Start Arrow Budowa domuArrow Ocieplanie ścian – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Ocieplanie ścian – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Termomodernizacja domu pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu, poprawić komfort mieszkalny, a także uzyskać wyższą wartość domu, jeżeli zdecydujemy się go sprzedać. Termomodernizacja nie musi się wiązać z generalnym remontem czy przebudową. Już wymiana okien traktowana jest jako poprawa izolacyjności termicznej budynku. Niektóre prace termomodernizacyjne możemy wykonać bez żadnych formalności, inne trzeba zgłosić, a jeszcze inne wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jak przeprowadzić termomodernizację zgodnie z prawem?

Do prac termomodernizacyjnych, poprawiających komfort cieplny w domu, zaliczamy:

 • ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, stropów nad piwnicami nieogrzewanymi, podłogi na gruncie,
 • remont lub wymianę okien i drzwi zewnętrznych,
 • modernizację lub wymianę urządzeń źródła ciepła oraz zainstalowanie automatyki sterującej urządzeniami grzewczymi,
 • modernizację lub wymianę instalacji grzewczej,
 • modernizację lub wymianę systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i zainstalowanie urządzeń zmniejszających zużycie wody,
 • usprawnienie systemu wentylacji,
 • wprowadzenie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych np. kolektorów słonecznych, pompy ciepła itp.

Prace termomodernizacyjne rozpoczyna się zazwyczaj na wiosnę, z uwagi na odpowiednie warunki atmosferyczne. Ocieplenie ścian zewnętrznych czy innych przegród wykonuje się w temperaturze 5-25 stopni C, przy bezdeszczowej pogodzie i niezbyt mocnym nasłonecznieniu, dlatego też termomodernizacja zwykle rozpoczyna się właśnie od układania nowej izolacji. Później jest wymiana okien, a prace związane z remontem instalacji wewnątrz domu możemy wykonać na końcu.

(Docieplenie ścian zewnętrznych wystarczy zgłosić, jeżeli budynek nie jest wyższy niż 12 m)

Jakie prace termomodernizacyjne możemy wykonać bez żadnych formalności?

Bez żadnych formalności możemy wymienić okna i drzwi zewnętrzne. Pamiętajmy, jednak, że chodzi tu o wymianę bez zmiany rozmiarów okiennych i drzwiowych.

Nie potrzebujemy zgłaszać również wymiany grzejników w budynku. Bieżąca konserwacja czyli np. układanie nowej podłogi czy malowanie ścian również może odbyć się bez żadnych formalności.

Jakie prace termomodernizacyjne wymagają zgłoszenia w urzędzie?

Remont domu czy mieszkania wymaga zgłoszenia w urzędzie. Aby uniknąć nieporozumień, warto przypomnieć sobie definicję remontu, jaką określa prawo budowlane.

Za remont uważa się prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego, dopuszcza się jednak użycie innych wyrobów i materiałów budowlanych niż te, które zastosowano w stanie pierwotnym. Bieżące konserwacje nie są uznawane za remont (dlatego, jak wspomnieliśmy wyżej, nie wymagają żadnych formalności).

(Wstawienie nowych okien w istniejące otwory należy zgłosić do urzędu.)

W przypadku prac termomodernizacyjnych remontem będzie więc wymiana pokrycia dachu, docieplenie dachu, docieplenie ścian (pod warunkiem, że budynek jest niższy niż 12 m!), wymiana instalacji grzewczej.

Również montaż urządzeń na zewnątrz, np. montaż kolektorów, wymaga zgłoszenia.

Zgłoszenie musimy złożyć w starostwie na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac remontowych. Powinno ono zawierać:

 • opis rodzaju, zakresu i sposobu przeprowadzania robót (np. określić przyjęty system ocieplenia, zastosowane materiały itp.)
 • termin rozpoczęcia robót (co najmniej 30 dni po dacie zgłoszenia)

Do zgłoszenia należy dołączyć:

 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Do wykonywania prac remontowych możemy przystąpić po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie sprzeciwu. Remont dachu nie może jednak rozpocząć się później niż po 2 latach od dnia zgłoszenia.

Jakie prace termomodernizacyjne wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?

O ile remont domu wymaga zgłoszenia, o tyle przebudowa, nadbudowa, rozbudowa wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę.

Według prawa, przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego.

I tak, jeżeli wymiana okien czy drzwi wiązać się będzie z poszerzeniem otworów lub wybiciem nowych, konieczne będzie uzyskanie zgody z urzędu. O ile wymiana dachówki, wymaga zgłoszenia, o tyle zmiana konstrukcji dachu, kształtu dachu czy podwyższenie budynku wymagać już będzie pozwolenia na budowę.

(Zgoda będzie konieczna również wtedy, gdy planowana jest adaptacja poddasza, która wymaga również uzyskania zgody na zmianę sposobu użytkowania budynku lub jego części.)

W przypadku ocieplania ścian zewnętrznych, ze zgłoszeniem możemy remontować tylko domy jednorodzinne czy budynki mieszkalne, których wysokość nie przekracza 12 metrów. Jeżeli budynek jest wyższy, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i złożenie dokumentacji technicznej. Na dokumentację techniczną składa się:

– Projekt budowlany, zawierający:

 • projekt zagospodarowania terenu działki,
 • opis techniczny obiektu,
 • opis planowanych robót,
 • obliczenia parametrów cieplno-wilgotnościowych,
 • opinie i uzgodnienia np.w kwestiach p.poż.,
 • informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w trakcie wykonywania prac ociepleniowe-elewacyjnych.

– Projekt wykonawczy ocieplenia, który jest wymagany zawsze w przypadku docieplania budynków zabytkowych oraz obiektów użyteczności publicznej, i powinien zawierać:

 • obliczenia dot. ilości i rodzaju łączników mech. wraz z sposobem ich rozmieszczenia,
 • szczegóły detali architektonicznych przedstawiających przyjęte rozwiązania,
 • instrukcję wykonania prac,
 • dokumenty dopuszczające do obrotu i stosowania w budownictwie dla przyjętych rozwiązań.

Pozwolenie na budowę staje się pełnomocne po 14 dniach od wydania decyzji.

Uwaga!

Sprawdź co w powyższych przepisach zmieniła nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która obowiązuje od 28 czerwca 2015 roku: Czy ocieplanie ścian nadal trzeba zgłaszać do urzędu?

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tomek Odpowiedz 2015-12-16 16:23:34

W domu mam loggię którą chcę zabudować na stałe i w ten sposób powiększyć pokój o ok. 4m2 (roboty bez naruszania ścian nośnych, elementów konstrukcyjnych i powiększania otworów ściennych. Czy na to potrzebna jest zgoda - zgłaszam i robię czy pozwolenie z projektem przebudowy. Przeglądałem prawo budowlane i brak konkretów na ten temat. Urzędnik ma zdecydować?

blotko Odpowiedz 2015-09-27 21:05:01

Jeżeli powiększasz otwór drzwiowy to musisz mieć zgodę. Co w przypadku pomniejszenia otworu drzwiowego? Czy również potrzebuję zgody? Z góry dziękuję.

kazka Odpowiedz 2015-07-21 15:14:48

zgłaszanie każdej bzdury do urzędu ma na celu jedynie wyciąganie kolejnych pieniędzy od naiwniaków, raz za zgłoszenie dwa łupienie podatkami, bo co kogo obchodzi jakie wymieniam okna, drzwi, czy ocieplam ściany, polepsza to jedynie warunki bytowania a nie szkodzi budynkowi i nie jest zagrożeniem czyjegoś życia, kolejne udręczenie.

tazuj Odpowiedz 2015-06-02 10:18:27

Wszystko przez to ze głosujemy na partie a nie na ludzi. Przy korycie siedzą ciągle te same ryje bo z lsity wskakuje pierwszy kolega prezesa. Zgłaszać tzrab wszystko bo na górze planują wprowadzić podatek katastralny jak obiekt będzie po remoncie od nawet bez chodzenia i wyceny bedzie wiekszy podatek.

Tomi Odpowiedz 2015-03-30 15:18:59

Dobrze wiedzieć, że jak chce się wymienić okna lub drzwi na większe wymagana jest zgoda z urzędu. Nigdy bym nie pomyślał, że to trzeba zgłosić.

p n Odpowiedz 2015-02-06 12:37:08

Prawo własności w tym kraju nie istnieje . Moja działka, mój dom , niby moja własność. a na prawie wszystko trzeba mieć. zgodę jakiegoś urzędasa a przede wszystkim trzeba za wszystko płacić . Rozumie ze można jakieś ogólne warunki spełniać jak kolorystyka elewacji czy dachu ale kogo powinno interesować czy chcę drzwi powiększyć czy zagospodarować poddasze Pozwolenia ekspertyzy itp powinny być wymagane przy drastycznych zmianach wymiarów budynku . Wybudowanie dwóch pięter do domku parterowego to co innego niż podwyższenie o metr na adaptacje poddasza. Chory kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników