Start Arrow OgródArrow Odnawiamy drewniane meble ogrodowe

Odnawiamy drewniane meble ogrodowe

Lato to idealny, aby zadbać o meble ogrodowe. Właściwa konserwacja nie tylko poprawi ich wygląd, ale pozwoli nam korzystać z nich dłużej. Doskonałym rozwiązaniem są kolorowe emalie dzięki którym krzesła i stoły w ogrodzie nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Zobacz także:

(Meble pomalowane kolorową farbą są nie tylko odporne na niekorzystny wpływ światła, ale też prezentują się bardzo estetycznie i oryginalnie. fot. Dekoral)

O tym, jak malować ogrodowe meble drewniane mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral:

 

Co zagraża drewnianym meblom?

Drewno jest materiałem bardzo wrażliwym na szkodliwy wpływ warunków zewnętrznych. Musimy więc zwrócić szczególną uwagę na właściwości jakimi powinny odznaczać się środki do jego konserwacji.

Przede wszystkim należy mu zapewnić właściwą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (woda, promieniowanie UV), a także pleśni, grzybów i mikroorganizmów. Dlatego przed nałożeniem farby najlepiej będzie zabezpieczyć drewno bezbarwnym impregnatem.

Nie zapominajmy, że meble ogrodowe są również narażone na uszkodzenia takie jak ścieranie, zarysowania i uderzenia. Wybrana przez nas emalia dekoracyjna powinna więc posiadać dobrą odporność mechaniczną, tak aby zewnętrzna powłoka nie uległa uszkodzeniu w trakcie użytkowania.

(Niebieskie, zielone czy czerwone meble z pewnością zwrócą uwagę gości i staną się ciekawym akcentem w naszym ogrodzie. fot. Dekoral)

 

 

Przygotowanie drewna

Przed malowaniem należy dokładnie przygotować drewno. Na początku odtłuszczamy i oczyszczamy powierzchnię z brudu. Wygładzamy nierówności oraz usuwamy łuszczące się i spękane fragmenty starej powłoki za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Dzięki temu nowa warstwa będzie lepiej przylegać do powierzchni i chronić meble.

Po przygotowaniu podłoża zabezpieczymy drewno za pomocą bezbarwnego impregnatu, chroniącego drewno przed grzybami, pleśnią, mikroorganizmami oraz wnikaniem wody w głąb jego struktur.

Malowanie krok po kroku

  • Najlepsza temperatura do prowadzanie prac malarskich to od +5 do +30° Celsjusza. Zbyt niska temperatura oraz zawyżona wilgotność wydłużają czas schnięcia. Z kolei zbyt wysoka temperatura (także podłoża) nadmiernie przyspiesza proces schnięcia, co z kolei obniża trwałość powłoki.
  • Przed rozpoczęciem malowania dokładnie mieszamy emalię. Jeśli instrukcja na to pozwala, możemy ją rozcieńczyć.
  • Farbę nanosimy na powierzchnię za pomocą pędzla płaskiego, wałka lub natrysku. Do miejsc trudno dostępnych użyjmy natomiast małego pędzla okrągłego.
  • Liczba warstw zależy przede wszystkim od zaleceń producenta, a także od rodzaju malowanej powierzchni. Malowanie świeżego, surowego drewna wymaga zazwyczaj co najmniej dwukrotnego nałożenia emalii, ale w przypadku dobrze związanych starych powłok wystarczy nawet tylko jedna warstwa.

Po wykonaniu prac dokładnie myjemy narzędzia rozpuszczalnikiem.

(Kolorowe farby do drewna pozwolą nam dopasować meble ogrodowe do ogólnej kolorystyki domu, tarasu oraz innych elementów architektury ogrodowej. fot. Dekoral)

Prawidłowa pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych zabezpieczy je odpowiednio przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych, dzięki czemu będą nam służyć przez długie lata. Jeśli zależy nam jednak również na oryginalnym efekcie końcowym, warto zastosować kolorowe farby do drewna. Dodadzą one wyjątkowego charakteru naszego ogrodowi.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wonsowaty Odpowiedz 2013-02-05 08:20:26

A myśleliście nad meblami z technorattanu? O takie meble nie trzeba dużo dbać ponieważ są bardzo odporne. Rok temu zakupiliśmy parę krzesełek na rattanart.pl i jesteśmy bardzo zadowoleni zatem polecam :)

Ekologiczna emalia do drewna | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-28 09:49:39

[...] jak malować meble drewniane krok po kroku? AKPC_IDS += [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty