Start Arrow Budowa domuArrow Obróbka komina miękkim cynkiem

Obróbka komina miękkim cynkiem

Do wykonania obróbek przy kominach, ścianach czy lukarnach, do dachów dachówkowych lub łupkowych wymagany jest materiał o odpowiedniej plastyczności, a przede wszystkim trwałości. Dobry do tego celu jest miękki cynk, który umożliwia wykonanie estetycznych połączeń metodą felcowania lub w technice miękkiego lutowania.

Dzięki wyjątkowej plastyczności dobrej jakości miękkiego cynku wykonanie trwałych obróbek jest  niezwykle łatwe. Z jego „gładkiej” wersji możliwe jest wykonanie kołnierzy dostosowanych do różnych spadków i geometrii dachów dachówkowych lub łupkowych. Dostosowując się do kształtu dachówki sięgają jej najwyższego punktu zapewniając optymalne odprowadzenie wody.

(Do wykonania obróbek przy kominach, ścianach czy lukarnach, do dachów dachówkowych lub łupkowych wymagany jest materiał o odpowiedniej plastyczności, a przede wszystkim trwałości. fot. RHEINZINK)

Tzw. miękki cynk jest używany do wykonania dolnego połączenia obróbki komina z dachówką. Ten fałdowany element umożliwia precyzyjne wykonanie obróbki na każdym dachu.

Ekspert z firmy RHEINZINK opisuje cztery warianty wykonania obróbki komina.

 • Metoda felcowania

Wykonanie detali narożnych przy kominie od strony okapu oraz kalenicy odbywa się metodą felcowania, używając techniki rąbka pojedynczego i podstawowych narzędzi blacharskich.

Po odmierzeniu odpowiedniej długości pasa blachy w wersji karbowanej mocujemy go do komina za pomocą pasków, wcześniej wyciętych ze zwykłej blachy cynkowo-tytanowej. Karbowanie znacznie ułatwia dopasowywanie blachy i przyczynia się do zwiększenia szczelności całej obróbki komina. Następnie za pomocą nożyc i szczypców formowany jest zakład na przedniej i bocznej blasze, przy czym na ostatnim kawałku bocznej blachy formowany jest zakład do podłączenia kołnierza tylnego. Do wykonania bocznej i tylnej blachy używamy gładkiej wersji miękkiego cynku, które łączymy szczypcami i ostatecznie zaklepujemy plastikowym młotkiem.

Inny sposób wykonania połączenia tylnego kołnierza od strony kalenicy jest możliwy przez wcześniejsze rozplanowanie arkuszy miękkiego cynku. W tym celu kołnierze boczne są wycinane, gięte i dopasowywane do kształtu fartucha, tak, aby fartuch kołnierza sięgał do najwyższego punktu kolejnej dachówki.

Korzyść: woda nie dostaje się pod blachę do konstrukcji i otrzymujemy w ten sposób trwałą obróbkę bez użycia silikonu, uszczelniaczy czy kleju.

 • Metoda lutowania

Wykorzystanie zalet cynku wraz z czynnością lutowania jest widoczne przede wszystkim w tej technice. Możliwość wykonania szczelnego i wytrzymałego połączenia metodą miękkiego lutowania jest cechą charakterystyczną dla blach dachowych wysokiej jakości. Zakład przy lutowaniu fartuchów oraz bocznych i przednich kołnierzy powinien wynosić 10-15 mm, co w zupełności wystarcza, by mieć wytrzymałe i pewne połączenie.

 • Metoda klejenia

Trwałość połączeń klejonych zależy przede wszystkim od staranności ich wykonania. Zakład punktów klejonych powinien wynosić ok. 15 mm. Dociskany trzonkiem młotka klej jest wtłaczany pomiędzy zakładami miękkiego cynku. Fartuch oraz kołnierz boczny są delikatnie zawinięte, co skutkuje powstaniem uszczelnionego połączenia. Do klejenia używane są odpowiednie dwustronne taśmy butylowe; najlepiej w kolorze cynku. Jeśli połączenie klejone zostało wykonane prawidłowo, klej częściowo wypłynie po bokach szwu. Odporność materiału na korozję dzięki naturalnie powstającej patynie gwarantują, iż miękki cynk dobrej jakości zachowuje swoje właściwości przez bardzo długi czas, bez konieczności konserwacji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena beżowa

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

 • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Żyrandol NEYO

 • Lampa wisząca Nemo 2

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników