Start Arrow Budowa domuArrow Od czego zależą koszty budowy?

Od czego zależą koszty budowy?

Często decydującym argumentem przy wyborze projektu jest koszt budowy domu. Dlatego projekty domów bardzo często już przy swoich wizualizacjach mają podane orientacyjne koszty, najczęściej wyliczone na podstawie średniego standardu użytych materiałów oraz wykonania całego procesu budowy przez jedną firmę.

Szacunkowy koszt budowy domu podzielony jest zwykle na dwa etapy: stan surowy i stan deweloperski.

Stan surowy zamknięty to:

 • roboty ziemne
 • fundamenty
 • ściany zewnętrzne i stropy
 • schody
 • konstrukcja i pokrycie dachu
 • izolacje
 • stolarka okienna i drzwiowa
 • podłączenie budynku do zewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych

Stan deweloperski rozszerzony jest o:

 • instalacje elektryczne i sanitarne wewnątrz budynku
 • wylewki
 • elewacje wewnętrzne i zewnętrzne

(Projekty domów DOM.pl mają podane szacunkowe koszty budowy. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia profesjonalnego kosztorysu inwestorskiego.)

Zamawiając dodatkowo profesjonalny kosztorys inwestorski, otrzymujemy szczegółowe zestawienie kosztów materiału i robocizny, które nie tylko pomogą nam zaplanować wydatki na placu budowy, ale również uzyskać kredyt na budowę domu.

Eksperci budowlani ostrzegają, żeby nie oszczędzać na jakości materiałów budowlanych. To błąd, który w czasie użytkowania domu może przynieść nam przykre konsekwencje i wymagać kosztownego remontu. Zresztą kupując gotowe projekty domów jednorodzinnych, autorzy projektów zastrzegają, że zmiana zastosowanych materiałów budowlanych jest możliwa wyłącznie w przypadku, jeśli nowe materiały nie będą obniżały parametrów, głównie cieplnych zaprojektowanych przegród budowlanych.

(Niestandardowe elementy podwyższają koszt budowy)

Są jednak elementy architektoniczne budynku, które pomogą nam zaoszczędzić na budowie. Ważny jest więc prawidłowy projekt domu, dostosowany nie tylko do naszych potrzeb, ale również możliwości finansowych. Przeglądając projekty domów widzimy, że koszty budowy nie zawsze zależą od powierzchni użytkowej. Domy jednorodzinne o tej samej powierzchni mogą się znacząco różnić elementami architektonicznymi, które zwiększają lub zmniejszają koszt budowy domu.

Jak wybrać projekt domu o względnie mniejszych kosztach budowy?

 • zwarta i prosta bryła budynku
 • stosunkowo niewielka powierzchnia przegród budowlanych
 • niewielka powierzchnia dachu względem powierzchni użytkowej
 • prosty i nieskomplikowany kształt dachu (jedno- lub dwuspadowy) – zobacz kosztorys dachu
 • rezygnacja z niestandardowych elementów konstrukcji, takich jak lukarny, wykusze, balkony
 • rezygnacja z piwnicy (uwaga! Koszt budowy częściowego podpiwniczenia może być wyższy niż budowa piwnicy pod całą powierzchnią domu)

(Dom parterowy ma największą powierzchnię dachu względem powierzchni użytkowej)

Na koszt budowy domu ma również duży wpływ technologia budowy. Jednak kierowanie się wyłącznie niższą ceną nie zawsze jest rozsądne. Projekty domów z bali są proste i tanie w budowie. Jednak, aby drewniane domy były bezpieczne i trwałe, wykonać je może wyłącznie solidna i doświadczona firma budowlana. Najczęściej zatrudnia się jedną ekipę do wszystkich etapów, a to sprawia, że ogólny kosztorys wychodzi podobny, jak w przypadku technologii murowanej.

Technologia murowana zależy od grubości ścian. Ściany jednowarstwowe są najtańsze, ale mogą okazać się niewystarczające, by zapewnić optymalne ciepło w budynku. Najdroższe są ściany trójwarstwowe, ale zapewniają często najniższe zapotrzebowanie na ciepło, przez co koszty eksploatacji są relatywnie niższe.

Tania w budowie jest technologia szkieletowa, choć jest mało popularna w Polsce. Domy prefabrykowane, modułowe są najdroższe, ale ich realizacja może trwać nawet tylko 3 miesiące.

(Domy z bali wymagają zatrudnienia fachowej ekipy budowlanej)

Koszty robocizny zależą od wielu czynników. Musimy pamiętać, że prawdziwy fachowiec ceni swoje umiejętności i doświadczenie, dlatego nie będzie tani. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na budowie, zlećmy każdy etap innej firmie. Tu jednak problemem może okazać się terminowość zaplanowanych prac, przez co ogólny termin realizacji budowy może się wydłużyć. To z kolei powoduje kłopoty z uzyskaniem kolejnej transzy pieniędzy z kredytu bankowego i konieczności robienia przerw zimowych, jeżeli nie zdążymy przeprowadzić prac budowlanych w sezonie budowlanym.

Ten sam projekt domu ale w formie energooszczędnej, może być znacznie droższy niż dom wybudowany zgodnie z normatywnymi parametrami, szczególnie jeżeli zastosowane zostaną odnawialne źródła ciepła, jak np. pompa ciepła czy kolektory słoneczne lub nowoczesne kotły grzewcze. Tu jednak powinniśmy się bardzo dobrze zastanowić, czy koszty budowy są rzeczywiście ważniejsze niż koszty przyszłej eksploatacji.

Domy energooszczędne mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, przez co miesięczny koszt ich utrzymania jest znacznie niższy. Ponadto inwestycja w energooszczędność sprawi, że nasze domy jednorodzinne za kilka lat będą miały większą wartość rynkową niż domy standardowe, tym bardziej, że za 10 lat wszystkie domy będą musiały być poddane termomodernizacji, by spełniać chociażby podstawy zasad energooszczędności.

Musimy pamiętać, że całkowity kosztorys budowy domu zawiera również etap związany z wykończeniem domu. Są to prace bardzo trudne do oszacowania bez znajomości potrzeb i oczekiwań inwestora. Zależą od wielu czynników: standardu, gustu czy pomysłowości, dlatego najczęściej pozostawiane są do oszacowania inwestorowi.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu