Start Arrow WykańczanieArrow Odnawiamy i pielęgnujemy antyki

Odnawiamy i pielęgnujemy antyki

Co zrobić ze starymi meblami na strychu u babci? Jak odnowić piękny, lecz zniszczony przedmiot kupiony na targach staroci? Pomożemy wybrać niezbędne preparaty do renowacji mebli oraz jak się zabrać za to niełatwe zadanie.

Staranna pielęgnacja

Nie jest tajemnicą, że stare, politurowane meble z czasem tracą połysk, stają się matowe oraz zdecydowanie tracą na wyglądzie. Jak w takim razie zawczasu dbać o ich piękno? Należy przede wszystkim w odpowiedni sposób je pielęgnować. Do tego celu warto używać dostępnych na rynku produktów, polecanych przez znanych producentów – takich, jak: spraye, mleczka do odświeżania mebli, czy też pasty dostępne w tubkach, wzbogacone o fornit. Ze względu na zawarcie w ich składzie środków, które nie wysychają, trzeba ich używać z rozwagą. Można pokryć nimi meble najwyżej raz – dwa razy w roku, by nie uzyskać efektu klejącej się powierzchni mebli, do której przyklejają się przedmioty, na nie stawiane. Konsekwencją nieodpowiedniego stosowania tego typu środków jest również efekt ciągle brudnych mebli, które bardzo trudno wyczyścić.

(Damski sekretarzyk z galeryjką w stylu rokoko, fot.Artdecor24)

(Sekretarzyk w stylu rokoko, fot.Artdecor24)

(Komoda biedermeier, fot.Artdecor24)

(Komoda biedermeier, fot.Artdecor24)

(Stylowe biurko z kolekcji rokoko, fot.Artdecor24)

(Stylowe biurko z kolekcji rokoko, fot.Artdecor24)

Renowacja – jak to zrobić?

Jak odnowić stary mebel? Pierwszym etapem prac będzie zeskrobanie starej politury, lakieru, farby, czy kleju. Specjalny skrobak, stworzony do tego celu, dobrej marki, na przykład BAHCO nie niszczy struktury drewna. Ma również praktyczne, twarde ostrza, które w łatwy sposób w razie konieczności można wymieniać.

Szuflady potrzebują renowacji? Najwięcej trudności sprawia odnowienie dna, które może być zniszczone, na przykład trwale poplamione. W przypadku bardziej zadbanych mebli wystarczy umyć szuflady, używając do tego celu wosku. Jeśli zniszczenia są bardziej znaczące, należy sięgnąć po papier ścierny i wyszlifować powierzchnię.

Jak poradzić sobie w przypadku szarego mebla? Sposobem jest zastosowanie rozjaśniacza. Preparat tego typu nadaje drewnu ładnego, żywego koloru. Ważnym krokiem jest nakładanie również wosku. Proces ten należy powtórzyć kilka razy, za każdym razem zadbać o dobre, dokładne wypolerowanie danej powierzchni.

(Damski sekretarzyk w stylu rokoko, fot.Artdecor24)

(Damski sekretarzyk w stylu rokoko, fot.Artdecor24)

(Komoda empire, fot.Artdecor24)

(Komoda empire, fot.Artdecor24)

(Mahoniowa witryna w stylu kolonialnym, fot.Artdecor24)

(Mahoniowa witryna w stylu kolonialnym, fot.Artdecor24)

Artystyczna stylizacja mebla

Jeżeli interesuje nas stylizowanie mebla na antyk, a nie jedynie odnowienie drewna i pomalowanie lub polakierowanie, to musimy sięgnąć do specjalistycznych porad. Stylizowanie mebla w celu uzyskania postarzanego efektu, możemy uzyskać poprzez nierówne nakładanie farby, bądź jej przecieranie i odkrywanie innego koloru spod spodu, albo patynowanie powierzchni. Jeśli wykonanie takich zaawansowanych technik jest dla nas zbyt trudne, możemy do naszego odnowionego mebla dobrać stylizowane meble ze sklepu (np. kolekcja mebli Artdecor24) i dzięki temu stworzyć ciepłe i stylowe wnętrze.

(Komplet wypoczynkowy w stylu empire, fot. Artdecor24)

(Komplet wypoczynkowy w stylu empire, fot. Artdecor24)

Pomoc fachowca

Generalnie renowacja mebli nie jest trudna, pewnych czynności można się nauczyć bez większego problemu. Jednak z drugiej strony wymaga ona dość sporo czasu i cierpliwości, szczególnie stylizowanie mebli zaawansowanymi technikami. Jeśli nie mamy ani odpowiednio wiele zapału, ani wystarczającej ilości wolnego czasu, zdecydowanie lepiej odnawianie mebli powierzyć firmom specjalizującym się w tym zakresie bądź skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez sklepy z antykami bądź stylizowanymi, nowymi meblami.

Autor: Emilia Markowicz

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  TK Lighting Lampa Wisząca Backaz Gray III + gr...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 5 White

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

 • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

 • Lampa Wisząca Harmony Black

 • Promocja

  PROMOCJA!! TK Lighting Lampa Wisząca Steel Wav...