Start Arrow Budowa domuArrow Obróbki blacharskie – estetyka i funkcjonalność pokrycia dachu

Obróbki blacharskie – estetyka i funkcjonalność pokrycia dachu

Pokrycie więźby dachowej arkuszami blachy to z pewnością jeden z najważniejszych i najbardziej widocznych etapów budowy dachu. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak zakończenia prac. Pozostaje jeszcze wykonanie obróbki blacharskiej, która stanowi niezbędny element wykończenia, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ochrony całej konstrukcji.

Prawidłowo wykonana obróbka jest na pierwszy rzut oka niewidoczna, jednak jej brak lub wady, zauważa się od razu.

Prawidłowo wykonana obróbka jest na pierwszy rzut oka niewidoczna, jednak jej brak lub wady, zauważa się od razu.

Jak prawidłowo zabezpieczyć pokrycie przed przeciekaniem i wiatrem tłumaczy Michał Chimko, kierownik regionu z firmy Blach Stal.

Obróbki blacharskie to szczególnie ważny etap prac prowadzonych podczas budowy dachu. Ich zadanie jest dwojakie:

 • wpływają na efekt wizualny, podnosząc estetykę całego budynku,
 • uzupełniają i uszczelniają pokrycie w miejscach newralgicznych, do których nie dociera pokrycie właściwe.

Na styku dachu i ścian, brzegów wokół komina, włazów, okien dachowych, wywietrzników, czy rynien powstają niewielkie szpary, które mogą powodować zaciekanie wody, a tym samym wnikanie wilgoci pod pokrycie i w znajdującą się tam izolację. Wszelkiego typu połączenia i załamania należy więc zabezpieczyć elementami obróbki, których zadaniem jest uszczelnienie oraz odprowadzenie nadmiaru wody.

Staranne i prawidłowe wykonanie wykończenia ma bowiem ogromne znaczenie dla późniejszej eksploatacji pokrycia, a także trwałości całego domu. Musimy więc liczyć się z tym, że im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym więcej będzie miejsc wymagających wykończeniowych prac dekarskich.

Zazwyczaj akcesoria do obróbki tworzy się  z płaskiej blachy, najlepiej ocynkowanej, cechującej się podobną trwałością jak całe pokrycie, by nie uległy szybszemu zniszczeniu niż cały dach. Należy również zwrócić uwagę, by ich kolor był zbieżny z kolorystyką pokrycia właściwego.

Można powiedzieć, że prawidłowo wykonana obróbka jest na pierwszy rzut oka niewidoczna, jednak jej brak lub wady, zauważa się od razu. Można zaopatrzyć się w gotowe elementy do zabudowywania tego typu miejsc lub ewentualnie  wyprofilować je samemu z kawałków blachy, co jednak jest zadaniem trudnym, wymagającym umiejętności i wprawy.

Najważniejsza jest zawsze obróbka szczytowa tzw. wiatrownica, która chroni boczną krawędź dachu przed zerwaniem przez wiatr oraz obróbki przyścienne, które przymocowuje się z jednej strony do połaci, a z drugiej do ściany budynku za pomocą wkrętów farmerskich, możliwie jak najszczelniej.

Trudności sprawiają też często obróbki wokół kominów, różnego rodzaju wywietrzników, czy okien dachowych, do wykonania których wykorzystać można specjalny kołnierz z blachy.

Na połączeniu połaci dachu montujemy z kolei rynnę koszową lub koryto, oba w kształcie litery „V”, których zadaniem jest odprowadzanie do rynny spustowej nadmiaru gromadzącej się w tym miejscu wody lub śniegu, natomiast na wypukłej części styku połaci – np. kalenicy używamy do tego gąsiora w zależności od kształtu pokrycia – dachówkowego lub trapezowego.

Pozostaje jeszcze uszczelnienie okolic rynien – w  tym wypadku wykorzystujemy pas nadrynnowy,  skierowujący spływającą z dachu wodę wprost do rynny oraz pas podrynnowy zabezpieczający deskę czołową i pozostałe części okapu. Pamiętać jednak musimy, że pas podrynnowy jest jednym z najbardziej widocznych elementów wykończenia dachu, dlatego też musi być wykonany szczególnie staranie i estetycznie.

Dodatkowo zamontować też można śniegochwyty, które pełnią rolę ochronną rynien i zapobiegają gwałtownemu obsuwaniu się zalegającego na dachu śniegu, zmniejszając tym samym ryzyku uszkodzenia, bądź nawet urwania rynny.

Na zakończenie prac wszelkie szpary można wypełnić specjalnym silikonem dekarskim,  pamiętając, by nie używać do tego tradycyjnego silikonu, gdyż jego zbyt kwaśny odczyn  może spowodować korozję blachy.

Wykonanie obróbki blacharskiej to jeden z najważniejszych elementów każdego dachu. Właściwe zakończenie i obramowanie połaci wpływa na estetykę, a także na wytrzymałość i funkcjonalność całego pokrycia. Warto jest więc zainwestować w małe rzeczy, by całość prezentowała się nienagannie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 9, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

arek Odpowiedz 2015-06-19 13:41:03

Każdy dach kiedyś się zestarzeje, kilka lat i czynniki atmosferyczne zrobią swoje. Mój z blachy ocynk musiałem wyszlifować z rdzy, brudu resztek łuszczącej się farby. Później umyć tylko i jakiś grunt + farba na to. Ja malowałem farbami BekerFarb i póki co spełniają swoją role. Po kilku latach jak ktoś jest pedantem można odświeżyć jakimś impregnatem, ale ja już się w to nie zamierzam bawić :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena beżowa

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

 • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Żyrandol NEYO

 • Lampa wisząca Nemo 2

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

Obejrzyj zdjęcia domowników