warto przeprowadzić nie tylko ze względu na możliwą karę grzywną, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa budynku i użytkowników. GINB ostrzega, że brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych są najczęstszymi przyczynami zagrożeń, takich jak zatrucia tlenkiem węgla (czadem), wybuchy gazu oraz pożary.

(Kontrola przewodów kominowych)


Autor: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty