Start Arrow Finanse i prawoArrow Ochrona nabywcy w razie upadku dewelopera

Ochrona nabywcy w razie upadku dewelopera

11 października 2011 roku prezydent podpisał od dawna zapowiadaną nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ratio legis omawianej ustawy jest ustanowienie przepisów chroniących przede wszystkim klientów w razie ogłoszenia upadłości przez firmy deweloperskie.

Zgodnie z nowelizacją deweloper będzie zobowiązany do zapewnienia nabywcom mieszkania lub domu jednorodzinnego jednego z następujących środków ochronnych:

  • zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego,
  • otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego z gwarancją ubezpieczeniową lub bankową,
  • otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego

Powyższy obowiązek ma na celu stworzenie możliwości odzyskania zaliczki bądź całej wpłaconej kwoty w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera.

(Ustawa chroni nabywców mieszkań i domów jednorodzinnych w razie upadku dewelopera.)

Ważnym novum wprowadzanym przez ustawę jest wprowadzenie definicji umowy deweloperskiej, na mocy której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia i przeniesienia na nabywcę, po zakończeniu inwestycji budowlanej, prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia na rzecz dewelopera świadczenia pieniężnego na poczet ceny nabycia tego prawa.

Umowa przedwstępna ma być zawierana w formie aktu notarialnego, a roszczenia nabywcy danego lokalu bądź domu jednorodzinnego będą wpisywane do księgi wieczystej.

Nowelizacja określa również zasady postępowania upadłościowego dewelopera: w przypadku upadłości dewelopera, priorytetem nadal będzie zakończenie inwestycji i przekazanie lokali lub domów jednorodzinnych nabywcom.

Ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiącach od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Swoim reżimem będzie obejmowała tylko inwestycje rozpoczęte po dacie jej wejścia w życie.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 17, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty