Start Arrow OgródArrow Oczko wodne zimą – jak o nie dbać?

Oczko wodne zimą – jak o nie dbać?

Prace ogrodowe, które musimy wykonać zimą są ograniczone do minimum. O kilka elementów ogrodu musimy się jednak zatroszczyć szczególnie właśnie w zimowych miesiącach. Bez wątpienia należy do nich oczko wodne.

Zobacz także:

Prace przygotowujące oczko wodne do mrozów powinniśmy na dobrą sprawę wykonać już jesienią. Jeśli jednak, tak jak w tym roku temperatura nie spadła jeszcze poniżej zera, wciąż mamy czas na wykonanie tych czynności.

Zadbajmy o zwierzęta wodne

Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie powierzchni stawu. Oczywiście, powinniśmy to robić na bieżąco, jednak jeśli zaniedbaliśmy tę kwestię, teraz musimy usunąć z niej opadłe z drzew liście. Pomogą nam w tym siatki ochronne. Ponadto, część mułu z dna powinna zostać odpompowana. Nie usuwajmy jednak całego mułu ze stawu – jeśli w wodzie żyją drobne zwierzęta, muł będzie dla nich schronieniem przed mrozem. Hodowcy ryb nie powinni dopuścić do zamarznięcia powierzchni stawu, gdyż wówczas może zabraknąć w nim tlenu. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w nim specjalnego pływaka zapobiegającego zamarzaniu tafli wody.

 

(W odpowiednio przygotowanym oczku wodnym rośliny i zwierzęta przetrwają mrozy)

Jeśli już o rybach mowa – gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C należy przestać podawać im pokarm. Dlaczego? W takiej temperaturze ryby popadają w tzw. odrętwienie i nie przyjmują pokarmu. Wówczas zalega on na dnie i zanieczyszcza wodę. Pamiętajmy, że jeśli nasz staw ma mniej niż metr głębokości, wówczas pozostawienie w nim ryb na zimę może się dla nich skończyć tragicznie. Należy je wówczas przenieść do pomieszczenia o temperaturze dodatniej i umieścić w zbiorniku (na przykład akwarium) z zainstalowanym urządzeniem napowietrzającym. Wówczas oczywiście powinny być karmione regularnie, gdyż nie popadną w zimowe odrętwienie.

Nie zapomnijmy o roślinach

Niektóre z roślin wodnych również fatalnie znoszą wpływ zimna – na przykład hiacynty wodne. Na zimowe miesiące powinniśmy je przenieść do akwarium. Inną metodą jest posadzenie ich w pojemniku wypełnionym gliną i piaskiem, w ciepłym pomieszczeniu (temperatura powinna wynosić około 18°C.

Również niektóre spośród lilii wodnych mogą źle zareagować na zimno i warto w związku z tym przenieść je do pomieszczenia. Powinno być ono jednak stosunkowo chłodne – w temperaturze około 8°C powinny czuć się dobrze. Lilie posadzone głębiej niż metr pod powierzchnią wody mogą spokojnie tam przezimować. Okazy rosnące na mniejsze głębokości warto przenieść nieco niżej. Przyjrzyjmy się tez innym roślinom zimującym, przytnijmy nieco ich zdrowe pędy, a martwe części usuńmy.

 

(Nie wszystkie rośliny wodne znoszą zimę jednakowo dobrze)

Urządzenia do napowietrzania wody

Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że ryby w oczku wodnym przetrwają zimę, być może dobrze jest zainwestować w urządzenia do napowietrzania wody. Ich skuteczność jest dużo większa, niż w przypadku styropianowych pływaków. Możemy wybierać pomiędzy napowietrzaczem, pompką i grzałką. Napowietrzacz połączony jest za pomocą plastikowej rurki z kostką wykonaną z porowatego materiału. Kostka powinna znaleźć się poniżej głębokości zamarzania, ale nie może leżeć na dnie.

Jeśli chodzi o pompkę, możemy wykorzystać to samo urządzenie, które latem wykorzystywaliśmy do pracy fontanny. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie, gdyż pompka musi pracować przez całą dobę, co generuje wysokie koszty zużycia energii. Grzałka również ma swoje wady – podgrzana woda wprawdzie nie zamarza, ale stoi bez ruchu, co sprzyja rozwojowi bakterii. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie napowietrzacza. Przed zakupem upewnijmy się czy konkretny model jest przystosowany do tłoczenia powierza na głębokość odpowiadającą naszym potrzebom.

 

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty