Start Arrow Budowa domuArrow Ocieplenie poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza krok po kroku

Większość inwestorów budujących dom wie, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Tymczasem równie duże znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, przez które może uciekać od 10 aż do 25 procent cennego ciepła. Mając więc w pamięci minioną, długą i mroźną zimę, warto już zawczasu pomyśleć o ich skutecznej izolacji, by w tym roku snu z powiek nie spędzały nam troski o wysokie rachunkami za ogrzewanie.

Poddasza użytkowe są szczególnie narażone na wszelkie niedoskonałości i błędy w sztuce budowlanej. Wystarczy na przykład użycie niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji, by narazić poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, a wreszcie gnicie elementów więźby (drewnianej konstrukcji dachu).

Dlatego, aby ustrzec się przed koniecznością kosztownej wymiany ocieplenia poddasza, czy nawet fragmentów konstrukcji dachu, warto zadbać o ich prawidłowe ocieplenie, wykonane najlepiej przez przeszkoloną ekipę montażową.

Jak ocieplić poddasze doradza ekspert z firmy Rockwool Polska:

Przeczytaj:

Jaki materiał do ocieplenia?

Wybierając materiał do izolacji poddasza, musimy pamiętać, że będzie on „wciskany” w przestrzenie między więźbą dachową. Z tego względu tak ważne jest upewnienie się, czy będzie on potrafił je wszystkie dokładnie wypełnić, czy płyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały oraz czy uda się łatwo dotrzeć do narożników i załamań.

Zdaniem eksperta – Tomasz Kwiatkowski, doradca technicznych Rockwool Polska:
Jeśli materiał izolacyjny nie spełni tych warunków, skuteczność wykonanego ocieplenia okaże się znacznie niższa. Każda szczelina w izolacji stanie się bowiem mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło. Takie problemy wykonawcze przytrafiają się przy stosowaniu wiotkich mat lub płyt z twardych materiałów.

Twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając szczelin. Jeśli więc najważniejszy jest dla nas efekt w postaci ciepłego i energooszczędnego poddasza, lepiej wybrać do jego ocieplania materiał nie rozwarstwiający się, ale sprężysty, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, że płyty będą szczelnie przylegały do siebie, zachowywały swój kształt i wymiary przez długie lata.

Jaka grubość izolacji?

Inwestując w dobre ocieplenie poddasza, warto wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale także grubszą warstwę izolacji. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego wynosi 25–30 cm.

Zdaniem eksperta – Tomasz Kwiatkowski:
Ze względu na koszty standardem jest  wykonywanie ocieplenia tylko do wysokości krokwi. Tymczasem,  zwiększając grubości samej izolacji o 10 cm – poprawiamy dodatkowo aż o 40 procent izolacyjność cieplną. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzać pieniądze przez wszystkie kolejne lata eksploatacji budynku.

Za najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy uznaje się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Izolując w ten sposób, uzyskamy bardzo energooszczędne poddasze z ociepleniem o grubości nawet 30 cm, skutecznie zabezpieczone przed  szkodliwymi mostkami termicznymi.

Korzyści z izolacji

Prawidłowe ocieplenie poddasza, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści. Włóknista struktura skalnej wełny mineralnej ma znakomite właściwości tłumiące dźwięk. Energia akustyczna zostaje pochłonięta w warstwie wełny skalnej i ulega rozproszeniu. W ten sposób skutecznie wycisza ona wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy bębniącego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy na dachu leży pokrycie z blachy.

Zdaniem eksperta – Tomasz Kwiatkowski:
Warto pamiętać, że dźwięki odbijają się od powierzchni twardych i gładkich, potęgując się i tworząc pogłos, z którym nie każdy materiał izolacyjny potrafi sobie poradzić.

Zastosowanie skalnej wełny mineralnej do ocieplenia poddasza zapewnia nam jeszcze jedną bardzo ważną korzyść. Jako jedyny materiał izolacyjny posiada ona najwyższą klasę reakcji na ogień A1.

Na poddaszu, w którym cała konstrukcja więźby jest drewniana, dodatkowe zabezpieczenie wełną skalną może mieć w wypadku pożaru ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli zastosujemy układ dwuwarstwowy. Obudowuje on elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, jętki, kleszcze) od strony pomieszczenia, a więc zabezpiecza je przeciwpożarowo nie z dwóch, ale z trzech stron, tworząc barierę ogniową w razie pożaru i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAK WYKONAĆ IZOLACJĘ PODDASZA KROK PO KROKU:

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

adamm Odpowiedz 2017-12-19 12:21:42

Dla mnie było najważniejsze jak się na piankę poliuretanową decydowałem żeby faktycznie zaoszczędzić potem na cieple i faktycznie to się dzieje, mam nadzieję że ta zima będzie podobnie oszczędna. Piankę mam atestowaną, amerykańską, ekologiczną, na gwarancji do końca świata i jeden dzień dłużej (zamawiałem cały montaż stąd -doskonalaizolacja.pl).

marekk Odpowiedz 2017-05-24 16:01:48

Dobrą gumę w płynie montuje Termil na dachy. Można to stosować na papę, na blachę, czy na beton, także jest dość wszechstronnie. Mi robili przy nowej inwestycji, także nie musiałem niczego zrywać itp. było przez to dużo mniej pracy przy całej instalacji. Lepiej coś robić od początku porządnie, niż potem jakieś poprawki nakładać, bo poprawki są zawsze kosztowniejsze i bardziej czasochłonne.

artisss Odpowiedz 2017-05-08 14:27:39

Póki co bardzo jestem zadowolony z izolacji jaką mi wykonali ludzie z firmy Termil. Oni głównie robią piankę PUR i mają też od jakiegoś czasu ofertę z gumą natryskową z której ja właśnie korzystałem. Guma idealnie się wulkanizuje z powierzchnią, można ją kłaść na papę, więc odpadły mi koszty związane z utylizacją które byłyby bardzo duże.

Darek253 Odpowiedz 2016-08-08 10:20:37

Poddasze można także ocieplić pinką pur. U mnie wykonała to firma novopur.pl i jestem zadowolony :)

Gość Odpowiedz 2014-09-18 11:55:03

Okazuje się, że wcale nie trzeba "wciskać" materiału ociepleniowego między krokwie, żeby izolacja była prawidłowo wykonana. To właśnie taki sposób montażu powoduje powstawanie liniowych mostków cieplnych wzdłuż krokwi. Chyba, że wykonawca jest bardzo staranny i zrobi to bardzo dokładnie. Ale tacy to tylko na filmach instruktażowych :). Są takie materiały, które mocuje się do krokwi, dzięki czemu bardzo ściśle do nich przylegają. Każdy Doradca swój towarek chwali, ale polecam zapoznanie się izolacjami isobooster.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black