Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Odnawiamy mieszkanie – jak usunąć starą wykładzinę?

Odnawiamy mieszkanie – jak usunąć starą wykładzinę?

Wykładzina to popularne wykończenie podłóg, zwłaszcza w sypialniach czy pokojach dziennych, gdzie stąpanie po miękkiej i ciepłej powierzchni jest szczególnie ważne. Po latach użytkowania jednak wykładziny mogą się przecierać, co wygląda nieestetycznie i zwiększa ryzyko potknięcia się i  upadku. Zmiana aranżacji wnętrza również może wiązać się z chęcią zastosowania innych materiałów podłogowych. Jak szybko i sprawnie usunąć starą wykładzinę?

(Nowoczesne wykładziny mogą stać się prawdziwą dekoracją wnętrza. Pod warunkiem, że są odpowiednio przyklejone i odpowiednio pielęgnowane.)

Wykładzina podłogowa składa się z kilku warstw, usunięcie jej nie zawsze jest więc proste. Szczególnych trudności mogą spodziewać się właściciele starych mieszkań, w których wykładziny położone zostały na nieodpowiednio przygotowanym podłożu. Kłopoty pojawią się również, gdy wykładzina została przyklejona na środek przylepcowy, a nie odpowiednio dobrany klej do wykładzin.

Złej jakości wykładzina, nieodpowiednio dobrany środek klejący, źle przygotowane podłoże – to wszystko powoduje, że zrywana wykładzina rozwarstwia się i pęka.

Ręczny zrywak do wykładzin

(fot. Wolff)

Aby usunąć wykładzinę prosto i szybko możemy zastosować specjalne noże do cięcia wykładzin oraz zrywaki do wykładzin i ręcznie usuwać okładzinę. Wystarczy wtedy powierzchnię pociąć na pasy o szerokości ok. 10 cm i zrywać je, ciągnąc jeden po drugim.

Co istotne, ten sposób jest bezpieczny dla podłoża, na którym przecież będziemy chcieli położyć nową podłogę: panele, parkiet czy po prostu nową wykładzinę. Zrywanie nie uszkodzi podłoża, nie spowoduje znaczących ubytków, które później trzeba by było uzupełnić.

Niestety, taki sposób usuwania wykładziny nadaje się jedynie do małych powierzchni lub wysokiej jakości wykładzin przyklejonych na odpowiednio przygotowanych podłożach, które będą łatwo „odchodzić”.

Mechaniczne zrywarki do wykładzin

Jeżeli nasza wykładzina jest stara, przyklejona na specyficzny rodzaj lepiku (najczęściej z połączenia cementu i butaprenu) i podejrzewamy, że wykonawca nierzetelnie potraktował podłoże, potrzebne nam będą bardziej zaawansowane urządzenia do zrywania wykładzin.

Mechaniczne zrywarki to tzw. strippery, które za pomocą specjalnego noża przecinają klej pod wykładziną, dzięki czemu nie niszczą podłoża.

W tym przypadku również rozpoczynamy od pocięcia wykładziny na pasy. Następnie podważamy pierwszy z nich i bezpośrednio pod niego wsuwamy nożyce strippera, co jest łatwe dzięki temu, że urządzenia są wyposażone w kilka stopni nachylenia noża oraz regulowaną wysokość drążka.

Dalsza praca jest prosta i szybka – strippery są urządzeniami niezwykle łatwymi w użytkowaniu. Samodzielny napęd umożliwia łatwe prowadzenie maszyny przy niewielkim wysiłku fizycznym.

(Praca ze stripperem polega jedynie na włączeniu urządzenia i jego prowadzeniu. fot. Stripper Cayman firmy Wolff)

Strippery dostępne są w różnych rozmiarach – te największe zwykle są na wyposażeniu firm remontowych. Mniejsze idealnie nadają się do warsztatu domowego.

(fot. Wolff)

Małe maszyny idealnie sprawdzą się przy schodach i ścianach
Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 22, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Nowoczesne, odporne i wytrzymałe wykładziny podłogowe | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-07-03 23:26:01

[...] Odnawiamy mieszkanie – jak usunąć starą wykładzinę? Wykładzina to popularne wykończenie podłóg, zwłaszcza w sypialniach czy pokojach dziennych, gdzie st...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642