Start Arrow Finanse i prawoArrow Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Myślę o ubezpieczeniu mieszkania. W ofertach ubezpieczeniowych które przeglądałem widziałem dwie formuły ubezpieczeń majątkowych. Ubezpieczenie na tzw. wartość odtworzeniową i na tzw. wartość rzeczywistą. O co chodzi?

Czytelnikowi odpowiada Olga Żarnowiecka, redaktor portalu Ubezpieczenie.com.pl:

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie domu, bardzo często zamiast zadbać o właściwy poziom ochrony, skupiamy się na wysokości składki za polisę. Im mniej będziemy musieli zapłacić, tym lepiej – myślimy. Jednak gdy dojdzie do szkody, ta wcześniejsza pozorna oszczędność może okazać się katastrofalna w skutkach. Podobnie, jak niewysoka była składka na ubezpieczenie, niewielkie będzie także odszkodowanie.

Najczęstszą przyczyną zbyt niskich, w opinii ubezpieczonych, odszkodowań za zniszczony dom, jest zawarcie polisy mieszkaniowej na wartość rzeczywistą, a nie odtworzeniową.

Wybierając opcje ubezpieczenia nieruchomości na wartość rzeczywistą zapłacimy oczywiście niższą składkę, ale w przypadku szkody otrzymamy mniejsze odszkodowanie, niż z ubezpieczenia na wartość odtworzeniową.

W przypadku ubezpieczenia na tzw. wartość odtworzeniową, w razie szkody zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, które pozwoli nam naprawić lub zakupić utracony przedmiot tego samego lub podobnego rodzaju. W odniesieniu do ubezpieczeń majątkowych oznacza to, że w przypadku np. całkowitego spłonięcia domu za wartość odtworzeniową powinniśmy być w stanie odbudować dom o podobnym standardzie w tej samej okolicy.

W sytuacji tzw. ubezpieczenia na wartość rzeczywistą zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie pomniejszone o stopień zużycia technicznego utraconej rzeczy. Ubezpieczyciel przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględni m.in. zużycie materiałów wykończeniowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, podłóg, dachu itd. W konsekwencji tego wypłacone świadczenie nie pokryje kosztów remontu przy użyciu nowych materiałów.

W odniesieniu do poszczególnych elementów polisy, możemy zawrzeć ubezpieczenie na wartość rzeczywistą lub odtworzeniową. Wyjątkiem jest tu mieszkanie – ubezpieczając jego mury, posługujemy się często wartością rynkową tej nieruchomości.

(Najczęstszą przyczyną zbyt niskich, w opinii ubezpieczonych, odszkodowań za zniszczony dom, jest zawarcie polisy mieszkaniowej na wartość rzeczywistą, a nie odtworzeniową.)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 25, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty