Start Arrow Budowa domuArrow Od czego zależy izolacja ścian zewnętrznych?

Od czego zależy izolacja ścian zewnętrznych?

Projektowanie i budowa ścian (przegród budowlanych) współczesnych budynków musi odpowiadać wielu normowym parametrom – wytrzymałości, izolacji cieplnej, izolacji akustycznej oraz odporności ogniowej. Materiały budowlane stosowane do konstrukcji ścian powinny optymalizować te parametry w zależności od naszych potrzeb.

Projekt ściany

Poprzestańmy na izolacji cieplnej ścian zewnętrznych i problemów z tym związanych. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana ściana gwarantuje optymalną temperaturę wnętrza zarówno w upalne lato, jak podczas trzaskających mrozów. Najczęściej powtarzanym argumentem za stosowaniem dobrej izolacji ścian są wydatne oszczędności kosztów ogrzewania, bez względu na jego rodzaj, co sprawdza się w praktyce.

Nie należy zapominać o konieczności zachowania wentylacji. Nie tylko tej przewidzianej przez projektanta obiektu. Zjawisko tzw. „oddychania ścian” jest konieczne dla zapewnienia zdrowego mikroklimatu pomieszczeń. Mimo sprawnie działającej wentylacji może się zdarzyć, że w pomieszczeniach pojawiają się pleśnie i grzyby, których wpływ na zdrowie domowników może być bardzo szkodliwy.

Oba czynniki składają się na komfort cieplny. Są one opisywane przez temperaturę wnętrza, wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu i temperaturę powierzchni przegród. Idealnym rozwiązaniem jest stan, w którym temperatura powietrza i powierzchni ścian jest identyczna.

Ceramika – materiał ścienny

ceramiczne scianyTo od rodzaju materiałów użytych przy wznoszeniu ścian zewnętrznych budynku, zależy w zdecydowanej mierze komfort cieplny budynku. Materiałem, który jest w stanie pogodzić wszystkie wymienione wymagania, jest ceramika. Masywne ściany z cegły klinkierowej jako bardzo dobre izolatory znakomicie wyrównują temperaturę przegrody. Ceramiczne pustaki Poroton, dzięki swojej budowie, umożliwiają dyfuzję pary wodnej, a jednocześnie ograniczają emisję ciepła na zewnątrz. Budując ściany nośne z jednorodnego materiału ceramicznego, jak na przykład Poroton, łatwiej uniknąć zagrożenia powstawania mostków termicznych.

Odpowiednio dopasowane warstwy ściany zewnętrznej – klinkierowa warstwa elewacyjna, ocieplenie, ceramiczna ściana nośna – zagwarantują optymalny komfort cieplny wnętrza o każdej porze roku.

Autor: JANAR

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...