Start Arrow Budowa domuArrow Od czego zależy energooszczędność okien?

Od czego zależy energooszczędność okien?

Okna stanowią jedno z głównych miejsc ucieczki ciepła z naszego domu, dlatego też liczymy, że wstawienie okien z szybami o niskim współczynniku przenikania ciepła przyniesie nam wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Niewielu z nas wie, że parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru energooszczędnej stolarki okiennej jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U, służy do określania strat ciepła poprzez ściany, drzwi, strop i oczywiście – okna. Należy pamiętać, że im wartość współczynnika mniejsza, tym straty ciepła są niższe i przegroda ma lepsze parametry izolacyjne. Poziom izolacyjności cieplnej okna określa natomiast współczynnik przenikania ciepła Uw. Charakteryzuje on wielkość strat ciepła, które spowodowane są różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz.

(Decydując się na okna energooszczędne warto znać współczynnik przenikania ciepła całego okna.)

(Decydując się na okna energooszczędne warto znać współczynnik przenikania ciepła całego okna.)

O parametrach całego okna decydują cechy profilu,  pakietu szybowego, sposób osadzenia szyby w ramie oraz ich udział procentowy w konstrukcji. W przypadku zakupu okien sprzedawca ma obowiązek podawania współczynnika przenikania ciepła dla całego okna. Niestety, zdarzają się tutaj nieporozumienia.

Współczynnik przenikania ciepła dla szyby jest często podawany jako współczynnik U dla całego okna. Tym samym klienci wprowadzani są w błąd! Współczynnik przenikalności termicznej okna Uw stanowi bowiem składową wielu czynników, takich jak właśnie współczynnik przenikania ciepła szyby i ramy, a także np. pole powierzchni szyby, ramy i całego okna, dzięki czemu jest on najbardziej istotnym parametrem. Wartość współczynnika Uw wylicza się na podstawie poniższego wzoru:

wzorGdzie:
Uw – współczynnik przenikania ciepła okna, W/(m2K)
Uos – współczynnik przenikania ciepła w środkowej części szyby zespolonej (bez uwzględnienia wpływu mostków cieplnych), W/(m2K)
As – pole powierzchni szyby, m2
UR – współczynnik przenikania ciepła ramy, W/(m2K)
AR – pole powierzchni ramy, m2
Ψ – liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą, W/(m2K)
L – długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą, m
A – pole całkowite powierzchni okna, m2

Chcąc porównać oferty poszczególnych firm w odniesieniu do izolacyjności termicznej profilu, z którego oferowane są okna – należy porównywać współczynnik Uw dla tzw. okna referencyjnego. Jest to okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1230 x 1480mm – zdefiniowanie w celach porównawczych przez Instytuty techniczne badające cechy stolarki, np. ITB, LTB, IFT w Rosenheim. Niestety bardzo często w różnego rodzaju zestawieniach i przeglądach okien , dla celów marketingowych, producenci podają okno większe np. 1400 x 1500, co jest poważnym nadużyciem. Powodem jest fakt, że im większy jest udział procentowy szyby tym współczynnik izolacyjności będzie niższy, gdyż szyba ma na ogół polepszy współczynnik izolacyjności.

Przykładowo, dla okna referencyjnego, z wypełnieniem THERMO i ciepłą ramką Swis Spacer, z szybą o wartości Uos = 0,5 W/m2K, współczynnik przenikalności termicznej Uw wynosi 0,7 W/m2K.

O parametrach całego okna decydują cechy pakietu szybowego i profilu oraz sposób osadzenia szyby w ramie, a także montaż. Należy pamiętać, że tzw. ciepły montaż  minimalizuje mostki termiczne na styku okna z murem oraz uniemożliwia przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu, błędny montaż okna może natomiast spowodować, że przez mostki termiczne wokół ramy okna „ucieka” więcej ciepła niż przez całą powierzchnię ściany. Z uwagi na powyższe montaż okien nie powinien być przypadkowy, lecz musi zostać wykonany przez wyszkolonych, posiadających certyfikaty fachowców. Warto zatem zdecydować się na polecaną przez OknoPlus ekipę montażową, która została przeszkolona w zakresie ciepłego montażu stolarki.

Autor: Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645